Z Klubu primátora odchádza poslanec Michal Kubačka

Dôvody konkretizovať nechcel. Potvrdil však, že do iného klubu nevstupuje. Zároveň sa vzdáva funkcie konateľa spoločnosti ByPo, do ktorej ho schválili poslanci na stredajšom zastupiteľstve.

Poslanec za obvod Baničné bol dva roky súčasťou poslaneckého Klubu primátora. Po jeho odchode tak v klube ostáva desať poslancov.

Nevstupuje do iného klubu

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

„Ľudí v klube si vážim. Prajem im všetko dobré. Niekedy moje pocity smerovali inde, ale tak ako som do klubu slobodne vstúpil, tak z neho aj slobodne vystupujem. A to, že som vystúpil neznamená, že teraz vstupujem do iného klubu,“ potvrdil pre naše noviny Michal Kubačka. Zároveň zdôraznil, že jeho rozhodnutia budú aj naďalej slobodné. ,,Ak bude mať Klub primátora dobré nápady a myšlienky, tak ho podporím,“ hovorí poslanec za Baničné.

Rozhodnutie o vzdaní sa členstva v klube smerovalo na radnicu spoločne s rozhodnutím o odstúpení z funkcie konateľa spoločnosti ByPo. V prvej polovici januára totiž viceprimátor Michal Lazár z osobných dôvodov oznámil odchod z funkcie, za nového konateľa mesto navrhlo poslanca z rovnakého klubu Michala Kubačku. Poslancom sa ale výber nového konateľa nepáčil.

„Chcel by som vedieť, prečo sa viceprimátor Michal Lazár rozhodol odísť. Konateľstvo v takejto spoločnosti má vždy na starosti za mesto viceprimátor. Je to ťažká agenda. Myslím, že by si mal zotrvať alebo by ju mal prevziať viceprimátor Ján Bednárik,“ reagoval v diskusii predseda Klubu Za slušný Ružomberok Ľubomír Kubáň. Dodal, že nespochybňuje poslanca Michala Kubačku, myslím si však, že by sa nemali len tak rozdávať miesta.

Podobnú reakciu mal aj ďalší poslanec z rovnakého klubu. „Proti navrhovanému kandidátovi osobne nič nemám, ale ide o manažérsku a dôležitú funkciu. Bol by som rád, keby Michal Kubačka po dvoch rokoch v tomto pléne aj prehovoril a povedal, prečo si myslí, že je najlepším kandidátom,“ vyjadril sa poslanec Ján Kuráň.

Poslanci ho schválili, funkciu konateľa napokon neprijal

Viceprimátor Michal Lazár vysvetlil aj dôvody svojho odchodu. Priznal, že sa nestotožnil so spôsobom riadenia spoločnosti. Chce sa aj naďalej venovať tomu, čo mu ako prvému zástupcovi primátora mesta bolo zverené, a to oblasti školstva, sociálnych vecí a regionálneho rozvoja.

Poslanec Ján Kuráň napokon podal pozmeňujúci návrh. Žiadal vedenie mesta, aby zabezpečilo výberové konanie na funkciu konateľa spoločnosti ByPo. Za jeho návrh zahlasovalo osem poslancov, piati boli proti a ôsmi sa zdržali. Uznesenie nezískalo nadpolovičnú väčšinu hlasov, prijaté teda napokon nebolo. Za to, aby sa konateľom spoločnosti stal poslanec Michal Kubačka rozhodlo 11 poslancov, dvaja nesúhlasili, šiesti sa zdržali. Aj napriek tomu, že poslanci Kubačku schválili, rozhodol sa, že funkciu neprijme.

,,Argumenty poslancov zo zastupiteľstva úplne rešpektujem. Ak by som mal jednoznačnú podporu celého zastupiteľstva, bol by som ochotný túto funkciu prebrať.,“ vyjadril sa k svojmu odchodu poslanec Kubačka.

Po jeho odchode tak v klube zostáva desať členov. Od volieb 2018 ide o druhú zmenu. V poslaneckom zbore už nesedí Dušan Mataj, ktorý sa musel vzdať mandátu po tom, čo začiatkom septembra nastúpil do funkcie hlavného kontrolóra mesta Ružomberok. Nahradila ho Jana Streitová. Teda kandidátka, ktorá v posledných komunálnych voľbách získala v obvode Veľký Polík po Matajovi najväčší počet hlasov.

Titulná fotografia: Poslanec Michal Kubačka počas rokovania mestského zastupiteľstva v Bielom Potoku. Foto: Viktor Mydlo

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.