Umením podporili mier a odsúdili nenávisť

Foto: Jaroslav Moravčík
V nedeľu 8. mája podvečer umelci z Ružomberka vyjadrili solidaritu a podporu ukrajinským občanom pomocou hudby na koncertnom podujatí Stretnutie pre ŽIVOT.

Ružomberskou synagógou zneli tóny plné emócií a myšlienok. Fotoklub RK 1924 pod taktovkou režiséra podujatia a zároveň člena Fotoklubu RK 1924 Stanislavom Surovým pripravili bohatý hudobný program venovaný mierovému úsiliu. Na úvod podujatia zazneli zvuky sirény, ktoré ozvučili celý priestor.

Vojnu NIE Ukrajine

Koncertné podujatie Stretnutie pre ŽIVOT sa konalo už po šiestykrát, tentoraz s podtitulom VOJNU NIE UKRAJINE. Na predstavení sa predviedli umelci, ktorí sú svojím pôvodom alebo tvorbou spätí s Ružomberkom.

Ružomberské speváčky zaspievali aj známe pesničky zo slovenských rádií. Foto: Jaroslav Moravčík

,,Umelecké osobnosti Ružomberka vyjadrili svojím účinkovaním postoj k hodnotám života, slobody a mieru,“ informoval Fotoklub RK 1924. Celé podujatie sa rovnako nieslo v hesle „Neničiť, ale tvoriť, nezabíjať, ale žiť!“, ktoré zdôrazňuje hodnotu existencie a jej oporu v umení.

Ružomberskí umelci podporili mier

Pestrý koncertný program sa niesol najmä v hudobných tónoch. Spomedzi umelcov sa predstavili speváčky Miriam Žiarna, Dominika Puterová či Monika Gazdaricová, na klavíri ich sprevádzal známy ružomberský klavirista Metod Rakár.

Svoj talent v hre na klavíri predviedli aj Stefka Palovičová-Kovačeva, Zuzana Zahradníková a Janka Bednáriková, ktorá okrem iného predniesla básnický text PISMO MATERI. Príjemným hlasom bez hudobných nástrojov bolo aj vokálne kvarteto Decórum acapella group.

Vokálne zoskupenie Decórum acapella group. Foto: Jaroslav Moravčík

Podujatia sa zúčastnili aj občania Ukrajiny. V prvej polovici podujatia svoj talent s hrou na flaute predviedol Ukrajinec Dmytro Nepomniashchyi, ktorý študuje na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Zazneli aj tóny zo známeho filmu Schindlerov zoznam či známej skladby Šabľový tanec.

Spestrením podujatia boli fotografie ružomberských fotografov v podaní Jaroslava Moravčíka – nášho kolegu z vydavateľstva R PRESS, Fedora Polóniho – člena Redakčnej rady RK Magazínu a mnohých iných fotografov, ktorí sú členmi Fotoklubu RK 1924.

Záver podujatia zavŕšila ukrajinská hymna

Na záver podujatia si všetci umelci spolu s občanmi Ukrajiny a prítomnou verejnosťou zaspievali ukrajinskú štátnu hymnu. Návštevníci následne odchádzali zo synagógy za nepríjemného zvuku sirény, ktorý bol súčasťou koncertného podujatia venovaného mieru na Ukrajine.

Fotogaléria:

Foto: Jaroslav Moravčík

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu, 3 roky som pôsobila ako moderátorka v dennom školskom (teraz už lokálnom) rádiu. Okrem rozprávania do mikrofónu či písania článkov rada pomáham handmade výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prírodu a dobrú knihu pri káve.