Ukrajinské deti trávili čas umením

Detičky aspoň na chvíľu prišli na iné myšlienky. Foto: Samuel Kozolka
V stredu 9. marca sa stretlo v Ružomberku niekoľko ukrajinských detí v Súkromnej základnej umeleckej škole Dotyk, kde si pre nich pedagógovia pripravili množstvo aktivít. Nechýbali ani dobrovoľníci z Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine je v meste Ružomberok viacero ukrajinských obyvateľov, ktorí sa snažia ukryť pred ruskou inváziou. Boli nútení opustiť svoje príbytky, majetky, svojich mužov, synov či otcov. Medzi utekajúcimi sú predovšetkým matky s deťmi.

Aj v ružomberskej ubytovni na Bystrickej ceste je momentálne ubytovaných niekoľko desiatok utečencov, medzi ktorými sú aj deti. Práve tie si zaslúžia svoje detstvo tráviť inak ako utekaním pred vojnou. Takéto myšlienky behajú hlavami viacerým dospelým, ktorí sa deťom snažia spríjemniť chvíle trávené v ubytovni.

Umenie pomáha prísť na iné myšlienky

Deti v Žilinskom kraji majú momentálne jarné prázdniny, preto sa pedagógovia zo Súkromnej základnej umeleckej školy (ZUŠ) Dotyk spolu s dobrovoľníkmi z Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku rozhodli zabaviť ukrajinské deti aspoň takto, prostredníctvom umenia. Spoločne sa stretli pred ubytovňou a následne sa presunuli do priestorov ZUŠ Dotyk na Bystrickej ceste.

,,Chceli sme, aby detičky trávili čas zmysluplne. Uvedomujeme si, že teraz prežili veľa stresu a majú za sebou ťažké dni. Výtvarné aktivity veľmi dobre odbúravajú negatívne myšlienky. Takto môžu mať aspoň na chvíľu z niečoho radosť, a navyše, svoje výtvory si môžu so sebou aj zobrať,“ priblížila Kristína Hanulová, riaditeľka súkromnej ZUŠ Dotyk.

Súkromnú ZUŠ zakladali s myšlienkou, aby sa umenie priblížilo všetkým deťom. Škola poskytuje bezplatné vzdelávanie, pedagógovia dochádzajú za deťmi v celom okrese Ružomberok, Liptovský Mikuláš, dokonca aj v Martine majú svoje pracovisko. Myšlienka školy momentálne napĺňa jej funkciu a poslanie v plnom rozsahu.

Výtvarné, ale aj športové aktivity

Stretnutie ukrajinských detí bol spontánny nápad, ktorého sa ihneď chopili pedagógovia aj dobrovoľníci. ,,Keďže to bol prvý deň, nevedeli sme, ako sa to vyvinie. Pre detičky sme prichystali viaceré aktivity. Najskôr sme začali výtvarnými aktivitami, ako vystrihovanie, nalepovanie, kreslenie, no zároveň sme sa pripravili aj na pohybové aktivity v telocvični. Na konci sme si zaspievali,“ opísala Hanulová.

Súkromná ZUŠ Dotyk má vytvorený plán, v rámci ktorého poskytnú ukrajinským deťom bezplatné vzdelávanie. „Budeme radi, ak sa k nám pridajú a ukážu nám iný pohľad ako to fungovalo u nich a ako ich viedli učitelia k umeniu. My sme tomuto vždy otvorení,“ povedala s úsmevom riaditeľka.

Stretnutia sa zúčastnili aj dobrovoľníci, ktorí deťom pomáhali s prekladom do ukrajinského jazyka. Tí to robia vo svojom voľnom čase popri štúdiu a práci. ,,V ubytovni je trochu iná atmosféra, takto im aspoň ukážeme niečo iné,“ povedala Diana Perig, dobrovoľníčka a študentka KU.

Výtvarné aktivity plánuje umelecká škola robiť častejšie. Deti, ktoré inklinujú k umeniu a boli umelecky vedené, môžu byť ihneď zaradené do vzdelávania bežnej umeleckej školy.

Rodičia detí nevedia, či ich dať do škôl

Dobrovoľníci spočiatku nepoznali presný počet detí, ktoré by chceli navštevovať školu. ,,Prvý týždeň nikto nevedel, či chce ostať alebo pokračovať ďalej,“ upresnila študentka Diana. Postupne sa však všetko kryštalizuje a pomaly sa zbierajú deti, ktoré by radi navštevovali školu hneď po jarných prázdninách.

Tie, ktoré zatiaľ ostávajú s rodičmi v Ružomberku, sa postupne adaptujú, dobrovoľníci sa im snažia pomáhať ako vedia. Študovať budú najskôr v slovenskom jazyku, pretože chýbajú pedagógovia, ktorí by mohli vyučovať v ukrajinskom alebo ruskom jazyku.

,,Deti už dostali letáky so slovenskou abecedou, nech sa postupne učia slovenský jazyk. S domácimi úlohami im zatiaľ pomôžeme my, dobrovoľníci. Chceli by sme organizovať spoločné domáce úlohy pre ukrajinské deti, ale uvidíme ako sa to celé vyvinie,“ vysvetlila Diana, ktorá pochádza z Ukrajiny.

V ružomberskej ubytovni sa momentálne nachádza aj učiteľka, ktorá učila na Ukrajine v materskej škole. V prípade, že na ubytovni bude bývať viac detí menšieho veku, je možné, že sa otvorí škôlka. Podľa viceprimátora Michal Lazára by jej poskytli zamestnanie, na základe ktorého by mohla vyučovať. Aktuálne sú takéto deti len dve, čo je málo na otvorenie škôlky.

Celkový systém na školách a škôlkach pre ukrajinské deti je v procese riešenia. Zohľadňovať budú aj známkovanie či testovanie.

Fotogaléria

Foto: Samuel Kozolka

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.