V extralige suverénne basketbalistky rozstrieľali Košice

Sedem zápasov, sedem víťazstiev. V domácej extralige pokračuje Ruža bez straty kvetinky.

V 7. kole basketbalovej extraligy pricestovali do Koniarne Young Angels Košice. Tretí tím tabuľky vedený niekoľkonásobnou slovenskou basketbalistkou roka Zuzanou Žirkovou mal možnosť ujať sa vedenia, ale dve šestky zostali mimo koša. A tak sa príležitosti chopili domáce dievčatá. Dvakrát Mištinová, a raz Fekete-Raková i Dudášová trafili po sebe za tri body. Z razantného nástupu MBK sa hostky už viac nespamätali.

Jasná záležitosť

„Nástup Ružomberka bol jednoduchý a len možno by sa to vyvíjalo aspoň trošku ináč, ak by sme sa chytili na úvod tými šestkami. Priznajme si ale, kvalita je u súpera a my bojujeme sami so sebou,“ zhodnotila duel v Ružomberku trénerka Košíc Zuzana Žirková.

Ružomberčanky pokračovali v spanilej jazde. Súpera preskákali i prestrieľali. Dosiahli takmer 60 percentnú úspešnosť streľby z hry. Do polčasu si dopriali ďalšiu deväť a ešte raz aj dvanásťbodovú šnúru. Niet preto divu, že prvú polovicu vyhrali o 30 bodov.

„Máme toho dosť za posledné týždne. Náš káder je úzky, ale klobúk dole, baby hrali naplno, išli do konca, a hoci tam boli chyby, veľa strát, som spokojný,“ vysvetľoval svoj postoj k víťaznému zápasu tréner Juraj Suja.

Jeho hodnotenie a dojem ani druhý polčas nepokazil. Nedopadol až tak dominantne ako prvý, no do hry sa dostali aj Škvareková a najmä Havranová, vďaka čomu mohol nechať oddýchnuť líderku tímu a členku reprezentácie Miroslavu Mištinovú.

V extralige dominantný Ružomberok

„Určite vládne spokojnosť. Dali sme veľa bodov. Ale v obrane sme robili veľa chýb, stratili veľa lôpt. Bojovnosťou sme však dokázali súpera preskákať o tridsať doskokov, čo ma veľmi teší, na tom si zakladáme,“ hodnotila autorka 21 bodov v zápase Miroslava Mištinová.

Ružomberok je po siedmich kolách bez straty bodu suverénnym lídrom extraligy. Druhé Piešťany prehrali už dvakrát. I keď, v tejto fáze súťaže to nič neznamená, navyše, pri Sĺňave – u najväčšieho rivala, ešte naše dievčatá nehrali.

„Myslím si, že tá naša momentálna dominancia je spôsobená menšou silou ostatných tímov. Keď si porovnáme FIBA Cup a extraligu, je to sto a jedno. V Európe sme nedokázali ešte zvíťaziť a doma so súpermi vyhrávame o tridsať alebo päťdesiat bodov,“ naznačila kapitánka Ruže, kde je príčina ružomberského úspechu, ale zároveň aj úroveň našej najvyššej súťaže.

Zo St. Louis do Ružomberka

Po prvý raz sa výraznejšie uviedla aj Američanka Sherise Williamsová. Rodáčka zo St. Louis prišla na Liptov len koncom septembra a jej rozbeh trval trošku dlhšie.

„Zohratie sa s tímom nebolo také rýchle. Prišla som trošku neskôr a potrebovala som sa zžiť s dievčatami, systémom hry v obrane, útoku a nájsť si svoje miesto, ako byť pre družstvo prospešná,“ vysvetľovala po pochvalných slovách, že bilancia 20 bodov a 13 doskokov je asi tým, čo by aj sama chcela pri svojom mene na konci zápasov vidieť.

Tréner Suja jej počas zápasu vyčítal neraz nedôslednú, príliš vzdialenú obranu, no zároveň už nie raz povedal, že keď sa dá Sherise kondične i herne do poriadku, pre tým by mala byť väčším prínosom.

„Zatiaľ je v Ružomberku všetko v poriadku. Už som sa aklimatizovala. Všetko je veľmi pokojné, mierumilovné a malé. Môžem povedať, že si to užívam. Samozrejme, zo St. Louis sa to nedá porovnať, ale ja nemám rada veľa hluku a zhonu, takže mierumilovnosť a pokoj malého Ružomberka oceňujem,“ opísala svoje prvé týždne a dojmy čoskoro 26-ročná Williamsová.

Reprezentačná prestávka

Teraz nasleduje reprezentačná prestávka. Slovenská reprezentácia žien má už v pondelok večer zraz v Piešťanoch, kde sa bude pripravovať na prvý kvalifikačný zápas o Majstrovstvá Európy 2021. Odohrá ho v nedeľu, 17. novembra v maďarskej Šoproni s domácim výberom.

„Každý chce uspieť, je to kvalifikácia. Hráme proti Maďarsku, ktoré bolo v top osmičke na posledných ME, ktoré boli práve v Šoproni. Majú dobrý tím vystužený hráčkou z NBA, ktorá hrá v Orenburgu Euroligu. Ale aj my máme čo ponúknuť. Teším sa už na dievčatá, a teším sa, že nás bude sprevádzať energia, šťastie a zdravie. Verím, že to zužitkujeme,“ optimisticky opísal najbližšie dni, ktoré bude venovať reprezentácii Juraj Suja.

Kým on trénuje, z Ružomberka si neoddýchne štvorica hráčiek. Michaela Fekete-Ráková, Nikola Dudášová, Alica Moravčíková a práve spomínaná Miroslava Mištinová, na ktorú sa spolieha nielen Ružomberok, ale aj reprezentácia.

„Som s touto úlohou stotožnená. Beriem to tak ako to je, a vždy sa snažím dať do svojho výkonu čo to len dá,“ opísala jedna z najvyťaženejších hráčiek tímu, ktorú podobná úloha, odohrať neraz viac ako 30 minút, čaká aj v reprezentačnom drese.

Najbližší domáci zápas odohrajú basketbalistky v nedeľu 1. decembra proti Šamorínu.

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 96:46 (23:8, 50:20, 73:31)

MBK: Mištinová 21, Williamsová 20, Fekete-Ráková 15, Dudášová 10, Jackovecová 7, (Moravčíková 17, Turudićová 6, Havranová a Škvareková 0)

Young Angels: Drobná, Balážová a Le Clairová po 9, Majorošová 5, Kozáková 0, (Machalová 5, Filičková 4, Bartánusová 3, Mikovčáková 2).

Štvrtiny: 23:8, 27:12, 23:11, 23:15. TH: 24/19 – 15/8. Trojky: 7-2. Úspešnosť streľby: 59,3% – 31,6%, Rozhodcovia: Perečinský, Mlynarčík a Donovalová.

Titulná fotografia – archívna foto zo zápasu MBK Ružomberok – Young Angels Košice. Zdroj/autor – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.