V ružomberskom Hniezde záchrany našli bábätko

Hniezdo záchrany v Ružomberku. Foto: ÚVN

Dievčatko bolo starostlivo zabalené, meralo 48 centimetrov a vážilo 2,5 kilogramov. 

Personál Novorodeneckého oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku čakalo v pondelok 29. januára 2024 prekvapenie. Do tamojšieho Hniezda záchrany niekto priniesol zdravé dievčatko s hmotnosťou 2500 gramov a veľkosťou 48 centimetrov.

,,Novorodenec bol z hniezda v krátkom čase prevzatý slúžiacim kvalifikovaným zdravotníckym personálom z novorodeneckého oddelenia,” informovala hovorkyňa ÚVN Nikola Bystričanová s tým, že dieťatko je aktuálne ešte na novorodeneckom oddelení.

Tri prípady nájdenia dieťaťka v ružomberskom hniezde

Ako ďalej dodala, ide o tretie dieťa, ktoré bolo uložené a nájdené v tomto Hniezde záchrany. Naposledy v hniezde našli chlapca v roku 2016, predtým taktiež chlapca v roku 2013. Hniezdo záchrany v Ružomberku funguje od roku 2005.

,,Hniezda záchrany sú verejné prístupné inkubátory, do ktorých môže matka anonymne a beztrestne po pôrode odložiť novorodenca. Vďaka tomu je novorodencovi zabezpečené právo na život,” zdôraznila Bystričanová.

,,Tomuto statočnému dievčatku plnému života prajeme pokojnú cestu životom plnú lásky. Sme radi, že si tu. Žene, matke ďakujeme, že si ju vynosila. Máš za to náš obdiv,” uviedli k nálezu novorodenca z OZ Šanca pre nechcených na svojej webovej stránke.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.