Slovensko v srdci: Ružomberok oslavoval sté výročie Československa vo veľkom

V Koniarni ste sa mohli 30. októbra cítiť ako v Slovenskom národnom divadle, opere, na popovom koncerte či folklórnom festivale.


Namiesto basketbalových hráčok a fanúšikov ľudia nahodení do gala, početné kamery a ešte početnejší štáb RTVS, pomedzi dav pobehujúci Ján Ďurovčík.

V ružomberskej Koniarni mali svoje zavŕšenie oslavy stého výročia Martinskej deklarácie a vzniku Československa. Kým politická a spoločenská časť osláv prebehla počas dňa práve v Martine, kultúrna zostala večer na Ružomberok.

Prihovoril sa Pellegrini, prišiel aj Babiš

Galakoncert Slovensko v srdci mal byť podľa riaditeľa Kultúrneho domu Andreja Hlinku, ktorý akciu organizačne zabezpečoval, podujatím, ktoré v meste nemá obdoby a dlho ani mať nebude. Ružomberčania si ho nenechali ujsť, ešte včas pred koncertom sa voľný osobný priestor v Koniarni zúžil na „telo na telo“. Neobsadených ostalo iba pár miest.

Štátni reprezentanti oboch krajín, zdroj – fb stránka Andreja Babiša

Na významnosti akcie sa okrem umeleckého obsadenia podpísala aj prítomnosť štátnych predstaviteľov Česka a Slovenska. V hľadisku sedeli český premiér Andrej Babiš, slovenský predseda parlamentu Andrej Danko a ďalší slovenskí ministri. Bol medzi nimi tiež jeden zo sponzorov podujatia, Milan Fiľo.

Divákom sa prihovoril slovenský premiér Peter Pellegrini. „Buďme, prosím, hrdí na našu krajinu. Máme byť na čo hrdí. Slovensko zažíva časy, o ktorých sa mu pred sto rokmi možno ani nesnilo. Slovensku sa darí a je našou povinnosťou zomknúť sily pre našu krajinu, aby sa jej darilo aj naďalej,“ vyzval predseda vlády na patričný patriotizmus.

Hudobné švédske stoly

Svojou rôznorodosťou pripomínal vyše 70-minútový koncert umelecké švédske stoly. Na svoje si mohol prísť každý.

„Pripravili sme program, ktorý je zložený zo všetkého, čo máme my Slováci v srdci. Je to široká škála všetkého: opery, baletu, ľudového tanca, inštrumentalizácie aj vizuálnych efektov,“ priblížil Ján Ďurovčík, ktorý podujatie režijne aj scenáristicky zostavil.

Vystúpenie súboru Lúčnica, zdroj – fb stránka Petra Pellegriniho

Galaprogram otvorili Horehronskí chlapci. Koniarňou sa „zimomriavkovo“ rozliehala pieseň Na kráľovej holi aj bez použitia mikrofónov. O folklórnu nádielku sa vzápätí postarala Lúčnica. Punc výnimočnosti priebežne zabezpečoval orchester Gustáva Broma.

Vystúpenia nie vždy začali na pódiu – Igor Timko zo skupiny No Name odštartoval svoje notoricky známe hity uprostred divákov v hľadisku. Hlasový rozsah predviedla Nela Pocisková – počas jej vystúpenia sa na znak pocty premietali v pozadí podobizne historických osobností Československa a úspešných slovenských športovcov, Petra Sagana či Petry Vlhovej.

Inovatívnou časťou galavečera bola na pohľad nesúrodá zmes ľudovej hudby a jazzu. Ukázalo sa však, že husle s fujarou sa vedia príkladne „skamarátiť“ so saxofónom a trúbkou.

Čardáš dvoch sŕdc primäl k aspoň poklepkávaniu nohy do rytmu, vo vynovenej podobe v podaní zoskupenia The Duchons bolo ťažké obsedieť. Pozornejší mohli v skupine mladých umelcov spoznať Patrika Vyskočila známeho zo šou Tvoja tvár znie povedome.

Záver podujatia, zdroj – fb stránka Petra Pellegriniho

„Pracovali sme veľmi tvrdo, budeme sa snažiť, aby sa vám program páčil. Nebudem vás ale vyzývať k tlieskaniu,“ nechal Ďurovčík divákov úprimne posúdiť koncert ešte v úvode. Na nikoho apelovať ani nemusel, standing ovation v závere prehovoril sám za seba. Niektorí si stihli pýtať pre koncerty príznačné „ešte“.

Ilustračná fotografia – Galakoncert Slovensko v srdci tesne pred úvodom, zdroj – fb stránka Andreja Babiša

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.