Výstavu tvoria fotografie od autorov z celého sveta

V Liptovskom múzeu otvorili 54. ročník medzinárodného salónu umeleckej fotografie Fotoforum. Po dvojročnej pauze sa do súťaže zapojili fotografi z jedenástich krajín sveta.

Medzinárodný salón Fotoforum má dlhoročnú tradíciu, ktorá nemá v okrese Ružomberok konkurenciu. Do svojho fotosalónu pozývajú fotografov z celého sveta.

Snímky od autorov zo Slovenska, Česka, Anglicka, Francúzska, Belgicka, Luxemburska, Nemecka, Poľska, Severného Írska, Srbska, Švédska či Izraela hodnotila medzinárodná porota. Ako býva zvykom, prevládali najmä fotografie krajiniek, portréty, zábery architektúry, dokumentárna a reportážna tvorba, no spestrením boli aj zátišia či dokonca akty.

Medzinárodný fotosalón eviduje pokles záujemcov

Do súťaže sa prihlásilo 46 autorov, čo je oproti minulým rokom pokles. Naposledy, v roku 2019, to bolo 61. Predseda poroty Daniel Pastucha tento úbytok pripisuje turbulentnému obdobiu plnému obmedzení a zákazov počas pandemickej krízy. Napriek tomu sa teší vysokej úrovni prihlásených fotografií.

 ,,Aj napriek tomu môžem s radosťou skonštatovať, že úroveň prihlásených fotografií neutrpela a porota mala plné ruky práce, aby povyberala tie najlepšie fotografické diela z pomerne vyrovnanej konkurencie,“ potešil sa predseda poroty.

Podujatie sa každoročne koná v priestoroch Liptovského múzea v Ružomberka a je určené na prezentáciu najnovšej tvorby profesionálnych, ale i amatérskych fotografov z celého sveta. Autori do súťaže poslali 300 fotografií, z toho 173 farebných a 127 čiernobielych. Z celkového počtu prihlásených vybrala medzinárodná porota zložená zo zástupcov Slovenska a Česka 89 fotografií a vystavila ich v Liptovskom múzeu.

Autori slobodne fotili, čo cítili

Hodnotilo sa v kategóriách čiernobielej a farebnej fotografie, v rámci ktorých sa udeľovalo viacero cien a čestných uznaní. Obe kategórie boli voľné, čiže neboli tematicky či žánrovo obmedzené.

,,Našli sa aj autori, ktorí zvolili netradičné postupy a pristúpili k tvorbe veľmi kreatívne, čo bolo určite príjemným osviežením a porota to aj náležite ocenila,“ priblížil Pastucha a dodal, že autori svoje fotografie každoročne zasielajú výlučne v papierovej tlačenej forme, v čom si fotografický salón udržuje svoju tradíciu.

V kategórii farebná fotografia putovala zlatá medaila FIAP (Medzinárodnej federácie fotografického umenia) do susedného Poľska, ktorú si prevzal fotograf Henryk Tkocz s názvom „I am“. Z miestnych autorov bola najúspešnejšou fotografka Adriána Durkáčová, ktorá získala striebornú medailu. Bronzovú medailu si prevzal predseda ZSF (Zväzu slovenských fotografov) Ľubomír Schmida. Čestné uznania v tejto kategórii získali autori zo Švédska, Severného Írska, Poľska a Izraela. Dve z nich venovali aj Slovákom Márii Škutovej a Ľubomírovi Schmidovi.

V kategórii čierno-biela fotografia porotu najviac zaujal Jozef Pelachy, ktorý si prevzal zlatú medailu FIAP za fotografiu s názvom ,,Na vode“. Striebornú medailu získal Ír Ross McKelvey a bronzovú Poliak Marcin Fin. Čestné uznanie si prevzali fotografi z Poľska, Francúzska, Belgicka, Česka a dvaja zo Slovenska. Modrý odznak pre najúspešnejšieho autora získal Henryk Tkocz z Poľska za súbor fotografií. Cenu mesta Ružomberok si prevzal Jozef Pelachy za fotografiu „V závoji“.

Vystavované fotografie sú v Liptovskom múzeu v Ružomberku sprístupnené do konca októbra.

Fotogaléria

Foto: Zväz slovenských fotografov (ZSF)

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.