V dolnom Liptove bude bohatá plesová sezóna

V. Reprezentačný ples v Liptovských Revúcach pred pandémiou. Foto: FB/Kapela Lego Ružomberok

K fašiangovej sezóne už tradične patria spoločenské udalosti. K najvýznamnejším podujatiam tohto obdobia vždy patrili plesy či karnevaly, resp. fašiangové pochôdzky alebo aj „bursy“.

Po dvojročnej prestávke v súvislosti s obmedzeniami pri ochorení Covid – 19 sa vracajú znova. V okrese Ružomberok majú záujemcovia o „plesanie“ na výber široké možnosti. Podľa prehľadu kultúrnych podujatí Informačného centra Ružomberok či mestskej webovej stránky ich bude vyše dvadsať.

Organizátormi plesov, karnevalov či veselíc sú najčastejšie obce, záujmové a občianske združenia.  Majú rôzne prívlastky a pomenovania – od obecných, reprezentačných, hasičských až po divadelný, gazdovský, poľovnícky, farský či valentínsky.

Chýbajú dva tradičné plesy – mestský aj turistický

V rebríčku plesov tento rok chýba tradičný Reprezentačný ples mesta Ružomberok i jeden z najstarších tradičných plesov v regióne Liptov –Turistický ples v Liptovských Sliačoch. Naposledy sa konal v roku 2019 a bol to už jeho 31. ročník.

,,Reprezentačný ples mesta Ružomberok tento rok nebude a v súčasnosti ho ani neplánujeme. Keď sme koncom novembra prebrali úrad, riešili sme množstvo tém, ktoré boli oveľa naliehavejšie a akútnejšie. Aktuálne hospodárime so schodkom 1,1 mil. eur, čo je aj dôvodom, prečo musí mesto šetriť. Keď sa upraví finančná kondícia mesta, určite sa vrátime aj k tradícii usporadúvania plesu,” uviedol pre RK Magazín hovorca primátora mesta Ružomberok Vladimír Miškovčík.

Plesovú sezónu v tomto roku otvárajú Hasičský ples v LiskovejVI. Reprezentačný ples obce Liptovské Revúce (obidva budú 14. 1.). Poslednými budú I. Ples ZRPŠ (Združenia rodičov a priateľov školy) v Liptovskej TeplejVI. Obecný ples vo Valaskej Dubovej (oba 18. 2.), tesne pred Popolcovou stredou, ktorá tento rok padne na 23. február.

Zaujmú aj nevšedné podujatia

Zaujímavý program má Poľovnícky ples v Liskovej (4. 2.),  v kultúrnom dome nebudú chýbať ukážky vábenia jeleňa či skvelá bažantia polievka. Do tanca zahrajú a zaspievajú Liptovskí heligonkári, kapela Pálenica a ľudová hudba Liptáci, zatancuje aj dievčenská tanečná skupina. Ďalším nevšedným podujatím je už tradičná Hasičská jaternička v Ivachnovej (4. 2.) Dobrovoľní hasiči z obce pripravia po dvojročnej prestávke 4. ročník akcie, ktorá začne už dopoludnia a spojená je s ochutnávkou zabíjačkových dobrôt.

Najviac podujatí sa uskutoční v obci Ludrová – štyri, v Liskovej a Likavke usporiadajú po tri. Status jedného z najobľúbenejších podujatí cez fašiangy si drží Divadelný ples v Likavke, ktorého organizátori pripravujú už 36. ročník či 29. ročník Hasičského plesu v Liptovskej Lúžnej. Novinkami sú 1. Reprezentačný ples obce Lisková či 1. Ples ZRPŠ v Liptovskej Teplej.

Niektoré z plesov sú už vypredané. Ceny vstupného sa pohybujú v rozmedzí od 30 do 50 eur. Komplexný prehľad fašiangových podujatí, ich termíny, program, ceny vstupného, kontakty na organizátorov či prípadný program nájdete na webovej stránke Mesta Ružomberok.

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.