Žiaci zo základnej školy internátnej z Jamníka si čítali a odohrali divadlo skutočne netradične. V Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši si deti s narušenou komunikačnou schopnosťou rozprávali príbehy zo zvieracej ríše potme. RK Magazín o tom informovala Slávka Križková, marketingová manažérka Liptovského múzea.
Doplnila, že scénické čítanie pre deti so špeciálnymi potrebami bolo súčasťou projektu Liptovské povesti. Okrem prehliadky tamojšej expozície, mali deti možnosť zahĺbiť sa do príbehov tematicky a priestorovo prispôsobenými práve v Múzeu Čierny orol.
Predlohou scénickej interpretácie boli vybrané texty z knihy Vitalija Biankiho – Lesné domčeky a iné rozprávky – nerozprávky, ktorú do scénickej podoby upravil režisér a herec Ján Mikuš.
Silný nástroj na rozvoj komunikácie a empatie
Deti usadené okolo dlhého stola mohli sledovať množstvo detailov. Tmavé osvetlenie s dymovými a zvukovými efektmi hercom umožnilo koncentrovane pracovať s detskou pozornosťou, a to aj v prípade detí s rôznymi spektrami porúch.
Výrazným motívom čítania bola autorská hudba z produkcie herca a hudobníka Stanislava Štofčíka. „Herci imitovali zvuky lesných zvierat pomocou hudobných nástrojov a rôznych špeciálnych efektov. Deti boli vtiahnuté do atmosféry, ktorá ich uvoľnila a upútala ich zmysly. Vďaka tomu si mohli príbeh nielen pozrieť a vypočuť, ale aj čiastočne zažiť,“ uviedla Silvia Vančová, programová manažérka Liptovského múzea. Dodala, že toto predstavenie ukázalo, že divadlo môže byť silným nástrojom na rozvoj komunikácie a empatie.
Projekt Liptovské povesti z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Foto – Liptovské múzeum
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.