Útulok nestíchol, psy v ňom štekajú aj naďalej

Centrum nájdených zvierat v Ružomberku je kvôli pandémii koronavírusu zatvorené. Adopcie sa síce zvýšili, no problémom útulku môže byť výpadok dvoch percent z daní.

Donedávna bol ružomberský útulok miestom, kde sa stretával psí brechot s ľudskou radosťou či detským džavotom. Do zariadenia prichádzali nielen potencionálni záujemcovia o adopciu štvornohého miláčika, ale aj tí, ktorí chodili do útulku, aby mohli vyvenčiť psov bez domova.

Útulok je síce kvôli pandémii už niekoľko týždňov zatvorený, no ani vládne nariadenie nezabránilo ľuďom v osvojovaní psov. Práve naopak.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Koronavírus zvýšil záujem o adopcie

Kým počas bežného mesiaca nájde domov jeden pes, od marca ich našlo nových majiteľov už desať. Nárast adopcií je podľa pracovníčky Centra nájdených zvierat Oľgy Lizákovej spôsobený hlavne aktuálnou situáciou.

„Deti nechodia do školy a všetok svoj čas trávia doma. Aby ho rodičia deťom vyplnili, kúpia im psa. Záujem o adopcie je výrazne vyšší, ale nie všetkým vyhovieme. Starostlivo preverujeme a vysvetľujeme, že nie každému je vhodný akýkoľvek pes. Dva roky po adopcii dokonca kontrolujeme, v akých podmienkach žije,“ vysvetľuje Lizáková.

Útulok v súčasnosti funguje v obmedzenom režime, čomu je prispôsobený aj proces adopcie. Aktuálne je v útulku v Bielom Potoku 20 psov bez domova.

V útulku sa už dlhšie nachádza aj psík Noro, ktorý bol po smrti majiteľa dva roky priviazaný pri dome. (Foto: Oľga Lizáková)

„So záujemcami o adopciu teraz komunikujeme najmä telefonicky alebo aj mailom. Na stránke, ale aj na sociálnej sieti uverejňujeme fotografie psov. Favoritov si potom môžu prísť pozrieť aj osobne,“ hovorí o tom, ako aktuálna situácia zmenila spôsob osvojovania si štvornohého miláčika Oľga Lizáková.

Problém s financiami vyrieši pôžička

Prevádzka útulku je možná aj vďaka dotáciám z mesta, ktoré pokrývajú mzdy a prevádzkové náklady. Zvyšok tvoria dary a dve percentá z daní od fyzických a právnických osôb. Vďaka nim sú možné kastrácie, vakcíny, ale aj čipovanie psov.

„Minulý rok bola v Liptovskej Osade akcia s názvom Sobota v ťahu. Išlo o preteky psovodov. Organizátori podujatia nám venovali výťažok zo súťaže v hodnote 900 eur,“ teší sa z mimoriadneho daru, a teda príjmu pre útulok Lizáková.

Združenie na ochranu zvierat, ktoré spravuje psí azyl v Trnave už upozornilo, že všetky útulky môžu mať vzhľadom na pandémiu finančné problémy. Je to kvôli možnosti, že by tento rok nedostali dve percentá, ktoré môžu fyzické a právnické osoby poukazovať zo svojich daní.

Avizovaný problém sa zrejme dotkne aj útulku v Ružomberku, ktorý funguje už 18 rokov.

„Darovanie dvoch percent sa predĺžilo do júna. Financie preto prídu až v jeseni a dovtedy to budeme musieť riešiť pôžičkou,“ konštatuje Oľga Lizáková.

Titulná fotografia: Centrum nájdených zvierat v Ružomberku. Foto: archív útulku

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.