Vojenská nemocnica už zlikvidovala biologický odpad z testovania obyvateľov

Takmer 184 ton odpadového materiálu bolo po celý čas uskladnených v priestoroch vojenského objektu Mokraď – Jamník v okrese Liptovský Mikuláš.

Súhlas na zhromažďovanie nebezpečných odpadov udelil Okresný úrad Liptovský Mikuláš po vykonaní miestneho zisťovania priamo v priestoroch vojenského objektu Mokraď – Jamník pôvodcovi, teda Ústrednej vojenskej nemocnici SNP – FN Ružomberok 22. decembra 2020, a to na obdobie 5 rokov.

Odpadový materiál bol plne v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu, tak, ako ich definuje vyhláška ministerstva životného prostredia, uskladnený v priestoroch vojenského objektu Mokraď – Jamník v okrese Liptovský Mikuláš.

„Po celý čas – až do jeho kompletnej likvidácie bol tento materiál uskladnený s maximálnym dôrazom na bezpečnosť a dodržanie všetkých požiadaviek na zhromažďovanie nebezpečného odpadu spôsobom, ktorý nijako neohrozoval obyvateľov ani životné prostredie v okolí miesta jeho skladovania,” ubezpečil minister obrany Jaroslav Naď.

V nadväznosti na to spustila vojenská nemocnica verejnú súťaž s cieľom zazmluvniť spaľovňu, ktorá by v danom časovom rozmedzí odpad bezpečným spôsobom zlikvidovala. Súťaž však následne, vzhľadom na udelenie výnimky zo strany ministerstva životného prostredia z 25. februára 2021 zrušila. Vo výnimke totiž rezort životného prostredia poveril likvidáciou odpadu z celoplošného testovania dve spaľovne na Slovensku. Nemocnica preto začala nové verejné obstarávanie, vrátane  elektronickej aukcie, do ktorej sa prihlásili dve spoločnosti.

Likvidáciu odpadu realizovala spoločnosť KOSIT a. s. Košice, ktorá zvíťazila v elektronickej aukcii s najnižšou cenou.

Zdroj: Tlačová správa ministerstva obrany

Titulná fotografia: Hala priestoroch vojenského objektu Mokraď – Jamník. Foto: Rezort obrany

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.