Starej mame sa stratil štvorročný vnuk, hľadala ho polícia

Príbeh má nakoniec šťastný koniec. Mestskí policajti za uplynulé obdobie riešili aj prípady krádeže, bitky či fajčenie na verejnosti.

V prvý septembrový deň prišla na Mestskú políciu (MsP) v Ružomberku so žiadosťou o pomoc obyvateľka Ulice Považská. Službukonajúcemu príslušníkovi oznámila, že sa jej stratil štvorročný vnuk. Policajt oboznámil hliadky o stratenom chlapcovi, ktorí už mali aj popis dieťaťa.

,,Hliadka stratené dieťa našla na Žilinskej ceste, no stará mama sa doma nenachádzala a nepodarilo sa s ňou skontaktovať,“ uviedol Roman Jankovič z MsP.

Mestskí policajti preto telefonicky kontaktovali chlapcovu matku, ktorá bola v tom čase v práci. Hliadka nakoniec vnuka odovzdala starej mame.

Mladíci sa vozili na detských kolotočoch a fajčili

V piatok 28. augusta sa na detskom ihrisku v Parku Štefana Hýroša nachádzala skupina mladých, už dospelých mládencov. Tí si krátili čas tým, že sa vozili na detskom kolotoči a hrozilo, že ho poškodia.

Navyše, mestský policajt, ktorý v tom čase obsluhoval kamery, si na monitoroch kamerového systému všimol fajčiť jedného z mládencov. Takéto konanie však zakazuje zákon na ochranu nefajčiarov.

,,Na miesto bola vyslaná hliadka, ktorá zábavu mladíkov ukončila. Fajčiarovi, 22-ročnému mládencovi z okresu Ružomberok, uložila na mieste blokovú pokutu, ostatných dôrazne upozornila na možné poškodenie kolotoča a následky takéhoto konania,“ ozrejmil Jankovič.

Zlodej z predajne utiekol, neskôr sa tam vrátil

V sobotu 26. augusta hliadka mestskej polície preverovala telefonické oznámenie o krádeži v nákupnom centre na Hrabovskej ceste. Hliadka po príchode na miesto zistila, že podozrivý z krádeže utiekol ešte pred jej príchodom.

,,Zlodej sa pokúsil ukradnúť rôzny alkohol v hodnote 260 eur. Keď ho však odhalili, utiekol, tovar našťastie nestihol odniesť. Pritom škoda spôsobená krádežou do výšky 266 eur je priestupkom, vyššia škoda je už trestným činom,“ priblížili z polície.

Ako ďalej uviedli, hliadka si zobrala popis podozrivého a s jeho opisom oboznámila aj ďalšiu hliadku. O necelú hodinu na mestskú políciu oznámili, že zlodej sa do nákupného centra vrátil.

,,Vyslaná motohliadka zadržala mladého muža. Tentokrát sa pokúsil ukradnúť „len“ dve fľaše whisky. Opäť sa pokúsil o útek a preto museli mestskí policajti voči nemu použiť donucovacie prostriedky,“ opísali policajti priebeh incidentu.

Následne zistili, že ide o 24-ročného muža z okresu Ružomberok. ,,Dôvodom, prečo sa muž pokúšal o útek bolo zrejme to, že v predchádzajúcich 12 mesiacoch už kradol a bol za to aj postihnutý,“ vysvetlili policajti.

Išlo teda o podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže. Hliadka zlodejovi na mieste obmedzila osobnú slobodu a spolu s potrebnými záznamami odovzdala do rúk štátnej polície.

Rumun chcel ukradnúť tovar z drogérie

V stredu 30. augusta hliadka mestskej polície preverovala oznámenie o krádeži. V drogérii na Ulici Podhora sa pokúšal kradnúť občan Rumunska.

,,Za rôzny tovar v hodnote viac ako 124 eur nezaplatil a chcel z predajne odísť. Vtedy ho zastavili predavačky a privolali políciu,“ uviedli z MsP.

Rumun v evidencii priestupkov nemal nijaký záznam a preto priestupok proti majetku vyriešili v blokovom konaní uložením pokuty v hornej hranici sadzby.

Opitý muž napadol mladíka

V nedeľu 27. augusta tri a pol hodiny po polnoci prijal operačný príslušník mestskej polície telefonické oznámenie. Anonym v telefóne oznámil, že pred podnikom na Ulici Madačova dvaja asi 40-roční chlapi bez príčiny napadli nejakého chlapca.

,,Hliadka zistila, že poškodeným je 21-ročný mladý muž z obce v okrese Ružomberok. Hliadka na mieste stotožnila aj muža, ktorý mladíka napadol ako aj ďalšieho svedka. Agresorom bol 43-ročný Ružomberčan, spolu s kamarátom boli zjavne pod vplyvom alkoholu,“ informoval Jankovič.

Ako ďalej uviedol, zmena správania po požití alkoholu býva veľmi častou príčinou konfliktov. Vec bola hliadkou doriešená ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu a útočníkovi uložili sankciu v podobe blokovej pokuty.

Koniec parkovaniu na chodníkoch!

Mestská polícia by rada touto cestou chcela upozorniť na zmenu týkajúcu sa parkovania na chodníkoch, ktorá začne platiť v blízkom časovom horizonte.

Do 30. septembra 2023 možno mimo zóny zákazu státia alebo parkovacej zóny zastaviť alebo stáť s vozidlom s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 2 800 kg na okraji chodníka priľahlého k ceste, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m aj vtedy, ak to nie je určené dopravnou značkou alebo dopravným zariadením.

Pri zastavení alebo státí podľa prvej vety možno vchádzať na chodník a vychádzať z neho len v mieste zastavenia alebo státia vozidla a nemožno pritom prekonávať zábrany chrániace chodník pred zastavením alebo státím vozidiel.

Po tomto termíne, teda  od  1. októbra nebude možné s motorovým vozidlom parkovať na chodníku vôbec, ak to nebude dopravnou značkou alebo dopravným zariadením určené inak.

Zdroj: MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.