V Ružomberku sa čítalo na netradičných miestach

Domika Sakmárová predstavila svoje dielo Kórejské halušky v záhrade mestskej knižnice. Foto: Lívia Dvorská
Podujatie Knižnica v meste – V ružomberských zákutiach stretnite svet pripravila vo štvrtok 25. augusta Mestská knižnica v Ružomberku. Jeho cieľom bolo priblížiť svet literatúry pre širokú verejnosť na netradičných miestach.

Osobnosti, späté s literatúrou, čítali úryvky literárnych diel. Prekladateľ, básnik a vydavateľ Ján Gavura priblížil  život a dielo Leonarda Cohena v synagóge. Hudobný sprievod mu robil Dušan Havrilla.

Poetka, textárka a prekladateľka Silvia Kaščáková čítala záujemcom úryvky z diela Soľ od poľskej autorky Wislavy Szamborskej v záhrade pri Burjanovej vile na Námestí Andreja Hlinku.

Vlastnú tvorbu – dielo Kórejské halušky predstavila sinologička a blogerka Dominika Sakmárová v knižnej záhrade mestskej knižnice. Jedno z čítacích miest bola obradná sieň mestského úradu, kde záujemcom čítala z diela Môj nežný milenec od Nina Haratischwiliho germanistka a prekladateľka Paulína Šedíková Čuhová.

Piatym miestom na čítanie sa stala Geigerova vila na Ulici Zarevúca.  Anglistka, prekladateľka a pedagogička Marianna Bachledová priblížila milovníkom literatúry dielo Dym v očiach od Caitlin Doughty.

Koncert a diskusia na záver

V závere celého podujatia nasledoval koncert Dušana Havrilllu. Nechýbala diskusia o samotných literárnych dielach, práci prekladateľov i vydavateľov. Riaditeľka Mestskej knižnice v Ružomberku Tatiana Babincová povedala, že išlo o vydarené podujatie, ktorého sa zúčastnili tri desiatky záujemcov.

„Postavili sme nový formát, ktorý nie je založený na klasickom sprevádzaní a vopred naplánovaných zastávkach, ale nechávame na ľuďoch, aby si vybrali, za čím pôjdu. Po včerajšku vieme, že v Ružomberku majú knihy, príbehy a čítanie svoje miesto a vnímavé publikum. Vďaka odozve máme nádej na budúcoročné pokračovanie, možno aj v rámci európskej Noci literatúry,“ dodala T. Babincová.

Podujatie sa uskutočnilo v rámci projektu Múzovanie a podporil ho Fond na podporu umenia.

V synagóge čítal z diela Leonarda Cohena básnik a vydavateľ Ján Gavura. Hudobne ho sprevádzal Dušan Havrilla. Foto: Lívia Dvorská

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.