V Liptovskom múzeu ožili vianočné tradície

Vianočné zvyky a tradície ožili v Liptovskom múzeum v Ružomberku. Nechýbali ani ukážky práce ľudových výrobcov či tradičné oplátky.

V Liptovskom múzeu pripravili vo štvrtok 8. decembra 16. ročník kultúrno-výchovného podujatia s názvom Vianočné zvyky a tradície. Akcia bolo prioritne určená žiakom materských a základných škôl, ale aj ďalším záujemcom.

Jej súčasťou boli tvorivé dielne, pásmo básní, piesní a hovoreného slova v podaní žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy, Folklórneho súboru (FS) Liptov a Detského FS Liptáčik pod vedením vedúceho a riaditeľa Igora Littvu. V programe sa predstavili aj heligonkár, klarinetistka a deti z detskej ľudovej hudby, pod vedením učiteľa Vladimíra Struhára.

Výrobky remeselníkov aj vianočné oplátky

Okrem programu zameraného na predvianočné ľudové zvyky, návštevníci si mohli pozrieť prácu a výrobky ľudových výrobcov – rezbára, drotárky, košikárky, včelára či medovnikárky. Tiež si mohli vyskúšať ich prácu a vyrobiť alebo kúpiť si malý darček.

Okrem iných tu prezentovali svoje výrobky aj klienti z Centra sociálnych služieb Trojlístok a denného stacionára pri Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Dospelých i deti zaujalo pečenie vianočných oblátok, ale aj ich ochutnávka.

Ľubica Drusková, lektorka z Liptovského múzea pre  RK Magazín povedala, že podujatie sa stretlo s veľmi dobrým ohlasom. Zúčastnilo sa ho takmer päťsto návštevníkov.

Fotogaléria

Foto: Lívia Dvorská

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.