V meste vzniká myšlienka založenia Ružomberských hudobníckych dní

Počas jedného víkendu by sa tak v meste organizovali workshopy o hudobných zručnostiach. Súčasťou by mal byť aj koncertný deň kapiel v miestnych baroch, ktorý by napokon vyvrcholil na spoločnom pódiu v Hýrošovom parku. 


Víziu Ružomberských hudobníckych dní predstavil hovorca mesta Viktor Mydlo prostredníctvom mestského Facebooku. Minulý rok začalo mesto v rámci kultúrneho leta organizovať podujatie Open air jam session. Ide o podujatie, ktoré je hudobníkom známe nielen pre možnosť si zahrať v náhodných formáciách, ale aj z dôvodu, že je to veľké stretnutie ľudí s tým istým koníčkom.

,,Keďže máme v pláne využiť výbornú polohu nášho mesta v rámci celého Slovenska a máme radi dobrú hudbu, rozvíjame myšlienku vytvorenia Ružomberských hudobníckych dní, kde by sme na celý víkend premenili naše mesto na baštu hudobníkov a milovníkov dobrej hudby z celého Slovenska,” vysvetlil Mydlo s tým, že podobné podujatia sú organizované aj v zahraničných mestách a prinášajú nebývalý kultúrny zážitok nielen pre domácich ale aj turistov.

,,Myslel som tým predovšetkým Musikmesse vo Frankfurte nad Mohanom alebo podujatie NAMM v USA, ktoré patria medzi najväčšie na svete. Popri nich sa organizuje aj množstvo menších a ja by som chcel, aby to naše jedného dňa patrilo medzi ne,” dopĺňa pre naše noviny hovorca mesta.

Pre hudobníkov aj divákov

Celé hudobnícke dni treba vnímať v dvoch úrovniach. Jednou úrovňou sú hudobnícke dni pre hudobníkov. To budú aktivity zamerané na hru na nástroji, zdokonalenie sa v technikách, trikoch, showroomy s novou technikou. ,,Druhou úrovňou sú hudobné dni pre ne-hudobníkov, teda pre divákov. Keď by každý hudobník, ktorý príde na Ružomberské hudobné dni mal možnosť vystúpiť v niektorom z Ružomberských podnikov, tak by Ružomberok zažil unikátny hudobný víkend, pretože by sme si prechádzkou ulicami mohli vybrať, akú hudbu máme radi,” načrtáva víziu hudobníckych dní Viktor Mydlo.

Predstava hudobníckych dní je teda taká, že by sa počas jedného víkendu v meste organizovali rôzne workshopy s profesionálmi zamerané na hudobnícke zručnosti, svoje nové produkty by prezentovali hudobniny alebo priamo výrobcovia nástrojov a doplnkov, podvečer by v spolupráci s lokálnymi barmi zorganizovali veľký koncertný deň, kde by v každom bare hrala iná živá hudba a večer by sa všetci stretli pri spoločnom pódiu počas veľkej jam session.

Podujatie chcú robiť bez vstupného

Záujem mesta je pripraviť také podujatie, ktoré nedovolí hudobníkom mesto po prvom večeri opustiť.  ,,Organizátor, teda buď mesto alebo KDAH, urobí všetko pre to, aby spoločne s barmi v meste a partnermi našiel spôsob, ako využiť prítomnosť hudobníkov v meste a odmeniť ich za to. Čo sa týka vstupného, nechcem, aby sa za takéto podujatie platilo. Sme mesto, vyberáme nemalé poplatky od občanov a našou povinnosťou je vymeniť ich peniaze za služby, ktoré im na oplátku poskytneme. ” vysvetľuje ďalej Mydlo.

,,Tento rok budeme v piatok 27. augusta organizovať už druhý ročník Open air jam session. Na pódiu budú nástroje s aparatúrou, celý areál bude dobre nasvietený a nazvučený. Všetko bude pripravené na to, aby mohol každý jeden hudobník prísť, zahrať si a stretnúť sa s ďalšími, ktorí žijú rovnako ako on alebo ona,” vysvetlil hovorca mesta. Zároveň poprosil ľudí, aby na podujatie prišli a zahrali si. Cieľom aktivity je položiť základy myšlienke Ružomberských hudobníckych dní.

Foto: Viktor Mydlo

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.