Večerný beh prilákal vyše 400 bežcov

Jubilejného 5. ročníka Večerného behu sa zúčastnili desiatky detí. Foto: Rudolf Maškurica
Jubilejný 5. ročník Večerného behu v uliciach mesta Ružomberok ovládol Mário Košút, ktorý v napínavom finiši zdolal minuloročného víťaza Pavla Bakoša.

V piatok 2. septembra sa v Parku Štefana Nikolaja Hýroša v Ružomberku uskutočnil Večerný beh, ktorý bol zároveň aj 3. kolom Ružomberskej bežeckej ligy (RBL). Obľúbené podujatie, ktoré napísalo svoju 5. kapitolu, nezastavila ani pandémia koronavírusu, pretože sa ako jedno z mála uskutočnilo aj v pandemických rokoch 2020 a 2021.

Na hlavnú trať s dĺžkou 6,9 km, ktorá pozostávala z dvoch okruhov, sa postavilo vyše 90 pretekárov. Organizátori celkovo napočítali úctyhodných 416 súťažiacich. Účastnícky rekord z minulého roka síce mierne odolal (425), no napriek tomu bolo v uliciach mesta vidieť desiatky bežcov všetkých vekových kategórií.

Okrem dospelých si zabehali aj žiaci a deti z miestnych športových klubov – futbalisti, basketbalistky, hokejisti. Pre pretekárov organizátori vypísali až 29 kategórií.

Spokojnosť s jubilejným ročníkom

Riaditeľ pretekov Ľubomír Kubáň vyjadril spokojnosť s piatym ročníkom obľúbeného bežeckého podujatia. „Chcem sa veľmi pekne poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí nám pri organizácii pretekov pomohli, vrátane členov fanklubu Concordia. Veľké poďakovanie patrí hlavne Tomášovi Gazdaricovi, s ktorým to ťaháme už päť rokov,“ povedal Kubáň a dodal: „Veľmi ma potešil obrovský záujem, hlavne detí. Som rád, že počasie bolo opäť vynikajúce.“

Chválou nešetril ani autor trate Tomáš Gazdarica: „S účasťou sme veľmi spokojní, mali sme mnoho detí, čo je našim cieľom. Samozrejme, potešilo nás aj množstvo bežcov v hlavných mužských a ženských kategóriách. Opäť išlo o veľmi vydarenú akciu, čo nás zaväzuje do budúcich rokov.“

Počas piatich ročníkov mali organizátori zakaždým ideálne počasie, čo má vplyv aj na vysokú účasť. „V septembri je počasie stabilnejšie, ale určite máme šťastie, že za päť rokov sme mali ideálne bežecké podmienky,” skonštatoval Gazdarica a ozrejmil aj možný dôvod úspechu Večerného behu: „Piatkový podvečerný bežecký čas, keď sú všetci doma, je ideálny na to, aby sa ľudia zúčastnili takéhoto bežeckého podujatia.“

Víťaz opätovne vzišiel z Oravy

Absolútny víťaz pretekov 23-ročný Mário Košút z Turzovky, zopakoval svoj úspech spred dvoch rokov. „Môj výkon nebol ideálny, v kopcoch som sa cítil ťažko, ale inak som spokojný. Som tu po druhýkrát, premiéru som zažil pred dvoma rokmi. Vtedy som tiež skončil prvý pred Pavlom Bakošom. Ako každý rok, sú tu dobrí bežci z Liptova a Oravy, takže je tu veľmi dobrá konkurencia.“

Minuloročný víťaz Pavol Bakoš z Chlebníc, sa musel uspokojiť s druhým miestom, čím skompletizoval svoju medailovú zbierku z týchto pretekov. „Výkon ma veľmi nepotešil, mohlo to byť aj lepšie, ale išiel som svoje maximum. Každopádne, druhé miesto je pekné, vyhral lepší, skúsenejší, za čo mu gratulujem.“

Ženská víťazka Danka Hanulová, ktorá sa Večerného behu zúčastnila po prvýkrát, nedala konkurencii žiadnu šancu. „Vzhľadom na to, že ide o moju premiéru na tomto podujatí, tak som so svojim výkonom spokojná. Konkurencia nebola zlá, ale bežalo sa mi veľmi dobre.“

Bronz si rozdelili bratia Hricovci

Tretie miesto v Ružomberku brali spoločne bratia Hricovci. Mladší z dvojice Randy Hric, napriek zraneniu, ukázal výbornú formu. „S výkonom som spokojný, napriek tomu, že ma limitovala noha. Dobehli sme spolu s bratom do cieľa tak, ako si to vždy želáme. Sú to veľmi pekné preteky v príjemnom prostredí,“ uviedol 21-ročný bežec, ktorý v júli ovládol Beh ku Krížu.

Jeho starší brat Roland Hric bol so svojim výkonom a s organizáciou pretekov veľmi spokojný. „Som rád, že sme spolu s bratom prišli do cieľa. Je to veľmi pekné podujatie. Myslím si, že večerné behy majú niečo do seba. Dúfam, že tieto preteky budú naďalej pokračovať, pretože organizátori robia skvelú robotu. Teší ma, že po pandémii, sa zase bežecká liga rozbehla.“

Do konca roka sa uskutočnia ešte tri podujatia

Večerný beh bol v poradí tretím podujatím RBL v aktuálnom roku. Prvé kolo 5. ročníka RBL sa uskutočnilo začiatkom júla na Zarevúcej, pričom jeho víťazom sa stal Martin Hatala, zo žien sa z víťazstva tešila Magdaléna Ličková.

Druhou bežeckou akciou bol v polovici júla Beh ku Krížu. Z celkového víťazstva sa tešil Randy Hric, zo žien bola najrýchlejšia Monika Chovanová.

Najbližšie si pretekári zmerajú sily 25. septembra na 18. ročníku Behu okolo Sidorova. Predposledným podujatím bude Beh na Malinné, ktorý má termín stanovený na 9. októbra. Tohtoročnú RBL ukončí Liptovský Štefanský beh v uliciach mesta 26. decembra.

VÝSLEDKY:

Hlavná trať – 6,9 km (2 okruhy) muži do 39 rokov: 1. Košút (Vavrečka) 23:56,36, 2. Bakoš (Chlebnice) 24:14,94, 3. Randy Hric/Roland Hric (Skimo Stats Liptovský Mikuláš) 25:45,94, do 49 rokov: 1. Hatala (Moji ľudia Černová) 26:30,7, 2. Potkan (Ružomberok) 27:51,3, 3. Palguta (ŠK SKI Ružomberok) 29:00, 44, do 59 rokov: 1. Szunyog (Speleoclub Chočské vrchy) 29:38,98, 2. Hanula (Ružomberok v pohybe) 30:17,34, ženy do 34 rokov: 1. Jančiová (Moji ľudia Černová) 31:45,52, 2. Ličková (ŠK SKI Ružomberok) 32:31,18, 3. Ďatelová (Ružomberok) 34:05,02, do 49 rokov: 1. Hanulová (Štefko running team) 30:36,91, 2. Hausnerová (BK Méta Martin) 31:16,38, 3. Hybenová (Banská Bystrica) 34:16,82.

Trať – 3,45 km (1 okruh) dorastenci: 1. Dráb (Liptovská Ondrašová) 14:11,82, dorastenky: 1. Krížová (Judo Junior club Lučenec) 15:43,33, juniori: 1. Jarabek (Extreme Obstacle Runners Ružomberok) 13:42,51, juniorky: 1. Macková (Biely Potok) 16:11,39, muži 60 – 69 rokov: 1. Nika (Lúčky) 19:10,75, nad 70 rokov: 1. Kováč (Trenčín) 17:20,25, ženy nad 60 rokov: 1. Mláková (Ružomberok) 22:48,53, hobby – muži: 1. Štraus (Oravská Polhora) 13:39,59, hobby – ženy: 1. Synaková (MBK Ružomberok) 17:08,09.

Víťazi žiackych kategórií – najmladšie žiactvo: Plaskúr (ŠK SKI Ružomberok) a Fukasová (MBK Ružomberok), mladšie žiactvo: Hazucha (MFK Ružomberok) a Húsenicová (KBL Jasná Liptovský Mikuláš), staršie žiactvo: Mikuš (MHK Ružomberok) a Jánošíková (Liptovská Lúžna).

Kompletné výsledky nájdete TU.

Fotografie v texte: Filip Kubáň 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.