Z mestskej rady odchádzajú dvaja poslanci

Poslanci z Klubu Za slušný Ružomberok Ján Kuráň a Ľubomír Kubáň sa vzdávajú členstva v mestskej rade. Klub zároveň nebude delegovať žiadnych ďalších poslancov do rady ako náhradu.  

Odstúpenie poslancov podľa oficiálneho stanoviska súvisí s tým, že sa im ako opozičným poslancom nepodarilo počas dvoch rokov presadiť žiadnu zásadnú zmenu v smerovaní mesta, zásadnejšiu zmenu neočakávajú ani pri pohľade do budúcnosti.

Radnici adresovali list 

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

„Práve preto považujeme naše zotrvanie v mestskej rade za zbytočné. Našu prácu poslancov, ako aj všetky ostatné funkcie v meste, ktoré nám boli zverené, budeme naďalej vykonávať zodpovedne a s najväčšou vážnosťou,“ píšu obaja poslanci v liste adresovanom radnici.

Mestskú radu bude po novom tvoriť už len 5 poslancov. Klub primátora je zastúpený poslancom Milanom Šlávkom, Slavomírom Klačkom či viceprimátorom Michalom Lazárom. Klub KDH viceprimátorom Jánom Bednárikom a poslancom Pavlom Šípošom. Po novom už Klub Za slušný Ružomberok nebude mať v mestskej rade ani jedného poslanca.

„V prvom rade chcem povedať, že to nie je nič osobné. Bol to už dlhodobejší problém, ktorý sa postupne časom nabaľoval, až sme obaja s Ľubom Kubáňom dospeli k názoru, že teraz to treba ukončiť, lebo naše ďalšie pôsobenie v rade by bolo prinajmenšom zbytočné. Veril som, že ako člen MsR dokážem diskusiou presvedčiť kolegov a vedenie mesta o zmysluplných a systematických krokoch k zlepšeniu fungovania mesta,“ hovorí o svojom odchode poslanec Ján Kuráň a zdôrazňuje,  že po dvoch rokoch sa ukázalo, že všetko je už vopred dohodnuté.

Primátor osloví Klub Za slušný Ružomberok

„Mesto nás potrebovalo len na to, aby sme dávali legitimitu MsR a odstránila sa diskusia o závažných problémoch mesta na zastupiteľstve a pred kamerami. Za najväčšie zlyhanie MsR v tomto volebnom období považujem zrušenie architektonickej súťaže na projekt mestskej plavárne, ktorá mohla byť architektonickým skvostom nášho mesta. Miesto toho tu máme NIČ,“ hovorí Ján Kuráň.

,,Mesto Ružomberok rešpektuje slobodné rozhodnutie poslancov vzdať sa členstva v mestskej rade. Za ich prínos a snahu pomáhať nášmu mestu im ďakujeme,“ reaguje hovorca mesta Ružomberok Viktor Mydlo. Zároveň vysvetľuje, že mestská rada má mať zastúpenie všetkých politických klubov pôsobiacich v mestskom zastupiteľstve. „Primátor preto osloví Klub Za slušný Ružomberok, aby nominoval svojich zástupcov do tohto dôležitého mestského orgánu. O novom zložení Mestskej rady napokon rozhodnú poslanci počas niektorého z budúcich rokovaní mestského zastupiteľstva,“ informuje hovorca mesta Viktor Mydlo.

Mestská rada je iniciatívnym, výkonným a kontrolným orgánom mestského zastupiteľstva. Plní úlohy podľa rozhodnutia mestského zastupiteľstva. Zároveň plní funkciu poradného orgánu primátora mesta. Schádza sa podľa potreby, najmenej raz za tri mesiace. Jej zasadnutie zvoláva a vedie primátor. Mestská rada v Ružomberku opäť funguje po štvorročnej prestávke, v predchádzajúcom volebnom období ju primátor Igor Čombor nezriadil.

Titulná fotografia: Poslanci Ján Kuráň a Ľubomír Kubáň počas mestského zastupiteľstva. Foto: Viktor Mydlo.

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.