Vianočná atmosféra v centre mesta

Ružomberok ožil vianočnou náladou, ktorá pretrváva od začiatku decembra. Ulicami mesta sa v uplynulých dňoch prechádzalo množstvo detí a rodičov, ktorí prišli podporiť vianočný kultúrny program.

Po dvojročnej prestávke sa Ružomberčania potešili niekoľkým mestským akciám, ktoré odštartovali najkrajšie obdobie v roku. Nechýbalo tradičné rozsvietenie vianočného stromčeka, spoločné spievanie kolied či návšteva legendárneho Vianočného kamióna.

Rozsvietenie vianočného stromčeka aj program pre deti

Mikuláš prilákal pred Hotel Kultúra najmä najmenších. Podvečerný program v pondelok 5. decembra spestrilo detské Divadlo na hojdačke so svojím divadelným predstavením Kedy stromy spievajú. Deti sa smiali, zapájali do programu a netrpezlivo čakali na Mikuláša, ktorý im rozdá sladké dobroty. Po tom, ako sa zjavil, nasledovalo fotenie, recitovanie básničiek či spievanie.

Mesto pripravilo kultúrny program pre deti. Foto: Patrícia Kurpašová

Záverečnou bodkou mikulášskeho programu bolo spoločné odpočítavanie a tradičné rozsvietenie vianočného stromčeka, ktorý aj tento rok svieti na modro. Pri drevenom Betleheme sa zišlo viacero skupiniek, ktorí si túto chvíľu zvečnili na svoje mobilné telefóny.

Legendárny kamión zavítal aj do Ružomberka

Vianočný kamión je ikonická kultúrna akcia pre rodiny s deťmi v predvianočnom období s viac ako dvadsaťročnou tradíciou. Každoročne zastavuje v niekoľkých slovenských mestách, tento rok navštívil aj Ružomberok.

Vianočný kamión prilákal stovky zvedavcov. Foto: Patrícia Kurpašová

Výrazne osvetlený červený ťahač s návesom prišiel na plné Námestie Andreja Hlinku v stredu 7. decembra, kde ho popri ceste vítali stovky malých aj veľkých. Kamión hlasno trúbil a veľkolepo svietil. Z reproduktorov sa ozývala známa vianočná hudba, ktorá k červenému kamiónu neodmysliteľne patrí. V ňom bola umiestnená vyzdobená izba Santa Clausa, v ktorej sa deti fotili spoločne so Santom v červenom obleku. Tie mu spievali, recitovali a prezrádzali tajné vianočné priania.

Okolo kamióna pred radnicou prebiehal moderovaný program plný súťaží, fotokútikov, aktivít pre deti a hudby. Spolu s vysvieteným kamiónom a Santa Clausom prišli aj škriatkovia i karavan s občerstvením či horúcim „elfovským“ punčom, ale aj stánok s darčekovými predmetmi, z ktorých výťažok poputoval na charitatívne účely Slovenského červeného kríža.

Ružomberčania si zaspievali obľúbené koledy

V ten istý večer sa pred vianočným stromčekom v centre mesta zišli Ružomberčania, ktorí si v období adventu spoločne zaspievali vianočné koledy v rámci projektu Slovensko spieva koledy 2022.

Okoloidúcich rozospievali deti s pani učiteľkou, neskôr sa pridali aj ostatní. Zaznelo šesť vianočných piesní, ktoré rozospievali mestá a obce po celom Slovensku v rovnaký deň a čas. V príjemnej vianočnej atmosfére sa ľudia spojili naprieč krajinou a vyjadrili takýmto spôsobom radosť z príchodu najkrajších sviatkov v roku.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.