V kovidovej intifáde

Novembrové  týždne  roku 2021 sú na Slovensku opäť rušné a bohaté vyhláseniami straníckych a ministerských  vožďov.

O to horšie, že v tretej intifáde Kovidu zmätkov v hospodárstve, deštrukčnej cenovej politike, rôznych protichodných vyhlásení čelných ústavných činiteľov, rozporuplných názorov dvoch armád ľudí bez dôveryhodnejších veliteľov.

No zatiaľ našťastie bojujúcich symbolicky len s kameňmi na barikáde zaočkovaných a  proti Kovidu doposiaľ nezaočkovaných bojovníkov.

O rok  neskôr sa budeme pozerať na nové a možno aj na staronové tváre kandidátov na primátorov miest , poslancov do mestských zastupiteľstiev či vyšších územných celkov prilepených na plagátovacích miestach  či bilbordoch.  Ak budeme.

Samozrejme v dobrom úmysle šetriť v rozpočtovej peňaženke štátu a všetko to s dvomi urnami odbaviť na  základných školách a niekde i na obecných úradoch . Jednou ranou dve muchy , a ak sa nič nezmení ,tak to bude v jeden deň čo nakoniec už pred štyrmi rokmi 109-mi  hlasmi odklepli naši zákonodarcovia v Bratislave.

Pochopiteľne , že  málokto tu vtedy na Slovensku pred dvomi rokmi, keď  SARS 2 a jeho smrteľný vírus Covid 19 otriasol čínskym Wuchanom,  predikoval jeho tažko zničiteľné tisíckilometrové chápadlá a jeho dôsledky a stav v ktorom sa dnes nachádzame. Nemusíme o ňom veľmi hovoriť , je  jasné, že sa to mnohým, ktorí už chceli Covid 19 ako jednoduchú chrípku pochovať a odprevadiť ju do jaskyne uhynutého čínskeho draka nepodarilo.

Ani si neviem(e) predstaviť ako by to bolo, keby to bolo na Slovensku naruby a dnes pri štátnom kormidle po februárových voľbách 2020 zostal starý Pellegríniho alebo ešte starší Ficov kabinet so súčasným názorom na pandémiu a štepením más proti kovidu . A už vôbec nie, keby to bolo s postojom na očkovanie presne  naopak, ale s tými ,ktorí sú dnes na ministerských a kľúčových vládnych postoch.  Ktovie, či po tej všetkej mediálnej  kampani a webowej  vojne ešte stále platí , že normálne je nefajčiť,  tak, ako očkovať sa je normálne.

Víťazstvo nad Kovidom je zatiaľ v nedohľadne s jeho ďalšími útočnými variantami a znakmi gréckej abecedy . Žiť, učiť sa  a tvoriť sa  musí aj s respirátormi, a v časoch od II. svetovej vojny najťažších taktiež  prichádzať s novými a zase prebudovávanými súdnymi mapami z dielne ministerky spravodlivosti.  Nesmie byť opomenutá ani trestná činnosť pytliakov na poľovníckych chatách, kde sa náhodou v audiu skrytej kamery nájde aj niečo iné, čo je zase trestné v niečom inom ako virtuálne likvidovať svojich odporcov , čo opoziční tribúni a javiskoví vodcovia považujú za špicľovanie a neodôvodnené odpočúvanie.

Bokom po geniálnych protikovidových vakcínach Sputnik V. dovezených lietadlom z Ruska do Košíc v hojnom stotisícovom počte , ktoré náhle odišli najprv do Maďarska, nezostal ani plagiátor (tak skoro ročného premiéra a neskôr ministra financií nazvala opozícia) s jeho očkovacou lotériou. Trnavský génius sa zase nechal v prvej polovici mesiaca novembra počuť na TA 3jke, kde názorne vysvetľoval jeho nový revolučný návrh daňovej a odvodovej reformy s balíčkom 1,2 miliardy eur určených najmä pre rodiny.  Mnohí veríme, že do tretice sa mu to podarí a hlavne, že  70 eurami  sa deťom v školských krúžkoch prilepší.  Na dobre mienené sociálne bonusy  pre školákov a študentov (a kto by ich nechcel ?) treba ale zohnať peniaze, odsúhlasiť ich v parlamente , dohadovať a presadzovať ich s expertmi , hoci Peleho skalná 11-stka  usilujúca o referendum a predčasné voľby už upozornila, že  to bude Matovičov ďalší výkrik do tmy.  Ekonomický analytik  INNESu R. Ďurana, sa k nej vyjadril  tak, že takáto reforma bude drahá a neadresná.

Poďme na Dolný Liptov

V kovidovej pasci sú tu aj dobré správy. Poklepal sa kameň výstavby novej bytovky na Plavisku popri ktorej  tečie Revúca čoraz slabším prúdom. V meste Otca národa sa začala  robiť aj Podhora , kde s dobre a kvalitne položenou  dlažbou, už kocky nebudú tancovať pod nohami a  kolesami bicyklov. No modrý plot a priestor za ním je stále v niekoľkoročnom statuse quo, rovnako ako krytá a už značne predražená plaváreň petržalského typu, (asi bez toboganu) keď prešlo ďalších dvesto percent času, od novembra 2020,  kedy sa vraj  malo na Lazinách prvýkrát zakopnúť do zeme.

Mediálna Kalvária tri či štyri aj v príspevkoch hlavného domáceho printového média s kaplnkami a výstavbou dvojpodlažných domov, ostáva zatiaľ v zmrazenom stave. Vlaňajšie dobré zvyky pomôcť poplátaným a poprepadávaným cestám na Plavisku, na ulici Makovického,  Kalvárskej  a Cintorínskej pokračovali po volebnom roku ďalej. V prvej polovici novembra sa konečne potiahol i takmer pol kilometrový zvyšok cesty za Kasínom na Plavisku , a verme tomu, že aj kvalitný asfalt a práca za super ceny, tak ako vlani.  Akosi tento dobrý skutok  asfaltérov kontrastuje s doterajšou nečinnosťou SSC, ktorá  trestuhodne zabúda na katastrofálny stav ciest  s vytlačenými asfaltovými koľajami na Bystrickej a na Nábreží M.R. Stefánika. 

Ostáva ešte  Shopping Centrum Ruža na Bystrickej ceste, teda nákupné stredisko  ktoré sa podľa pôvodných mediálnych správ z roku 2018, malo otvoriť v marci 2020. Ktovie či sa tak stane do konca druhého volebného obdobia primátora  Igora Čombora.  V júlovom čísle a v rozhovore RK magazínu s viceprimátorom M. Lazarom bolo povedané, že Ružomberok čaká nasledujúce štyri roky veľký rozvoj. 

V kovidovej intifáde a na zafarbenej kovidovej mape , klikla vo štvrtok 18. novembra 2021 o 13:01 hodine kdesi v nejakom topkovom médiu či na Instagrame správa z Lipt. Mikuláša o tom, že kto sa dá v jeho meste zaočkovať vo veku nad 50 rokov, dostane  skipas do Jasnej, alebo vstupenky do Bešeňovej.  A tak ďalšia dobrá, aj keď skoro lockdownová správa  nakoniec i z horného Liptova.

…Nebojte sa – dobre bude ! …

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.