Spevácka skupina Čriepky pokrstila svoj debutový album

V piatok 3. septembra spevácka skupina Čriepky usporiadala slávnostný koncert, počas ktorého pokrstila svoj debutový album Takto sa nám páčia. Hudobný album, plný ľudových piesní z Liptova, pokrstili v ružomberskej synagóge trblietkami, ktoré symbolizovali črepiny.

Koncert moderovaním celkom neformálne, priateľsky sprevádzala jedna z ôsmich speváčok skupiny Lucia Bobáňová. „Album vznikal dlho, pretože nahrávanie prerušili epidemické opatrenia, ktoré na čas dali vytváraniu umeleckého diela stopku. Po opatreniach sme sa do štúdia vrátili dokončiť to, čo sme nestihli,“ povedala speváčka počas úvodu. Nahrávanie sa realizovalo v známom, priam už folklórnom štúdiu Môlča records.

Koncert sa začal speváckym entrée o 18:00 a počas vystúpenia skupina dômyselne choreograficky sprevádzala diváka a poslucháča rôznymi okamihmi života ľudu, ktorý je zachytený do folklórnych piesní. Vďaka chronologickému sledu sa tak divák ocitol symbolicky pri svadbe, narodení potomka či braní chlapa-živiteľa do vojny.

V časoch, kedy sa dievčenská spevácka skupina prezliekala umelecký program vypĺňala Ľudová hudba Liptáci, na ktorej kvalitu si poslucháč folklóru zvyká rýchlo predovšetkým pre ich priam hravé podanie rokmi overených folklórnych melódií Liptova. Z pätice muzikantov diváci právom ocenili potleskom bravúrne zvládnutie melodramatickej hry a spevu liptáckej cimbalistky Zory Dubovcovej.

Na záver programu skupina krstila album trblietavými črepinkami. Krstným otcom sa stal manžel speváčky-moderátorky Miloš Bobáň, ktorý je kapelníkom inej folklórnej skupiny – Bobáňovci – Terchovský orchester ľudových nástrojov. „Črepiny symbolizujú niečo, čo je rozdelené, rozdrvené,“ komentovala symboliku Lucia Bobáňová a pokračovala, že „my sme tu však spojení“ a nasledovalo spoločné záverečné predstavenie skupín Čriepky, Ľudová hudba Liptáci so sláčikovým kvintetom terchovských muzikantov.

Finálne minúty od krstu až po spoločnú pieseň potešili divákov symbolikou, umeleckým spracovaním aj melodickou jednoduchosťou a tí organizátorov slávnostného programu odmenili potleskom postojačky, na čo aktéri reagovali prídavkom a koncert sa skončil.

Folklórna hudba zažíva v posledných desaťročiach renesanciu. Jej nástupu sa tešia najmä tradičné ľudové zoskupenia, ktoré sa stávajú liahňou mladých hudobných či tanečných talentov. Zdá sa, že často nespravodlivo odpisovaný umelecký štýl naberá nový dych, jeho mladí aktéri nadväzujú na tradície starých mám a otcov a plnohodnotne preberajú ich dôležité miesto, ktoré nespočíva len v prednese folklórneho umenia, ale predovšetkým v jeho ochrane a zachovaní dedičstva prenášaného z generácie na generáciu. Dôkazom toho je aj viac než šesťročné a od septembra roku 2021 aj hudobným albumom obohatené pôsobenie hudobnej skupiny Čriepky.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Hovorca mesta Ružomberok


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.