Spanilá jazda basketbalistiek pokračuje. Ružomberčanky dobili Madrid a sú v hre o postup

Basketbalistky MBK Ružomberok v stredu 27. októbra zvíťazili v 3. kole Európskeho pohára FIBA (Eurocup) na palubovke Movistar Estudiantes 55:51. Ružomberčanky tak potvrdili vynikajúcu formu, keď v tejto sezóne, v rámci všetkých súťaží, zaknihovali iba jedinú prehru.

Naopak Madridčanky sa od úvodu sezóny trápia a v domácej lige figurujú po šiestich odohraných zápasoch na predposlednom mieste.

Napriek slabšej forme domáceho celku boli Madridčanky favoritom zápasu. Doterajšie dve stretnutia Eurocupu Estudiantes vyhral a prekvapujúco si podaril aj s Lyonom 70:67. Movistar sa na zápas s Liptáčkami nenaladil víťazne a na pôde Gerniky prehral 63:57. Ružomberčankám sa generálka na euroligové stretnutie náramne vydarila. V sobotňajšom zápase 6. kola Niké extraligy žien triumfovali na palubovke Šamorína vysoko 104:45.

Úvodná štvrtina stretnutia bola vyrovnaná a domácim Madridčankám sa podarilo na krátko dostať do vedenia 12:7. Liptáčky ale výbornou hrou stav obrátili vo svoj prospech a úvodnú desaťminútovku ovládli v pomere 14:12.

O osude zápasu rozhodla druhá štvrtina. Ružomberčanky v nej predviedli vynikajúci výkon a ušli domácemu mužstvu na rozdiel deviatich bodov. Po polčase tak na ukazovateli skóre svietil stav 26:35.

Po prestávke sa domáce mužstvo usilovalo o dramatizáciu stretnutia, ale Ružomberčanky hrali rozumne a žiadnu drámu nepripustili. V úvode tretej štvrtiny odskočili hostky domácemu mužstvu na rozdiel 13 bodov, ale Movistaru sa podarilo náskok súpera znížiť. Po 30 minútach tak Liptáčky viedli 47:35.

Záverečná štvrtina priniesla poriadnu drámu. Estudiantesu sa podarilo znížiť skóre na rozdiel jediného bodu (49:50), ale Ružomberčanky si zápas postrážili. Kapitánka hostí Radka Stašová na konci stretnutia dvoma úspešnými pokusmi z trestných hodov stanovila definitívne skóre zápasu na 51:55 v prospech Ružomberčaniek. Po stretnutí tak vypukla na hosťujúcej lavičke obrovská radosť, ktorá bola oprávnená.

Rozhodla strelecká nemohúcnosť

Napriek vyrovnanému zápasu, obidva celky strelecky neohúrili. Kľúčovým faktorom stretnutia bola úspešnosť streľby. Kým ružomberská presnosť streľby sa zastavila na 37%, tak madridská bola na úrovni 28,2%.

Ružomberčanky strelecky potiahla už tradične Miroslava Praženicová, ktorá zaznamenala 18 bodov, ku ktorým pridala päť doskokov. Skvelo jej sekundovala Američanka Marte Graysová, ktorá zaťažila konto súpera 12 bodmi.

Najviac bodov za domáce mužstvo zaknihovala Laura Quevedová, ktorá zaznamenala 20 bodov a deväť doskokov. Krok s ňou držala iba Američanka Leslie Knightová, ktorá dosiahla 14 bodov.

Spokojnosť s výkonom

Tréner Ružomberka Juraj Suja bol s výkonom svojich hráčok spokojný. „Veľmi sa teším z tohto víťazstva. Baby hrali super, nechali na palubovke úplne všetko. Som veľmi rád za výkon, ktorý dievčatá v Madride odovzdali.“

Ružomberský kormidelník vyzdvihol tímového ducha a obrannú činnosť svojich zverenkýň. „Dobre sme bránili, bola tam tímovosť, aj keď nás super preskákal a hral veľmi fyzicky, čo bola jeho jediná šanca. Dokázali sme to však ustáť a držali sme dobré tempo hry.“

Ružomberčanky sa tak po víťazstve nachádzajú na treťom mieste v J-skupine, ktorá je mimoriadne vyrovnaná, keďže tri mužstva majú po troch odohratých stretnutiach rovnakú bilanciu – dve víťazstvá a jedna prehra. Najbližšie sa Ružomberčanky predstavia v stredu 3. novembra na belgickej pôde proti mužstvu Liege Panthers, ktoré v prvom zápase zdolali 72:69. Najbližší domáci zápas odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 6. novembra, keď na domácej palubovke privítajú v rámci 8. kola Niké extraligy žien mužstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica.

Movistar Estudiantes Madrid (ESP) – MBK Ružomberok 51:55 (12:14, 26:35, 37:45).

Movistar: Quevedová 20, Knightová 14, Fingallová a Condeová po 4 – Ružomberok: Praženicová 18, Graysová 12, Stašová 8, Turudićová 7, Burová 6, Havranová 4.

Štvrtiny: 12:14, 14:21, 11:10, 14:10. TH: 8/6 – 13/10. Trojky: 5-5. Diváci: 500. Úspešnosť streľby: 28,2% – 37,0%.

Autor: Filip Kubáň. Titulná fotografia: MBK Ružomberok.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.