VOLVO dá prácu aj Ružomberčanom

Spoločnosť GALMM si vybrala svetová automobilka za dodávateľa komponentov.

V 30. roku výročia od vzniku spoločnosti GALMM, dosiahla táto rodinná firma ďalší významný míľnik. Svetoznáma automobilka VOLVO si ju vybrala ako dodávateľa ich komponentov, ktoré sa budú povrchovo upravovať v ružomberskom závode pre anorganické povlaky, ako aj v novootvorenom závode v Čadci pre organické povlaky. To umožní spoločnosti GALMM prijať 20 nových pracovníkov a stabilizovať spoločnosť na ďalšie obdobie.

„Rozsiahle investície do automatizácie a rozširovanie kombinovaných liniek pre galvanické  povrchové úpravy ukazujú, že spoločnosť má za sebou nielen úspešnú históriu, ale aj dobré vyhliadky do budúcnosti,“ uviedol Martin Motyka, konateľ spoločnosti GALMM.

Z pôvodnej vízie vznikla spoločnosť, ktorá prevádzkuje komplexné služby v oblasti povrchovej úpravy kovov, vďaka ktorej môže zákazníkom ponúkať jedinečné predĺženie životnosti materiálov, zvyšovanie kvality výrobkov a zlepšovanie ich vlastností. „Rozsiahle investície do technológie a rozširovanie procesov umožňujúcich realizovať kataforézne a práškové lakovanie s dvoma robotmi v jednom súvislom procese ukazujú, že značka GALMM je významným inovátorom vo svojom segmente,“ hodnotí M. Motyka.

Tri desaťročia napĺňa podnikateľskú víziu

Firma GALMM so svojimi  dvoma závodmi lokalizovanými v dvoch slovenských mestách – našom Ružomberku a Čadci poskytuje svoje služby už tri desaťročia. V roku 1991 začínala s troma ľuďmi na výrobnej ploche 200 m2 v Rybárpoli, a dnes zamestnáva firma 150 ľudí na 7000 m2  výrobnej plochy. Spoločnosť GALMM sa tak stala jedným z vedúcich poskytovateľov povrchových úprav na Slovensku umožňujúcim obsluhovať široké portfólio zákazníkov z rôznych segmentov ako automobilového,  strojárskeho, či elektrotechnického priemyslu.

Ak sa v súvislosti s výročím spomína značka GALMM, tak tam nesmie chýbať jedno meno – Martin Motyka. Pred pádom železnej opony pracoval ako technológ v Agrokombináte Liptovská Osada na oddelení technického rozvoja, kde sa venoval vývoju dojárenskej techniky. S pádom železnej opony nastal zlom. Vyštudovaný strojár zo Žilinskej univerzity vizionársky využil získanú slobodu a rozhodol sa chopiť novej príležitosti – v roku 1991 založil spoločnosť GALMM. „Mojou myšlienkou bolo poskytnúť komplexné služby v oblasti povrchovej úpravy kovov,“ spomína konateľ. 

Prvým domovom novovzniknutej spoločnosti boli skromné priestory na Ulici Textilná v Ružomberku, kde začínali na vyradených zariadeniach od spoločnosti ZŤS Martin. Postupne však firma rástla a po prestupnej stanici v Bielom Potoku si firma našla svoje stabilné miesto na Ulici  J.  Jančeka pri bývalom závode SOLO. 

Od roku 2000 vybudovali tri výrobné haly a dve skladové haly v Ružomberku. Expanzia pokračovala v roku 2019 novým závodom v Čadci. „Tento sa môže pochváliť inovatívnou technológiou kataforetického a práškového lakovania v jednom procese s dvoma robotmi  na meranie hrúbok nanesenej farby,“ vysvetľuje M. Motyka.

Certifikovaný dodávateľ pre automobilový priemysel

Dôležitým míľnikom vývoja spoločnosti bol rok 2013, kedy sa GALMM stal certifikovaným dodávateľom pre automobilový priemysel. Certifikát IATF slúži ako referenčný model pre nastavenie riadiacich procesov v automobilovom priemysle a zavedenie tohto štandardu vo firme GALMM pomohli natoľko zlepšiť kvalitu výrobkov, že na jeseň roku 2021 navštívili  GALMM zástupcovia renomovanej švédskej automobilovej spoločnosti VOLVO, aby uvoľnili nové projekty pre VOLVO v spolupráci s ružomberskou firmou. 

Okrem tohto významného partnera sa GALMM môže pochváliť viac ako dvadsiatkou strategických zákazníkov ako sú svetoznáme značky: VW, JAGUAR, SCANIA, MOBIS, ZF, MAGNA, MIBA, GGB či CONTITECH. „V októbri u nás prebehol aj audit spoločnosťou CONTINENTAL, kde naša firma GALMM bola opäť úspešná,“ dodáva M. Motyka.

„Zákazníci spoločnosti GALMM, ktorých vyše 60 percent tvorí automobilový priemysel, oceňujú najmä naše služby. Ich súčasťou sú stopercentná kontrola opracovaných výrobkov, či balenie výrobkov podľa zákazníckych požiadaviek. Naším cieľom je pomôcť im v rôznych, niekedy aj veľmi špecifických situáciách,“ konateľ ružomberskej spoločnosti.

Tak ako iní ich renovovaní zákazníci aj spoločnosť VOLVO kladie medzi svoje priority ochranu životného prostredia a tiež bezpečnosť zamestnancov. „Keďže naša firma GALMM má aj v týchto oblastiach potrebné certifikáty a plní prísne požiadavky na plnenie enviromentálnych štandardov, spoločnosť VOLVO konštatovala, že ich ďalší dodávateľ automobilových komponentov má byť práve z Ružomberka,“ pochválil sa konateľ.  

Takže, keď nabudúce uvidíte na ceste nové VOLVO, spomeňte si, že na výrobe jeho komponentov sa podieľali aj šikovné ruky zamestnancov z ružomberskej spoločnosti GALMM.

„Za týmto 30-ročným úspechom firmy GALMM, ktorá poskytuje pevné zázemie pre mnohé rodiny v našom meste, stoja naši usilovní zamestnanci na všetkých pozíciách a touto cestou sa im chcem úprimne a srdečne poďakovať,“ dodáva na záver konateľ Martin Motyka.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

PR článok