Úspešný začiatok série. Ružomberok deklasoval Šamorín a je krok od zisku bronzových medailí

Liptáčky zdolali svojho súpera o 40 bodov. Foto: MBK Ružomberok/Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 20. apríla úvodný zápas série o 3. miesto v rámci vyraďovacej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju nastúpili v sérii o bronz, hranej na dve víťazné stretnutia, proti ŠBK Šamorín. Kým hráčky z juhu Slovenska podľa očakávania prehrali v semifinále s Piešťanskými Čajkami 0:3, tak Liptáčky podľahli Slávii Banská Bystrica 1:3 na zápasy.

Družstvo spod Čebraťa, ktoré bolo v sérii o 3. miesto v pozícii jednoznačného favorita, odohralo úvodný duel vo svojej hale s cieľom potvrdiť papierové predpoklady, čo sa mu aj podarilo. „Ruža“ sa síce nemohla spoľahnúť na svoju kapitánku Alexandru Buknovú, no napriek tomu urobila dôležitý krok k obhajobe bronzových medailí.

Po polčase bolo „vymaľované“

Tím trénera Juraja Suju rozhodol o svojom triumfe už v prvom polčase, ktorý ovládol 48:16, pričom obe štvrtiny sa skončili zhodne 24:8. Ružomberčanky, v ktorých drese dostali výdatnú zápasovú minutáž aj mladé hráčky z lavičky, podľa predpokladov od začiatku stretnutia udávali tempo.

Hosťujúce hráčky síce odpovedali na otvárací kôš domáceho družstva a vyrovnali skóre na 2:2, no potom im Liptáčky ušli, keď zaznamenali 17-bodovú šnúru (19:2). V ostatnom priebehu sa Šamoríčanky mierne osmelili, nič to však nezmenilo na tom, že po prvej perióde vyhrávala „Ruža“ 24:8.

V druhej časti hry pokračovali Ružomberčanky v navyšovaní skóre, pričom najvyšší náskok v prvom dejstve si vytvorili v jeho úplnom závere, keď upravili stav na polčasových 48:16.

Rozlúčka s domácou halou?

Po zmene strán dostali v domácom drese ešte väčšiu zápasovú porciu mladé hráčky, pričom do hry napokon zasiahli všetky ružomberské basketbalistky. Druhý polčas bol o poznanie vyrovnanejší ako úvodné dejstvo, no napriek tomu ho Liptáčky bez problémov kontrolovali a mierne zvýšili svoj náskok.

V tretej časti hry síce hostky zaznamenali až 18 bodov, avšak „Ruža“ ich zaknihovala až 23 a preto pred poslednou periódou viedla 71:34. Záverečná štvrtina bola bodovo najchudobnejšia, keďže v nej padlo iba 23 bodov (13:10). Ružomberčanky napokon porazili Šamorín o 40 bodov – 84:44 a ujali sa vedenia v sérii (1:0). Najväčšiu zásluhu na jasnej výhre favorita mala Kamila Jarošová, ktorá zaznamenala 26 bodov, pričom si pripísala štyri úspešné trojky.

Ak Liptáčky uspejú v druhom zápase série o bronz, ktorý je na programe v stredu 24. apríla o 18:00 h v Šamoríne, tak aktuálny duel bol pre ne posledný v domácej hale v prebiehajúcej sezóne. V prípade, že by sa z úspechu tešili ich súperky, tak tretí súboj, ktorý by mal prívlastok rozhodujúci, sa uskutoční v sobotu 27. apríla o 17:00 h v Koniarni.

Niké extraliga ženy – 1. zápas o 3. miesto:

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 84:44 (48:16)

/stav série: 1:0/

MBK Ružomberok: Jarošová 26/4 trojky, Kaljužná 15, Jackovecová 10, Michaličková a Ďuratná po 8, Mikovčáková 6, Urbanová 5, Havranová 3, Hadačová 2, Štefančová 1.

ŠBK Šamorín: Vargová 14, Ošťádalová 8, Lüttmerdingová a Sobôtková po 6, Marcová 4, Bábiková, Slamová a Kovácsová po 2.

Trojky: 9-0. Diváci: 466. Úspešnosť streľby: 47 % – 40 %. TH: 16/13 – 16/14. Rozhodovali: Karnay, Sirocký, Životský. Štvrtiny: 24:8, 24:8, 23:18, 13:10.

Výsledky ostatných zápasov:

Finále:

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 84:54

/stav série: 1:0/

Séria o 5. miesto:

CBK Košice – Young Angels Košice 62:67

/stav série: 0:1/

Séria o 7. miesto:

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK AS Trenčín 73:39

/stav série: 1:0/

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.