
Pri príležitosti 80. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Európe a Dňa víťazstva nad fašizmom sa v stredu 7. mája uskutočnilo spomienkové podujatie pri Pamätníku obetiam druhej svetovej vojny na ružomberskom Námestí Slobody.
Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok, v príhovore vyzdvihol hodnotu slobody a ocenil zásluhy všetkých ľudí, ktorí sa postavili proti fašizmu: „Naša budúcnosť nesmie byť postavená na rozdeľovaní, ale na zjednocovaní. Na dôvere, vzájomnej úcte a spoločnom odhodlaní chrániť to najcennejšie — našu slobodu. Odsúďme dôrazne každý prejav tyranie, neslobody a nenávistnej ideológie, ktorých sme, žiaľ, svedkami aj v súčasnosti. Fašizmus je ideológia zla, ktorá viedla k stovkám tisíc zmarených ľudských životov a nezmerateľnému utrpeniu.“
Na podujatí, ktoré moderovala a recitáciou obohatila Alexandra Staňová, mali okrem samosprávy svojich zástupcov aj Veliteľstvo vojenského zdravotníctva − Ozbrojené sily SR, Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov – oblastný výbor Ružomberok, Zbor väzenskej a justičnej stráže Ružomberok, Okresný súd, Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Ružomberku, Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru, Katolícka univerzita v Ružomberku, Liptovské múzeum, Okresný úrad Ružomberok, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku, Klub vojenskej histórie Vlkolínsky odboj, Asociácia policajtov vo výslužbe. Zúčastnili sa aj bývalí primátori mesta, poslanci Mestského zastupiteľstva v Ružomberku, zástupcovia politických strán, hnutí a verejnosť.
Druhá svetová vojna bola najväčším a najrozsiahlejším ozbrojeným konfliktom v dejinách ľudstva, ktorá stála život asi 45 až 60 miliónov ľudí. Začala sa 1. septembra 1939 útokom Nemecka na Poľsko. Vojna v Európe skončila 8. mája 1945, keď Nemecko podpísalo bezpodmienečnú kapituláciu. Vo svete sa vojna skončila 2. septembra 1945 kapituláciou Japonska.
Fotogaléria:
Foto – FB/Mesto Ružomberok
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.