Svetlá sviečok, kvety aj tiché modlitby: Spomíname na tých, ktorí už nie sú medzi nami

Tichú spomienku zosnulým prišli na ružomberský cintorín venovať stovky ľudí. Dopravu riadili policajti. Prvého novembra si pripomíname Sviatok všetkých svätých. Na utorok 2. novembra pripadá Pamiatka zosnulých, ľudovo známa ako Dušičky. 

Aj keby ste vôbec netušili, kde sa v Ružomberku nachádza cintorín, stačilo by zájsť na sídlisko Satelity a unášať sa davom. Na miesto posledného odpočinku to mala s blížiacou sa tmou namierená nejedna rodinka. A nielen z Ružomberka. ŠPZ-tky desiatok áut zaparkovaných popri chodníkoch postupne dokresľovali mapu celého Slovenska.

Zapaľovať sviečky zosnulým si najviac užívali najmenší. Potešili sa aj tí, ktorým chýbali sviečky. Malý obchodík, v ktorom priamo na cintoríne môžete kúpiť veniec, kvety či kahance bol k dispozícii aj po otváracích hodinách. Najviac sviečok horelo pri kríži, kde sa zároveň modlilo najviac ľudí.

Titulná fotografia: Ružomberský cintorín počas sviatkov. Foto: Anna Zábojníková

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.