Športový areál na Klačne dostáva svoju konkrétnu podobu, zatiaľ však len na papieri

Rysy športovo-oddychového areálu na sídlisku Klačno začínajú byť jasné. Súčasťou by malo byť tréningové ihrisko, bežecký ovál, šprintérska dráha, doskočisko pre skok do diaľky, ale aj rôzne doplnky pre športové vyžitie verejnosti, či sociálne zariadenia. Vyplýva to z architektonického návrhu, ktorý si dala radnica vypracovať v architektonickom ateliéri rmk architekti.

Areál vhodný na športovo-oddychové využitie sa v lokalite medzi Kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie, relaxačno-parkovým priestorom a Skateparkom plánuje už približne od 90-tych rokov 20.storočia. Takýto areál by mal vhodne doplniť funkcionalitu a celkový vizuál najväčšieho ružomberského sídliska a zároveň podčiarknúť športový charakter celého sídliska, na ktorom sa okrem športovej akadémie MFK Ružomberok nachádza aj spomenutý Skatepark. Samotný projekt športovo-oddychového areálu Klačno patrí medzi niekoľko nedotiahnutých ružomberských projektov, ktoré sa s mestom tiahnu už celé desaťročia.

Priestor, kde by mal vzniknúť športovo-oddychový areál. Foto: Google Maps

Po rokoch diskusií, návrhov a projektových dokumentácii mesto pristúpi v tomto roku k vypracovaniu projektovej dokumentácie pre celý areál. Z mestského rozpočtu na tieto účely vyčlenilo pre rok 2021 celkovo 10 000 eur.

Mesto čakajú nákladné investície, realizácia nateraz v nedohľadne

Žiaľ i keď investícia tohoto charakteru by bola na prospech celému mestu, nielen obyvateľom sídliska Klačno, dátum realizácie celého projektu je nateraz neistý. Potvrdzujú to aj slová poslanca Ľ.Kubáňa: ,,Ja osobne som presvedčený, že v rokoch 2021 a 2022 nedôjde k realizácii II.etapy športovo-oddychového areálu“. Mesto čakajú v najbližšom období náročné investície v podobe (zatiaľ neúspešnom pokuse) stavby nájomných bytoviek a najmä novej mestskej plavárne na ktorej realizáciu si bude musieť vedenie mesta vziať niekoľko miliónový úver a zadĺžiť tak mesto na dlhé roky. Vedenie mesta navyše dlhodobo nedokáže vypracovať viacročný investičný plán a skoncipovať jednotlivé investičné priority do ucelenejšej podoby. Mestu tak chýba elementárny manažérsky podklad, bez ktorého mesto nevie akým spôsobom pristupovať k investíciám a samotnému rozvoju mesta. Výsledkom toho sú často realizácie, ktoré by vzhľadom na iné, potrebnejšie projekty mohli ešte niekoľko rokov počkať, alebo sa nerealizovať vôbec. Radnica dlhodobo investuje len do údržbársko-revitalizačných projektov, ktoré mesto neposúvajú a nerozvíjajú na patričnej úrovni. Dopad to má aj na samotný areál na Klačne, realizácie ktorého by mestský rozpočet stála niekoľko stotisíc eur. V takto nastavenom vedení mesta je však realizácia takýchto projektov extrémne náročná, ak nie aj nemožná.

Na Slovensku pribudne vďaka dotáciám SAZ 23 atletických štadiónov, Ružomberok medzi ne patriť nebude  

Napriek tomu, že atletika má v Ružomberku svoje korene i tradíciu, mesto nad vybudovaním plnohodnotného atletického oválu, či nebodaj štadiónu vôbec neuvažuje. V uplynulých rokoch na to pritom malo priam ideálne podmienky, keďže Slovenský atletický zväz vypísal výzvy na predkladanie projektov rekonštrukcii, či budovania atletických oválov a štadiónov na celom Slovensku. Voľné státisíce, ktoré by sa dali pri vhodných projekčných úpravách použiť práve na vybudovanie časti športového areálu na Klačne však vedenie mesta Ružomberok trestuhodne nevyužilo. Realizácia takéhoto projektu je pritom úplne vhodná na využitie externých zdrojov v podobe rôznych grantov a dotácii na národnej, či nadnárodnej úrovni. Žiaľ, vedenie Ružomberka neovplýva dostatočnými schopnosťami a koncepčným myslením na to, aby takéto projekty dokázala nielen naprojektovať, ale pre mesto aj čo najefektívnejšie a najrýchlejšie zrealizovať.

Aletický štadión Martin. Foto: SAZ

V susedných mestách však tieto možnosti naplno využili a Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin či Žilina dostanú, alebo už dostali práve vďaka dotáciám SAZ nové atletické ovály, či štadióny. Tieto mestá tak opäť získali niečo, čo v Ružomberku chýba a zrejme ešte dlho chýbať bude.

Zdroj hlavnej fotky/výkresu: rmk architekti

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.