V Ružomberku premáva päť bezbariérových autobusov. Niektorí však tvrdia, že ich je málo

Nami oslovení vozíčkari autobusy mestskej autobusovej dopravy(MAD) nevyužívajú, no stretli sme sa aj so skúsenosťou, že namiesto nízkopodlažného autobusu, prišiel ten so schodmi.

Stojíte na autobusovej zastávke a čakáte na autobus, s ktorým sa za pomoci plošiny dostanete dovnútra. Namiesto neho príde taký, do ktorého sa s vozíkom, či kočíkom tak ľahko nedostanete. Podľa cestovného poriadku by sa však takáto situácia stať nemala.

Na tento problém nás upozornila čitateľka ešte v máji. Obrátila sa aj na autobusovú spoločnosť Arriva Liorbus, ktorá zabezpečuje MAD v meste. Na základe jej podnetu spoločnosť preverila súlad cestovných poriadkov a nízkopodlažných autobusov.

Zle označené spoje

„V cestovnom poriadku je 68 označených spojov, ktoré sú vykonávané nízkopodlažnými autobusmi. Z toho šesť spojov bolo označených chybne. Ku chybe došlo v dôsledku zmeny nasadzovania autobusov na výkony,“ priznal riaditeľ dopravy Arriva Liorbus Radoslav Salák.

Zároveň dodal, že táto chyba bola v krátkom čase odstránená.

Radoslav Salák prezradil, že k podobnému výpadku autobusov dochádza z dôvodov porúch a plánovanej údržby. Tie však podľa neho nie sú časté. Na problém s bezbariérovými autobusmi evidovali dve pripomienky.

V súčasnosti sú na autobusových zastávkach nové rozpisy. Na železničnej stanici má najnovší cestovný poriadok platnosť od 30. septembra.

Autobusy chodia, no nie sú využívané

To, či v súčasnosti chodia bezbariérové autobusy tak ako majú sme si boli overiť aj my. Vybrali sme si zastávky Železničná stanica, Evanjelický kostol a Katolícka univerzita.

Nízkopodlažné autobusy šli presne podľa cestovného poriadku. Ani do jedného z nich však žiadny vozíčkár nenastúpil.

,,Autobusom som v Ružomberku ešte nešla. Hlavne preto, lebo sama by som sa dovnútra nedostala. No všimla som si bezbariérové linky, len škoda, že nie sú všetky takto prispôsobené. Viem, o plošine, s ktorou by mal šofér pomôcť, aby mohli vozíčkari nastúpiť. No viem aj o nervóznych vodičoch, ktorí si pritom radi pohundrú,“ hovorí o špeciálnych autobusoch vozíčkarka Petra Mikulajčíková, ktorá v Ružomberku už päť rokov študuje.

Pridávať sa nebudú

V Ružomberku je dnes 62 využívaných zastávok MAD. Päť nízkopodlažných autobusov realizuje pravidelne 51 percent výkonov v MAD.

„Tých autobusov je tu veľmi málo. Bývam v Novej Hrboltovej a do mesta je to dosť veľká vzdialenosť, ktorú musím prekonávať na elektrickom vozíku. Bezbariérový autobus by mi veľmi pomohol a bol by som rád, ak by ich tu bolo viac,“ hovorí vozíčkar Róbert Nemčík.

Zároveň tvrdí, že by to bola obrovská pomoc nielen pre neho, ale aj pre starších a ostatných hendikepovaných ľudí, keby mesto myslelo viac na ich integráciu.

„Nízkopodlažné autobusy jazdia spravidla na vyťažovanejších linkách. Posledná zmena v nasadzovaní autobusov bola v júni. Momentálne neplánujeme zvyšovať počet nízkopodlažných autobusov,“ hovorí o počte autobusov Radoslav Salák.

Titulná fotografia: autorka

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.