V novinách

Ľahko-vážny postreh Antona Laučeka.

Všetky stredné školy mali v čase totality nariadené odoberať komunistickú tlač. Študenti sa tak museli skladať na denníky propagujúce vládu pracujúcich (v skutočnosti nevládli) a ľudovej demokracie (v socializme neexistovala).

Noviny plné nafúkaných hlásení o ohromných úspechoch krajín vedených Sovietskym zväzom a táranín o šťastnej budúcnosti, mládež nečítala. Nanajvýš chlapcov zaujímala posledná strana o športe.

Jeden čas, tak nejako zjari, išla na priemyslovke denná tlač na dračku. Hneď ako ju priniesla poštárka, študenti uháňali na vrátnicu vyzdvihnúť si svoj prídel. Vzápätí sa triedy triasli od hurónskeho rehotu.

My, učitelia, sme nevedeli, prečo. Vchádzali sme po zazvonení medzi vysmiate tváre, kde všetci odrazu s veľkým šušťaním schovávali noviny pod lavice. Trvalo dlho, kým ste roztatárený kolektív prinútili sústrediť sa na vyučovanie. Každú chvíľu sa niekto z ničoho nič začal vyškierať.

Že išlo o vcelku vydarený a úspešný vtip, prezradili štvrtáci až pred maturitou. Vraj bola vypísaná súťaž a na nej sa zúčastnili Francúz, Nemec a Slovák.

Traja aktéri mali napísať humorne ladený nápis pod obrázok, na ktorom bol nakreslený nahý pár, žena a muž v tej najintímnejšej polohe.

Súťaž vyhral Slovák – prišiel nie s jedným, ale desiatkami nápisov. Vyzradil aj, skadiaľ zobral inšpiráciu. Stačilo mu totiž otvoriť komunistický denník a čítať titulky článkov:

Súdružská výmena skúseností

Družstevníci vyšli zaorávať

Budujeme mier na všetkých úsekoch

Výrobu prispôsobujú dopytu

Rozhodujúca fáza boja proti svetovému imperializmu

Útok proti leninským princípom

Delegáti zjazdu v akcii

Pioniersky tábor ožíva

Tvorivé napĺňanie marxistických ideálov

Stranícke školenia sa zintenzívňujú

Vydaril sa posledný skok

Definitívne riešenie zväzáckeho finále

Konečne v cieli…

Vyšlo v zbierke Iba tak (2007).

Ilustračná fotografia – topzine.cz, autor Jindřich Štreit

 

Známy ružomberský spisovateľ a vysokoškolský predagóg, pochádza z Černovej. Je autorom desiatok románov, poviedok a noviel, ako aj divadelných a rozhlasových scenárov.