Famózny úspech ružomberských kadetiek

Ružomberské kadetky vybojovali striebro na majstrovstvách Slovenskej republiky. Foto: Jäzva

Kadetky (U17) MBK Ružomberok obsadili na domácom šampionáte druhé miesto, vďaka čomu získali strieborné medaily.

V dňoch 9. – 11. júna sa v Košiciach uskutočnili majstrovstvá Slovenska v basketbale v kategórii kadetiek do 17 rokov (U17). Na finálovom turnaji sa predstavilo osem najlepších družstiev zo Slovenska. Na republikovom šampionáte mali okrem MBK Ružomberok zastúpenie aj tieto tímy: Piešťanské Čajočky, ŠBK Šamorín, Slávia ŠKP Banská Bystrica, BA Čaňa, MBK Stará Turá, BK Slovan Bratislava a domáce Young Angels Košice.

Fantastický vstup do turnaja

Štvrťfinálový duel odohrali Ružomberčanky proti Slávii Banská Bystrica. Liptáčky o svojom triumfe rozhodli už v prvom polčase, po ktorom viedli 44:27. V druhom dejstve zverenkyne Miroslava Futa mierne zvýšili svoj náskok a napokon zvíťazili hladko 78:59, vďaka čomu postúpili medzi kvarteto najlepších.

„Ružu“ v tomto stretnutí bodovo potiahla predovšetkým jej kapitánka Mária Štefančová, ktorá si pripísala 21 bodov. Výborne jej sekundovalo duo Štefánia MichaličkováVeronika Jarinová, ktoré dali zhodne po 15 bodov. Dvojcifernú hranicu prekročila aj Danica Ďuratná, ktorá zaznamenala 12 bodov. Z hosťujúceho celku vynikala kapitánka Sofia Da Cruzová, autorka 23 bodov.

„Ruža“ postúpila do finále

V semifinále Liptáčky nastúpili proti Šamorínu, ktorý vo štvrťfinále zdolal Piešťanské Čajočky 73:45. Úvodný polčas tohto súboja sa niesol vo vyrovnanejšom duchu, no napriek tomu po ňom viedli Ružomberčanky 31:23.

V tretej štvrtine ale predviedli zverenkyne Miroslava Futa uragán, keď ju ovládli 30:15 a definitívne rozhodli o svojej výhre. V záverečnej perióde „Ruža“ podčiarkla svoj triumf, keď ju vyhrala 20:16. Liptáčky napokon zdolali svojho súpera jednoznačne 81:54 a postúpili do finále, v ktorom ich čakali domáce Young Angels Košice. Šamorín sa predstavil v boji o bronz proti Slovanu Bratislava.

Ružomberčanky sa v semifinálovom stretnutí mohli opätovne spoľahnúť na svoju líderku Máriu Štefančovú, ktorá zaknihovala úctyhodných 28 bodov. Výborne sa darilo aj Štefánii Michaličkovej, ktorá „nasúkala“ 20 bodov. Veľmi dobre sa prezentovala aj Danica Ďuratná, autorka 16 bodov. Dvojcifernú hranicu bodov prekročila aj Veronika Jarinová, ktorá zaťažila konto protivníka 14 bodmi.

Duel basketbalových bášt

V boji o zlato sa Ružomberčanky predstavili proti najťažšiemu možnému súperoviYoung Angels Košice, ktoré boli najväčším favoritom celého turnaja. Liptáčky sa však svojho súpera nezľahli a po prvej perióde bol stav nerozhodný 20:20. Aj druhá časť hry bola vyrovnaná, no jej koncovku zvládli lepšie „anjelky“, ktoré išli do polčasových kabín so šesťbodovým vedením – 39:33. O víťazovi však ešte nebolo ani z ďaleka rozhodnuté.

V tretej štvrtine vrátili Ružomberčanky súperovi požičané a túto 10-minútovku vyhrali o päť bodov (16:11), vďaka čomu pred poslednou periódou prehrávali len o bod – 49:50. V záverečnej časti hry dokázali Liptáčky skóre otočiť vo svoj prospech, no napokon im to na vytúžený triumf nestačilo.

Tesná prehra s „anjelkami“

71 sekúnd pred koncom duelu odskočili Košičanky svojmu súperovi na rozdiel šiestich bodov a definitívne tak rozhodli o svojej výhre. „Anjelky“ napokon zvíťazili nad „Ružou“ v mimoriadne napínavom zápase 65:61 a stali sa majsterkami Slovenska. Liptáčky napriek prehre môžu byť na seba hrdé, keďže odohrali výborný turnaj, pričom mali na lopate aj najlepšie družstvo v republike.

Vo finálovom súboji sa z ružomberského tímu najviac darilo Štefánii Michaličkovej, ktorá si pripísala 26 bodov. Výborne ju dopĺňala kapitánka družstva Mária Štefančová, autorka 19 bodov. Trojicu najúspešnejších hráčok v oranžovom drese uzatvorila Veronika Jarinová, ktorá zaznamenala 12 bodov.

Dvojité zastúpenie v All-Stars tíme

V boji o 3. miesto bol podľa očakávania úspešnejší Šamorín, ktorý zdolal Slovan Bratislava 72:53 a získal bronzové medaily.

Ružomberčanky mali v All-Stars tíme dvojité zastúpenie. Za výborné výkony na turnaji boli odmenené týmto honorom Štefánia Michaličková a kapitánka družstva Mária Štefančová.