Slovenský pohár v downhille opäť zavítal na Malinô Brdo

Zjazd je kráľovskou disciplínou horskej cyklistiky. A lyžiarske stredisko Malinô Brdo patrí medzi tradičné miesta, kde sa downhilloví pretekári prichádzajú, aby si zmerali svoje sily.

Počas prvého septembrového víkendu na Malinôm Brde prebiehalo 5. kolo celkovo šesťdielneho seriálu Slovenského pohára v downhill. O pohárové body bojovalo 140 pretekárov.

Predpoveď počasia nebola príliš prívetivá. „Uvidíme, či zajtra zaprší. Bude to veľký boj, pretože trať je čerstvo vybudovaná a môže byť problémom jazdiť bez pádu. Takisto predpokladám veľa jám, ktoré vzniknú brzdením,“, netajil svoje obavy pretekár Samuel Pivko.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Po piatkových voľných a sobotňajších povinných tréningoch nasledoval v nedeľu ostrý štart. Trať na Malinôm je už pre súťažiacich dobre známa. Usporiadatelia však tentokrát urobili niekoľko zmien. „Spravili sme malé úpravy, napríklad novú kilometrovú pasáž, ktorá by mala byť zaujímavejšiau pre jazdcov. Veríme, že sa im zmeny budú páčiť, pretože trať bude typicky náročnejšia a bude spĺňať kritériá svetových závodov,“ zhodnotil trať riaditeľ pretekov, Tomáš Gazdarica.

Zjazdári mali na tréning dva dni, počas ktorých mali možnosť 2,3 kilometra dlhú trať prejsť niekoľkokrát. „Som spokojný s  dĺžkou, aj náročnosťou okruhu, patrí medzi najlepšie na Slovensku. Pripraviť sa na jej absolvovanie potrebujem nielen ja, ale aj bicykel musím nastaviť na nové úseky a ich náročnosť,“ uviedol ďalší z pretekárov trať Lukáš Učeň.

Organizátori mali vo favoritoch vopred jasno a záverečné výsledky ich predpoklady potvrdili. Na prvom mieste skončil Rastislav Baránek z tímu Kellys Factory, za ktorým sa umiestnil jeho tímový kolega Jozef Ondič a pretekár tímu CTM Racing Team Adam Rojček.

Záverečné šieste kolo Slovenského pohára v downhill sa uskutoční na konci septembra v lyžiarskom stredisku Veľká Rača.

Michaela Barcíková

titulná fotografia: autor