Svetoví stolnotenisoví šoumeni zabávali Ružomberok 

Pri príležitosti Svetového dňa stolného tenisu pozvali organizátori do Ružomberka opäť populárnu dvojicu Milan Orlowski – Jindřich Panský. (Fotogaléria vnútri)

Stolný tenis je atraktivna hra. Najmä vtedy, keď ho hráte. Dívať sa naň nie je až taká zábava, ako hokej či futbal, ale to neplatí, ak sa za stolom s raketami oháňajú tí najlepší. A k tým Česi Milan Orlowski a Jindřich Panský rozhodne patria. 

Šou, ktorú pozná celý svet 

Spoločne sú tridsaťdvanásobnými majstrami Československa. Dnes už 65-ročný Orlowski bol trikrát majstrom Európy v dvojhre. Jeho parťák, 57-ročný Panský, bol dvakrát vicemajstrom sveta vo štvorhre aj v mixe. Spoločne už viac ako dvadsať rokov brázdia svet, aby so svojou šou šírili radosť a dobré meno stolného tenisu. 

„Zo svojho rozhodcovského pôsobenia, čo chodím po svete, poznám prakticky všetkých hráčov. Dnes sa už takúto exhibíciu snažia robiť aj iní, ale musím povedať, že také majstrovstvo exhibície, ako robia títo dvaja, nedokáže nikto, ani tí najlepší, ani lepší hráči od nich. Jednoducho, sú vo svete top,” teší sa z návštevy populárnej dvojice hlavný organizátor podujatia Marián Bystričan, ktorý je čestným prezidentom stolnotenisového klubu ŠKST Ružomberok.  

Tak ako naposledy, pri návšteve mesta v roku 2013, aj teraz vytiahli gymnasticko-atletické prvky, a to všetko v tempe, s lietajúcou loptičkou a raketou v ruke. Tú často vystriedali pomôcky ako kuchynský lopárik, topánky, panvica, kladivo či stolička. 

„Stolný tenis už trochu mediálne upadol a takéto akcie ho pomáhajú opäť vyzdvihnúť. Berieme to ako propagáciu a reklamu nášho športu. Dúfam, že to pomôže osloviť mladých, aby sa zapojili a športovali,” vraví starší z dvojice Milan Orlowski. 

Od stola odchádzali obaja spotení, akoby mali za sebou klasický zápas. „Máme takú filozofiu, že chceme ukázať ľuďom, že športovať nie je len zábava, ale aj drina. Navyše, my dvaja stále o niečo hráme, aby to nebolo len-tak. Každý tréning musí mať extra motiváciu, aby to malo úroveň,” hovorí Jindřich Panský, mladší z dvojice, ktorá stále aktívne hrá, dokonca najvyššiu českú extraligu za KT Praha. 

Milan Orlowski (vľavo) a Jindřich Panský s jednou zo svojich netradičných stolnotenisových pomôcok.

Svetový deň stolného tenisu 

Zábavnú šou do mesta pritiahol takmer presne po piatich rokoch Marián Bystričan. Tentoraz na podnet Alice Grofovej-Chladekovej, niekdajšej československej reprezentantky – dvanásťnásobnej medailistky z európskych a svetových šampionátov, ktorá pripravila celoslovenské podujatie Svetový deň stolného tenisu.

Propagáciou na školách a medzi mládežou sa snaží dostať voľakedy obľúbený šport opäť na výslnie. Jedno z vyvrcholení bolo práve v Ružomberku. 

„Určite stolný tenis propagáciu potrebuje, aj keď je to jediný šport, ktorý má federácie po celok svete a vedie tento pomyselný rebríček športov,” ozrejmila štvornásobná stolnotenisová slovenská medailistka z paralympiády Alena Kánová.

V Ružomberku si zahrala aj ona – spoločne s predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom. Súpermi im boli dve mladé dorastenky, členky ženského tímu ŠKST Ružomberok. 

Ján Riapoš (v oranžovom) a Alena Kánová počas svojho exhibičného zápasu.

„Práve to je na stolnom tenise také pekné, že s tou loptičkou si môžete robiť čo chcete. Aj také kúsky, ako sme dnes videli. Samozrejme, nie za stavu 2:2 na sety a 9:9, ale viem si predstaviť, že to spravíte v zápase a pokiaľ to bude v norme s ohľadom na súpera, tak to môže byť zábava,” zamýšľa sa nad inšpiráciou z piatkového večera 17-ročná ružomberská stolnotenisová jednotka Nikoleta Puchovanová. 

„Nech robíte čokoľvek, musíte to mať radi. A potom to ide ľahšie a môžete vydržať aj do vysokého veku. To je recept, napríklad aj na športovú, stolnotenisovú dlhovekosť,” ponúka Milan Orlowski kúsok z čara, ktoré Ružomberčania v piatok večer v športovej hale T-18 zažili. 

Orlowski s Panským počas svojej šou často komunikujú s publikom.

 

Alena Kánová v obkolesení ľudí počas autogramiády.

 

Jindřich Panský počas jednej z ekvilibristík.

 

Šou si nenechali ujsť ani štyria z doterajších piatich ružomberských primátorov.

Autor fotografií – Jozef Olejník

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.