Vianočné želanie introverta

Náhľad do introvertných duchabôľov a ducharadostí.  Aj s tipom, čím by ste nás mohli obdarovať na Vianoce.  

Skrútiť vnútornosti nám vedia small talky. Rozhovoru chtivý jedinec vo výťahu, v taxíku alebo hromadnom dopravnom prostriedku, ktorý by s nami zvrtol konverzačné evergreeny. Také počasie či „čo nové?“.  Pravdepodobnosť, že budeme mierne neohrabaní, je asi taká vysoká, ako že predseda parlamentu v najbližšom prejave opäť zabije syntax. Čo sa týka zdvorilostnej komunikácie, na krk by nám niekedy mohli umiestniť ceduľku s upozornením „pred použitím potriasť“.

Ak zaregistrujeme hrozbu v podobe nečakanej sociálnej interakcie, v mysli už spriadame taktický ústup. Sme rovnako kvalifikovaní majstri v miznutí zo spoločenský akcií. Telefonáty obvykle dvíhame s nevôľou, trpezlivo hľadíme na displej, kým prestane zvoniť, aby sme vám vzápätí napísali, čo chcete. Vedzte, písomný kontakt je cesta.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

To neznamená, že nemáme radi spoločnosť. Naopak! Ale v primeraných dávkach. Kvalitný čas vieme stráviť aj v „jednoici“ – zabarikádovaní pri knihách či iných činnostiach, pri ktorých si dobíjame baterky. Zamknutí vo svojom svete a pokoji.

A tak sme niekedy vnímaní ako spoločenská mutácia. Bizarný druh, na ktorý sa hľadí s otáznikmi, skepsou či až vedeckým záujmom. Dokonca o nás klepú osvetové návody „Ako žiť s introvertom“. Už ste videli články v opačnom garde? Ja by som uvítala príručku, ako fungovať s jedincami, ktorí na môj vkus priveľmi plytvajú dychom.

Vietor z už beztak natrhnutých plachiet nám navyše vie vziať slovný štuchanec: „Prečo si tak ticho?“ Mám slinu občas zakontrovať: „A ty prečo toľko rozprávaš?“ No namiesto toho, aby sme svoje dojmy verbalizovali, sa dotyčnej osôbke budeme s precíznosťou vyhýbať.

Nuž, sme ako také chyby v Matrixe a vie to byť s nami ťažké. Na Vianoce by sme si tak želali iba trošku pochopenia.

Text: Nikola Marhefková

Karikatúra: Anna Šenkeríková

Karikatúra a text boli publikované v Ružomberskom magazíne číslo 12/2019 – 1/2020.