Vďaka inovácii získali dvojnásobné množstvo zákaziek

Nové multifunkčné zariadenie z eurofondov pomohlo firme zvýšiť objem zákaziek v oblasti záhradníctva a sadových úprav. Foto: MAS Dolný Liptov
Firma v oblasti záhradníctva a sadových úprav získala nové multifunkčné zariadenie a zamestnala dvoch pracovníkov. Projekt v súkromnom sektore za takmer 65-tisíc eur zrealizovali v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov.

Záhradné služby patria do „šťastného segmentu služieb“, ktorý obdobie pandémie výrazne nepoznačilo. Mário Janiga založil firmu Mafko, s. r. o,. na záhradnícke služby síce ešte pred pandémiou. Rozbehnúť a uľahčiť chod firmy sa mu podarilo paradoxne v čase pandémie.

Pomohla tomu inovácia v podobe multifunkčného zariadenia AVANT 750i, zakúpeného v rámci projektu v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov za takmer 65 000 eur. RK Magazín o tom informovala Zuzana Gvizdová z MAS.

Začínal s jednou lacnou kosačkou

Firmu založil pán Janiga už v roku 2020, avšak v oblasti záhradníctva a sadových úprav podniká už dvanásť rokov. Cesta po ukončení štúdia krajinnej architektúry bola pre neho viac menej jasná a nevyhla sa ani ťažkým začiatkom spojeným s budovaním podnikania od úplnej nuly.

„V tom čase trávil väčšinu času v teréne pri práci, ktorá je skutočne fyzicky náročná. Na začiatku mal len jednu lacnú kosačku. Na rozdiel od množstva iného náradia, ktoré som časom vymenil, kosačka prekvapivo funguje dodnes,“ hovorí M. Janiga.

Treba vedieť ponúknuť viac

Konkurencia v segmente záhradníctva je veľmi dravá. Úspešný býva ten, kto dokáže pracovať čo najviac samostatne a rýchlo – podobne ako v mnohých iných segmentoch.

„Znamená to nielen mať zručnosti ovládať rôzne ťažké stroje s rôznym zameraním, ale najmä ich vlastniť a mať k dispozícii,“ uviedla Z. Gvizdová

Vďaka tomu dnes spoločnosť Maťko dokáže pokryť väčšie zákazky, ako napríklad zabezpečiť komunálne služby či úpravu parkov, ale aj založenie zelených stien a striech.

Rýchly rast aj podpora zamestnanosti

Všetky prostriedky, ktoré musela firma platiť dodávateľom služieb vďaka nákupu prístroja ostávajú vo firme a tá môže rýchlo rásť.

Podmienkou žiadania o dotáciu z projektu je vytvorenie jedného pracovného miesta. „Firma Mária Janigu v súvislosti s realizáciou projektu vytvorila rovno dve stabilné pracovné miesta, čím prispela k zvýšeniu zamestnanosti v regióne,“ doplnila Gvizdová.

 „Spolupráca s MAS-kou bola výborná. Keby tu MAS-ka nebola, k podobnej dotácii by sme sa nedostali a možno ešte teraz by sme stagnovali na podobnej úrovni ako roky predtým,“ ocenil Janiga spoluprácu s MAS Dolný Liptov.

Projekt podporili vo výške 34 989,30 eur. Príspevok poskytli zo zdrojov Európskej únie z Programu rozvoja vidieka v rámci iniciatívy LEADER.

Fotogaléria

Zdroj: MAS Dolný Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.