Vlani prenocovalo v Ružomberku najviac turistov za posledných päť rokov

Návštevnosť Ružomberka sa z roka na rok zvyšuje. Podľa údajov radnice vlani stúpol počet prenocovaní turistov v miestnych ubytovacích zariadeniach takmer o pätinu.

V uplynulom roku zaevidovali v Ružomberku skoro 138-tisíc prenocovaní, za ktoré bolo na dani za ubytovanie uhradených takmer 85-tisíc eur.

Rok predtým zaznamenali zhruba 117-tisíc prenocovaní a celkový výber dane za ubytovanie predstavoval približne 73-tisíc eur. V roku 2015 bolo prenocovaní skoro 107-tisíc a na dani za ubytovanie sa vyzbieralo zhruba 68-tisíc eur.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

„Počet prenocovaní za rok 2017 je v Ružomberku najvyšší za  posledných päť rokov,“ konštatuje vedúca oddelenia regionálnej politiky ružomberskej radnice Gabriela Demčáková a uvádza aj niekoľko dôvodov, prečo je Ružomberok turisticky vyhľadávanou destináciou: „Ponúka UNESCO pamiatku, bike park, v zime kvalitnú lyžovačku, množstvo atrakcií  a príležitostí na kultúrne a spoločenské vyžitie pre všetky vekové kategórie.“

Za každú osobu a noc v Ružomberku odvádzajú ubytovatelia 70 centov. „V prípade, ak platiteľ zaregistruje daňovníka v mestskom centrálnom registri ubytovaných, znižuje sa sadzba dane na 50 centov,“ vysvetľuje Janka Svrčeková, vedúca oddelenia ekonomiky a majetku na ružomberskom mestskom úrade.

Nárast počtu prenocovaní zaznamenali v rámci celého Liptova. Podľa oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov, ktorá vychádza z údajov Štatistického úradu SR sa zvýšil o štyri a pol percenta na približne 1,6 milióna prenocovaní. Väčšinu turistov tvorili Slováci, zo zahraničných klientov Liptov najviac navštevovali Česi, Poliaci, Izraelčania a Maďari.

Ilustračná fotografia – ruzomberok.sk

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.