Tréner Ján Haspra ml.: Stres mi nechýbal, ale športu ide o prežitie

Futbalisti MFK Ružomberok si znížili mzdy a po dvoch mesiacoch začali tento týždeň so spoločnými tréningmi na štadióne. Zatiaľ len dobrovoľnými a v menších skupinách.

V prvý májový pondelok si po dvoch mesiacoch konečne niekto zabehal po ružomberskom futbalovom ihrisku. Zatiaľ len umelom a iba na tréningu. Bez futbalu. Umožnilo to uvoľnenie opatrení v súvislosti epidémiou koronavírusu z konca apríla. V čase, keď sa ukazuje svetlo na konci tmavého futbalového tunela, sme sa rozprávali s trénerom MFK Ružomberok Jánom Hasprom mladším.

Čo hovoríte na súčasnú situáciu s epidémiou a dopadom, aký to malo na šport a futbal?

Nemôžem povedať nič múdre. Všetci, čo rozprávajú múdre veci, tak rozprávajú zbytočne, lebo nikto sme neboli na to pripravení. Je to veľká zvláštnosť, ktorá nás postihla.

Vedúci mužstva Matej Šavol (vľavo) a tréner Ján Haspra počas prvého tréningu po dvojmesačnej prestávke. Foto – Rudo Maškurica.

Ako ste to zvládli vy osobne?

Ja som to zvládol v pohode. Som doma. Futbalový stres mi nechýbal, aj keď teraz s postupujúcim časom mi to už nie je všetko jedno. Ide aj o prežitie. Nevieme, čo bude s nami, športovcami, takže začína aj trošku zlý pocit z toho všetkého.

Zrejme ste registrovali prípady Žiliny, ale najmä iných športov, kde to má veľmi zlé dopady a mnohé odvetvia, kluby i jednotlivci budú mať veľké problémy spamätať sa z tohto výpadku.

Pre slovenský šport bude mať táto kríza fatálne následky. Šport u nás je dlhodobo živý vďaka dobrej vôli pár jednotlivcov, ktorých to môže prestať baviť a bude po slovenskom športe. Mali by sa zamyslieť kompetentní nad celým týmto spôsobom financovania a riadenia športu.

Prioritu dostávajú iné veci: zdravotníctvo, priemysel, školstvo, na šport nezostávajú zjavne prostriedky. Prečo by mali?

Nejde len o súčasnú krízu, ale prístup k športu všeobecne. Pohyb a šport sú dôležitejšie, ako si niektorí v kanceláriách myslia. Pre zdravie národa, pre kľud na uliciach, výchovu mládeže a takto môžem pokračovať. Ale na to akoby sa nikto nedíval.

Peter Ďungel počas nateraz bezfutbalového a bezkontaktného tréningu. Foto – Rudo Maškurica.

Ružomberský klub to, zdá sa, ustál bez väčších šrámov.

Náš majiteľ (pozn. redakcie: Milan Fiľo) urobil všetko, čo je v jeho silách, aby klub išiel ďalej. Kabína tiež urobila ústretový krok a hneď od prvých dní sme išli na 60 percentné mzdy.

Ako vyzerali tie dva mesiace. Vieme, že chalani trénovali individuálne, ale nebol to futbal a neboli ste tam vy.

Individuálne tréningy dostávali chlapci od kondičného trénera Tomáša Bartka hneď od prvého týždňa. Chalani sa stretávali a trénovali v menších skupinkách. Sú to mladí ľudia a potrebujú sa stretnúť. Byť sám a pri športe to nie je dobré.

Ako ste kontrolovali, či urobili všetko, čo bolo predpísané?

Týchto chalanov, ktorých máme v kabíne, ani netreba kontrolovať. To sú pracovití chlapci a urobili všetko to, čo mali. Sem-tam sme si ich, samozrejme, na náhodu preklepli, ale určite nebolo žiadne pravidelné sledovanie.

Žiadne vynútené zmeny v kádri tie dva mesiace nespôsobili?

Asistent trénera Marek Sapara (vľavo) a Tomáš Bobček počas prvého tréningu po dvojmesačnej prestávke. Foto – Rudo Maškurica.

„Zatiaľ sme všetci pokope a čakáme, čo sa bude diať. Chýba len Kostadinov, ktorý je zatiaľ doma v Severnom Macedónsku. Veľmi by som chcel, aby sa sezóna dohrala. Neviem síce, ako to bude vyzerať, ale verím, že je to možné.

Začínate s trénovaním, ale podľa nariadení hygieny a Ústredného krízového štábu SR, len po malých skupinkách, bez kontaktu. Ako to bude vyzerať?

Začali sme skupinovými tréningmi, ako je prikázané a potom, keď sa uvoľnia pravidlá, začneme spolu aj herné záležitosti. Zatiaľ to bude len také imitovane futbalu, lebo nemôžeme ísť do súbojov.

Trenčín, váš ligový súper, hoci teraz je v skupine o záchranu, sa hrdil tým, že začal už dávnejšie s tréningmi. Čo na to hovoríte?

To je ich forma riešenia, nerád sa k tomu vyjadruje. Každý sa k tomu postavil po svojom.

Schválne, ako to teraz bude podľa vás vyzerať. Kedy sa dohrá sezóna a kedy začne nová?

Podľa mňa začne nová sezóna až v septembri. Finále Ligy Majstrov je naplánované na 29. augusta a súťaže ostatné sa môžu začať až po ukončení starej sezóny. A tá končí zvyčajne finálovým zápasom Ligy Majstrov. Ale to sú všetko dohady. Ktovie, ako to napokon bude. Je to jedinečná situácia s ktorou nikto nemá skúsenosť.

Lukáš Kojnok počas tréningu. Foto – Rudo Maškurica.

Momentálne sú tu úvahy o dohraní slovenskej ligy od konca mája respektíve v júni a v júli. Hovorí sa aj o dohraní bez divákov. Čo na to hovoríte?

Neviem si to predstaviť. My, našťastie, veľa tých divákov na Slovensku nezažívame. Ale aj nejakí ľudia na tribúnach sú lepší, ako žiadni. Bolo by to zvláštne, až by som povedal, že zbytočné. Možno aspoň pre televízneho diváka by to bolo zaujímavé, ale pre mňa je to naozaj nepredstaviteľné. Futbal, a vôbec šport, je pre divákov, inak by nebol tam, kde je dnes.

Váš zverenec Dalibor Takáč vyhral 1500 eur pre Sociálne centrum Trojlístok v rámci fortunaligového turnaja vo futbale na hernej konzole playstation. Tušili ste, akých šikovných „hráčov“ máte v kabíne?

Chcem mu pogratulovať k tomuto úspechu. Najmä k tomu, že 1500 eur sa dostalo na správne miesto do Trojlístka. Ale k playstation a podobným e-športom mám negatívny vzťah. Takže to nič so mnou neurobilo. Potešila ma tá výhra a jej určenie.

Titulná fotografia – Ján Haspra. Autor foto: Rudo Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.