V play-off európskeho pohára čaká basketbalistky cesta na Sibír

Ružomberské basketbalistky postúpili zo základnej H-skupina Európskeho pohára FIBA do vyraďovacej časti. Po roku si opäť zahrajú s ruským Krasnojarskom.

Vlani neuhrali dievčatá vedené Jurajom Sujom a Michalom Porubčanom v šiestich zápasoch pohára FIBA žiadne víťazstvo.

Úplne iný príbeh

V aktuálnej sezóne je to z ružomberskej strany v Európskom pohári úplne iný príbeh. Predovšetkým doma dokázali MBK veľkú silu, keď si postupne poradili s neskorším víťazom skupiny maďarským Szekszárdom (prehral iba v Ružomberku), slovinským majstrom z Celje a aj tretím tímom z lanského ročníka českej ligy Nymburkom.

Tri skvelé zápasy, pred slušne zaplnenou Koniarňou ukázali, že ak sú Sujove zverenkyne v pohode, bude to mať na Liptove ťažké každý.

„Vieme, že dokážeme doma poraziť aj silných súperov, potvrdili sme to so Szekszárdom,“ neskrýva sebavedomie tréner Juraj Suja.

Ruža sa opiera najmä o výkon trojice legionárok. Američanky Ellenbergová a Jefferyová dokážu aj samy urobiť zápas. Pod košom ich dokáže podporovať Litovka Šiksniuteová. No a záver roka ukázal, že forma stúpa Mištinovej i Yatskovetsovej.

„Som rád, že sa nám vrátila Radka Stašová, hneď to je cítiť, keď si Aaryn Ellenebrgová dokáže počas zápasu oddýchnuť, Bea (pozn. redakcie Janoščíková) sa nám vrátila, ale nemáme znova Nevenu (Markovičovú). Už sa teším na to, keď budeme všetci zdraví, vtedy sa dokážeme ešte viac zlepšiť. Len aby sme boli zdraví,“ zdupľoval želanú vetu tréner.

Aj naposledy sa v lige proti Piešťanom museli tréneri okrem spomínanej Markovičovej zaobísť aj bez Kelčíkovej a Belušovej.

Nevybuchnúť vonku

Európsky pohár FIBA ukázal, že slabinou MBK môžu byť zápasy vonku. Prehra v Szekszárde bola tak trochu očakávaná. O bod v Nymburku bol aj kus smoly. Sklamanie ale prišlo po trojbodovej prehre v Slovinskom Celje. Posledný tím skupiny dovtedy nevyhral ani jeden zápas. Body za víťazstvo zobral až zo stretnutia s Liptáčkami.

„Celje už bolo v situácií, že nemali čo stratiť, nevyhrali ani jeden zápas, takže podľa mňa sa chceli ukázať. Žiaľ, nám stretnutie nevyšiel. Od začiatku sme boli v mínuse a našťastie nakoniec to bolo o tri body, ale celý zápas to vyzeralo, že prehráme o viac,“ priznala po poslednom dueli H-skupiny Beáta Janoščíková.

S jej slovami súhlasil aj tréner Suja, ktorý však pridal i oprávnenú kritiku.

„Prehra o tri body možno vyzerala, že je smolná, ale my sme si zaslúžili prehrať. To, čo sme predviedli v prvom polčase na stratách, na fauloch a na nejakom manažmente faulov bolo katastrofálne a ten výsledok je pre nás lichotivý. Ale aj tak si myslím, že na toho súpera sme u nich mali.“

Konečná tabuľka základnej H-skupiny Európskeho pohára FIBA 2018/2019. Zdroj: fiba.basketball

Vyraďovačka proti Krasnojarsku

Tri víťazstvá a tri prehry znamenajú pre MBK druhé miesto v skupine a postup medzi 24 najlepších.

„To je v tejto chvíli najdôležitejšie. Splnili sme cieľ,“ prízvukuje tréner Suja pod ktorého vedením si MBK zahral po tretí raz vo FIBA Cupe. Druhýkrát sa dostal zo základnej skupiny. Naposledy to bolo ešte v jeho prvej sezóne na Liptove v rokoch 2013/2014.

Súperom dievčat bude hneď po novom roku ruský Krasnojarsk. Mesto na ďalekom Sibíri na rieke Jenisej nie je pre ružomberskú basketbalovú družinu neznáma destinácia. Vlani sa s týmto tímom stretli už v základnej skupine. V Koniarni mu podľahli vysoko 64:87. V neskoršej odvete to na Sibíri dopadlo lepšie. Prehra o tri body, 55:52, bola v tom čase sľubným výsledkom ukazujúcim očakávaný nárast výkonnosti slovenského družstva.

„Zmenil sa výrazne. Majú lepšie cudzinky ako vlani, hrajú trošku ináč. Bude to zaujímavá konfrontácia, lebo ich dve individuality zo ženskej NBA to tam riadne upratujú pod košom. Budeme mať veľa práce, ale myslím si, že sme podstatne lepší, ako sme boli vlani v tomto čase. Pripravíme sa čo najlepšie a pokúsime sa o malý zázrak,“ hodnotil súpera krátko po žrebe Suja.

Ruská ženská liga patrí k najlepším v Európe. Z toho si však ťažkú hlavu tréner nerobí.

„Vždy je 0:0 na začiatku zápasu a na začiatku série, takže taký mám pohľad na vec. Treba rešpektovať ich kvalitu, ale vždy je nejaká šanca uspieť,“ nepúšťa sa do otvoreného zhodnotenia šancí MBK v tejto sérii.

„Máme ich odskúšané z minulého roku. Žiaľ, neboli sme veľmi úspešné, ale už budeme pripravení na to, čo nás čaká, aká je to cesta a všetko okolo toho. Dúfam, že nastúpime čo najlepšie, a že od začiatku im dáme pocítiť, že len tak to nevzdáme,“ zastrája sa pivotka Beáta Janoščíková.

Pokiaľ chce, tak je Američanka Aaryn Ellenebrgová (s loptou) v tejto sezóne zatiaľ nezastaviteľná. Foto – Rudolf Maškurica.

Len krátke Vianoce

Prvé kolo play-off je v pláne už vo štvrtok 3. januára. A keďže Ruža postúpila spomedzi kvalifikujúcich sa až z 20. miesta, kým Krasnojarsk z 11., prvý zápas bude v Ružomberku. Skorý termín výrazne ovplyvní aj vianočné sviatky realizačného tímu.

„V kompletnom zložení sa stretneme už 29. decembra večer – aj s Američankami. Trénujeme aj cez Silvestra – non stop. So Slovenkami v družstve sa stretneme ešte o dva dni skôr,“ načrtol skrátené vianočné plány basketbalistiek Suja.

Odveta v Krasnojarsku je na programe o týždeň neskôr, vo štvrtok 10. januára. O postupe rozhoduje výsledok zo zápasov, ak by bol vyrovnaný, rozhodne skóre.

S rokom 2018 sa basketbalistky rozlúčia dnes. Od 17:00 privítajú v Koniarni Young Angels Košice.

Titulná fotografia – Momentka z posledné domáceho zápasu Ružomberka s Piešťanmi. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.