Študenti odviezli pomoc na hranice a pomáhali Ukrajincom v Košiciach

Foto: Študenti z Katolíckej univerzity pomáhali na hlavnej stanici v Košiciach. Foto: Samuel Kozolka.
Na pomoci pre Ukrajincov sa podieľa aj v meste Ružomberok množstvo dobrovoľníkov. K najaktívnejším patrí ukrajinská komunita študentov z Katolíckej univerzity, ktorí pomáhajú svojim rodákom postihnutým ruskou agresiou na Ukrajine.

Medzi prvými pomocnú ruku podali aj pedagógovia a predstavitelia Katolíckej univerzity (KU), ktorí ponúkajú svoje služby, či už je to sociálna práca, sociálna intervencia alebo psychologické poradenstvo. 

Azda najvýznamnejším pomocníkom v týchto dňoch je ukrajinská komunita študentov KU v Ružomberku, ktorí dobrovoľne ponúkajú svoje schopnosti, najmä prekladateľstvo, sprevádzanie, pomoc v rodnom jazyku či pri asimilácii.

Pomáhajú dobrovoľníci aj súkromné firmy

Napríklad Robo Kolár poskytol cez víkend auto svojej stavebnej firmy AVESTAV na prepravu humanitárnej pomoci (zdravotnícky materiál, voda). Študenti Katolíckej univerzity ma požiadali o požičanie dodávky, aby mohli na hranice s Ukrajinou odviezť základné potreby a dobrovoľníkov, ktorí tam išli vypomáhať. Väčšinou išlo o Ukrajincov, ktorí v Ružomberku študujú. Rád som aj touto formou pomohol našim susedom, ktorí trpia,“ vysvetlil Robo Kolár, konateľ spoločnosti.

„Vybrali sme sa v sobotu na hranice s cieľom pomôcť Ukrajincom utekajúcim pred vojnou z postihnutých častí Ukrajiny. Na hranici našu pomoc už nepotrebovali, tak sme sa rozhodli ísť do Košíc, kde na železničnej stanici pocítili nápor ľudí a kde hlavne chýbali dobrovoľníci,“ opisuje cestu Samuel Kozelka, študent KU a externý redaktor RK Magazínu.

V Košiciach strávili dobrovoľníci celú noc. „Prekladali sme a ukazovali ľuďom, čo treba urobiť. Sme veľmi radi, že sa našlo toľko ľudí, čo chce pomôcť. Domov sme sa vrátili až nad ránom. Ďakujeme stavebnej firme Avestav a jej konateľovi Robovi Kolárovi, že nám zapožičal auto a aj touto formou pomáha,“ doplnil študent Oleksander. 

Fotogaléria:

Foto: Študenti z Katolíckej univerzity pomáhali na hlavnej stanici v Košiciach. Foto: Samuel Kozolka.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.