Socha Panny Márie na námestí je konečne opravená

Takmer dva roky trvali práce na kompletnej rekonštrukcii sochy Nepoškvrnenej (Immaculata) Panny Márie na Námestí Andreja Hlinku. Národná kultúrna pamiatka bola dlhodobo v zlom technickom stave.

Vlani k soche zavolali ľudí z pamiatkového úradu. Pre Immaculatu z konca 18. storočia to bol najvyšší čas. „Bola dlhodobo v zlom stave. Opadávala kamenina, na vrchu chýbala pozlátená vrstva. Bol tam ale problém s vlastníctvom. Nechali sme to napísať na mesto a tak sme mohli požiadať o grant,“ vysvetľuje Jozef Bašáry z Referátu projektov a grantov Mestského úradu v Ružomberku (MsÚ).

Pamiatkári pripravili štúdiu na záchranu sochy a následne, po žiadosti mesta, ministerstvo kultúry prispelo na rekonštrukciu 15-tisíc eurami. Radnica podľa Bašáryho priložila ďalších viac ako 24-tisíc eur. Nasledoval podrobný reštaurátorsky prieskum, ktorý bol garantovaný odborníkom Martinom Kukurom.

Národnú kultúrnu pamiatku, za ktorú bola vyhlásená v roku 1963, začali rekonštruovať v júni tohto roku.

„Vyčistili sochu od krovinovej vegetácie, pripravili terén, vyrovnali podklad. Socha aj pilier prešli chemickým čistením a ďalším množstvom úprav až po záverečné povrchové úpravy. Na vrch prišla zlatá farba,“ poskytla informácie k samotným prácam Kvetka Legerská z Referátu projektov a grantov MsÚ.

Okrem toho opravili aj schodište a samotný pilier sochy z roku 1858, ktorý bol rovnako v zlom stave. Podľa Bašáryho mesto požiadalo pamiatkový úrad o pridelenie tabuľky s informáciami o soche vrátane údajov o rekonštrukcii.

Neskorobaroková socha Panny Márie z konca 18. storočia je postavená na novobarokovom pilieri z roku 1858. Je z kameňa, pozlátená, so svätožiarou a s dvanástimi hviezdami nad hlavou. Immaculata stojí na zemeguli ovinutej hadom. Zaujímavosťou je aj zachované oplotenie, ktorý by podľa Bašáryho mesto chcelo do budúcna tiež zrekonštruovať.

Možno sa tak stane už k budúcoročným oslavám 700. výročia prvej písomnej zmienky o meste, kedy by k soche mohla pribudnúť aj nová zeleň a kvety.

Foto – autor, ruzomberok.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.