
Emeritná riaditeľka Liptovského múzea a významná etnologička Iveta Zuskinová, ktorá dlhé roky pôsobila v múzeu, nedávno vydala svoju piatu publikáciu o regióne Liptov. Tentokrát sa v knihe venuje architektúre a pôvodnému ľudovému staviteľstvu. Svoje dielo predstavila a následne pokrstila 21. apríla v Liptovskom múzeu v Ružomberku.
Kniha približuje pôvodný život v liptovských domoch
Najnovšia monografická publikácia nesie názov LIPTOV – Dom a život v ňom, ktorá nie je jej jedinou publikovanou knihou o Liptove. Autorka pochádza z malebnej obce Nižná Boca a liptovskému regiónu sa venuje už vyše päťdesiat rokov. V ostatných publikáciách opisuje typické liptovské ovčiarstvo, ľudové umenie, tradičný rodinný život, kuchyňu starých materí alebo ľudovú modrotlač.

V poslednej knihe etnologička ukazuje prostredníctvom fotografií pôvodnú ľudovú architektúru Liptova, ktorá je typická pre tento región. Opisuje zrubové konštrukcie, drevené či tehlové materiály a jedinečný nábytok. V knihe je rovnako prezentovaný spôsob bývania a života veľkých rodín v minulosti. Súčasťou boli aj hospodárske stavby a drobná architektúra, ktoré spolu dotvárali historické prostredie roľníckych a remeselníckych usadlostí.
,,Aktuálna kniha prezentuje významnú zrubovú konštrukciu, dispozíciu domov, informuje o vykurovacom zariadení, prezentuje krásne kachľové pece, zariadenia v domoch či ich typický nábytok,“ načrtla z obsahu svojej knihy autorka.
Fotografie autorka sama odfotila
Zuskinová sa výskumu ľudového staviteľstva a architektúry venovala ako prvej odbornej téme. Po maturite na stavebnej priemyslovke začala študovať etnológiu a práve v tom čase sa začali výskumy ľudového staviteľstva v regióne. Téma bývania bola dokonca témou jej diplomovky a následne aj rigoróznej práce.
,,V tejto knihe sú vôbec po prvýkrát publikované fotografie, ktoré som ja osobne urobila ako mladá zamestnankyňa múzea a sú to objekty, ktoré už dnes neexistujú v dedinách,“ priznala etnologička Zuskinová.
Zaujímavosťou v knihe sú dobové historické fotografie, ktoré znázorňujú ako liptovské dediny vyzerali v minulosti. ,,Vidíme ulice v pôvodnom stave, námestie, domy, ich konštrukciu, detail či výzdobu. V knihe sú zobrazení aj ľudia, ktorí sú oblečení v krojoch. Súčasťou sú spomienky mnohých obyvateľov, ktorí v domoch bývali a vdýchli im život,“ prezradila pani Iveta.

Autorke s tvorbou pomáhalo viacero významných osobností z prostredia múzea, histórie či architektúry, no ruku k dielu priložili aj liptovské obce. V knihe sa vďaka nim nachádza mnoho pekných fotografií z okolitých dedín.

Liptovskí murári boli slávni aj vo svete
Okrem charakteristických drevených stavieb sa etnologička venuje aj murovaným domom, ktoré sú jedinečným dokumentom majstrovstva liptovských murárov. ,,Drevo bol horľavý materiál, takže mnoho dedín ľahlo popolom. Z tohto dôvodu sa následne začali stavať obydlia z nehorľavého materiálu. V Liptove to bol kameň a tehla,“ uviedla autorka knihy.
Domy z kameňa, ale najmä ich tvorcovia preslávili Liptov naprieč svetom. ,,Murári z horného alebo dolného Liptova chodievali veľmi ďaleko na celú sezónu stavať domy. Boli veľmi šikovní a známi i v zahraničí,“ vyzdvihla Zuskinová.
Pôvodné domy rýchlo miznú
V Liptove poznáme dve formy záchrany ľudového staviteľstva. Prvou je Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec v Ružomberku, ktorá ukazuje pôvodné sídlo a je zapísaná v Zozname kultúrnych pamiatok UNESCO.
Druhou je Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, ktoré takisto uchováva ľudové staviteľstvo. Kniha približuje najmä pôvodné a mnohokrát nezachované domy či predmety, ktoré nemali také šťastie na záchranu.
,,Teším sa, že je táto publikácia venovaná práve architektúre a staviteľstvu v Liptove, pretože tieto domy tvorili súčasť našich dedín a veľmi rýchlo miznú z územia našich sídiel, mestečiek a obcí,“ povedal na záver architekt a riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloš Dudáš, ktorý je tiež autorom publikácií o drevených kostolíkoch nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Publikáciu Ivety Zuskinovej „LIPTOV – Dom a život v ňom“ je možné kúpiť v Liptovskom múzeu v Ružomberku alebo v kníhkupectvách po celom Slovensku či online.
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.