V ružomberskom divadle RosArt vznikol zaujímavý projekt. Jeho súčasťou je detektívka s nečakanou zápletkou

V divadle intenzívne pracujú s mladými ľuďmi.

V Divadle RosArt vznikol projekt Play the Future ako inovatívna iniciatíva, ktorá bola zameraná na systematickú prácu s mládežou prostredníctvom využívania tvorivých dramatických postupov. Cieľom projektu bolo rozvíjať občianske kompetencie a kritické myslenie mladých ľudí, pričom dôraz sa kládol na neformálne vzdelávanie, ktoré prebiehalo v kreatívnom a inkluzívnom prostredí.

Hlavným cieľom projektu bolo využiť dramatické umenie ako nástroj na prehlbovanie občianskej angažovanosti a zvyšovanie povedomia o dôležitých spoločenských témach medzi mládežou vo veku 13-30 rokov. Tento cieľ sa divadlo snažilo dosiahnuť prostredníctvom rozmanitých aktivít, ktoré zahŕňali workshopy, diskusie, tvorbu divadelných inscenácií a medzinárodné stretnutia mladých ľudí. Projekt sa oficiálne začal v septembri 2023, pričom bol ukončený v septembri 2024.

O projekte Play the Future, inscenácií #PODPOKRIEVKOU, ako aj samotnom Divadle RosArt nám viac porozprávala Marianna Stančoková – režisérka, dramaturgička a manažérka divadla.

1. Na úvod rozhovoru nám predstavte projekt Play the Future.

Projekt Play the Future vznikol z mojej túžby začať v našom divadle intenzívne pracovať s mladými ľuďmi, obzvlášť so stredoškolákmi. Naskytla sa nám príležitosť vďaka tomu, že európsky grantový program Erasmus+ je určený mládeži vo veku od 13 do 30 rokov a  podporuje projekty medzinárodnej spolupráce. Naše divadlo už dlhodobo spolupracuje s Divadelním spolkem Kroměříž, ktorý je z nášho partnerského mesta. Preto sme sa rozhodli spojiť sily a zapojiť do grantovej výzvy, v ktorej sme uspeli. V našom divadle, ale aj v Kroměříži, fungoval zrkadlový projekt, na ktorom participovali mladí ľudia. Základným cieľom bolo u nich podporovať záujem o dianie v ich okolí, podporiť ich angažovanosť a participovanie na veciach verejných, ktoré by nám nemali byť ľahostajné. Našim cieľom bolo stať sa akýmsi mostom pre komunikáciu miestne aktuálneho problému a mladými ľuďmi. Na začiatku sme identifikovali, čo je problematické u nás a čo v Kroměříži. V Ružomberku sme identifikovali ako pálčivú tému ekológie a ochrany životného prostredia, keďže naše mesto je neslávne známe práve ekologickými záťažami a zníženou kvalitou životného prostredia. V Kroměříži to bol historický problém – otázka intolerancie a spolužitia rôznych, aj marginalizovaných skupín, a to ešte od čias holokaustu. V ďalšom procese sme sa zamerali na výskum problematiky, prebiehala široká diskusia o týchto problémoch z najrôznejších uhlov pohľadu, aby sme si čo najviac prehĺbili poznanie šírky a hĺbky problematiky. Do diskusie sme prizvali aj odborníkov z praxe a eko-aktivistov, skúmali sme situáciu v našich mestách a naše poznatky a skúsenosti vyústili do tvorby inscenácie. Okrem toho sme sa zamerali aj na identifikovanie tém, ktoré mladých ľudí v našich mestách zaujímajú, čo ich teší, baví, ale aj hnevá, irituje a znepokojuje. Po tejto fáze sme sa posadili pred čistý papier a hľadali sme spôsoby ako naše poznanie transformovať do dramatického textu. Mladí vytvorili námet, ktorý potom rozpísali do jednotlivých scén. Hneď na začiatku sa zhodli, že „v dobrom divadle musí byť mŕtvola“, čo nám definovalo žánrový rámec. A preto táto časť tvorivého procesu vyústila do vytvorenia textu pre eko-detektívku, ktorej sme dali názov #PODPOKRIEVKOU.

2. V rámci divadelného projektu Play the Future vznikla inscenácia #PODPOKRIEVKOU. O čom táto hra je?

Inscenácia #PODPOKRIEVKOU spracováva príbeh malého mesta, v ktorom sa stane vražda. Vďaka tomu sa začnú v tomto fiktívnom mestečku odkrývať nové fakty a súvislosti fungovania miestnych hlavných hráčov trhu, ktoré by boli inak skryté pod pokrievkou. Je to vlastne príbeh jedného koncernu, ktorý na jednej strane zamestnáva takmer celé mesto, na druhej strane v jeho rozhodnutiach niekedy ekonómia prebieha ekológiu. Cieľom slovenskej strany projektu bolo mladým ľuďom priblížiť problematiku životného prostredia cez optiku ekofilozofie, ktorá prepája ekológiu a ekonómiu a robí z nich podnikovú filozofiu a kultúru. Cieľom inscenácie a celého projektu nie je zjednodušovať problém ochrany životného prostredia a napríklad podporovať návrhy pre uzatváranie priemyselných prevádzok, práve naopak. Cieľom je otvoriť mysle mladých ľudí pre hľadanie možností ako koexistovať v spoločnosti ekonomicky a zároveň ekologicky tak, aby tu po nás nezostali len biele miesta na mape. Stredoškoláci, ktorí prichádzajú na naše predstavenie ešte nemajú volebné právo, ale v budúcnosti už budú mať možnosť voliť a byť volení. Preto chceme, aby keď raz budú sedieť v mestskom zastupiteľstve alebo parlamente a budú mať zodpovednú úlohu „stláčať hlasovacie zariadenia“,  aby sa nenechali ovplyvniť len lobbingom záujmových skupín, ale mysleli aj na vyššie, celospoločenské dobro. A tým zdravý vzduch, voda, pôda a celý ekosystém rozhodne sú.

3. S inscenáciou #PODPOKRIEVKOU ste vystupovali aj v českom Kroměříži. Ako ste vnímali skutočnosť, že ste účinkovali za hranicami Slovenska?

V Kroměříži išlo o premiéru inscenácie, nakoľko na Slovensku predtým prebehla len verejná generálka. Napriek tomu, že pre niektorých členov tvorivého tímu išlo aj o ich hereckú premiéru, tak všetko zvládli veľmi dobre. Nové prostredie prináša nové výzvy a úskalia. Aj tieto zdolali všetci s úsmevom a priam profesionálnym prístupom. Naše predstavenie sa stretlo s úspechom a pozitívnymi ohlasmi ako medzi stredoškolskou mládežou, tak aj odborníkmi z divadelnej praxe, ktorí na festivale nechýbali. Keď nevidíte v publiku svietiace mobily, tak sa dá predpokladať, že predstavenie zaujalo. Mobily boli použité len v momente, keď mali byť použité, pretože ako jedno z mála divadiel, ak nie vôbec jediné, pred začiatkom predstavenia informujeme divákov, že si nemajú odkladať mobily, len si ich majú stíšiť, lebo počas predstavenia ich budú potrebovať. Totiž, oni sami rozhodnú ako sa príbeh ďalej vyvinie.

4. Vaše divadlo je dog-friendly. Ako sa táto myšlienka zrodila?

Vďaka mojej dcére Nelke, ktorá je veľká milovníčka psov. Uvedomili sme si totiž, že keď môžu chodiť do divadla dvojnohí diváci, prečo by nemohli prísť aj so svojimi štvornohými miláčikmi. Následne sme podnikli kroky, aby naše divadlo bolo dog-friendly a aby sa tu psíci, ich majitelia a aj ostatní diváci cítili príjemne. Treba však povedať, že nie celá naša produkcia je určená pre psíkov, pretože v niektorých inscenáciách sú napríklad použité výrazné audiovizuálne efekty, ktoré by na nich mohli pôsobiť rušivo. Dog-friendly divadlo tiež predpokladá, že psík, ktorý príde, bude dobre socializovaný. Zatiaľ s tým máme príjemnú skúsenosť. Možno sa natíska otázka, že prečo psíci v divadle? Je nám zrejmé, že pes nemá extra zážitok z toho, že vidí nejakú divadelnú produkciu, ale zistili sme, že práve pes je mostom pre začatie komunikácie aj úplne neznámych ľudí, ktorí by za iných okolností neprelomili komunikačné bariéry. Domnievame sa, že živá komunikácia je to, čo nám chýba, a tak sme sa rozhodli vytvoriť podmienky aspoň v našom Divadle RosArt pre jej oživenie.

5. Aké ďalšie hry, resp. inscenácie chystá divadlo RosArt v najbližšom období?

Projekt Play the Future oficiálne skončil v septembri, ale určite to nie je jeho koniec. Našim cieľom je aspoň raz mesačne uviesť pre stredoškolákov a verejnosť inscenáciu #PODPOKRIEVKOU. Po každom predstavení nasleduje diskusia s tvorcami. Rovnako sa s touto inscenáciou  chceme zúčastniť aj súťaží, ktoré sú určené pre mladých divadelných tvorcov a navštíviť festivaly a divadelné prehliadky. Momentálne pracujeme aj na dvoch monodrámach. Jedna monodráma sa týka aktuálnej témy, a to nášho života v kyberpriestore. Zaoberá sa tým, ako kyberpriestor ovplyvňuje naše vzťahy a čo nám to prináša a odnáša zo života. Druhá monodráma má špecifický divadelný tvar a venuje sa ďalšej aktuálnej téme – psychickému zdraviu. Aj toto predstavenie bude určené stredoškolákom. Dáva návod na to, ako sa v živote nestratiť a vidieť svetlo aj v tme. Na konci divadelnej sezóny 2024/25 plánujeme pripraviť predstavenie aj pre deti.

Inscenáciu #PODPOKRIEVKOU, ktorá vznikla v rámci medzinárodného projektu Play the Future, ktorý bol financovaný Európskou úniou v rámci programu Erasmus+ pre mládež, uvedie ružomberské Divadlo RosArt najbližšie pre verejnosť v piatok 18. októbra o 18:00 h vo svojich priestoroch na Podhore 18.

Fotogaléria 

Foto – Divadlo RosArt 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.