Začína basketbalová sezóna. Ružomberok do nej vstupuje s posilneným tímom

Návrat do Európskeho pohára a zvýšený rozpočet sa prejavil aj na zložení tímu MBK Ružomberok. Za Ružu bude hrať päť legionárok a nateraz osem Sloveniek. Skladanie kádra poznačili viaceré zranenia.

Takmer dvojmesačnú prípravu ružomberské basketbalistky absolvovali v domácich podmienkach. Od 7. augusta sa do nej postupne zapojilo trinásť hráčiek. Z vlaňajšej sezóny zostali Petra Bartánusová, Alexandra Belušová, Alica Moravčíková a Miroslava Mištinová.

Slovenky dopĺňa kanadská pivotka Taijah Cambellová, z ktorej účinkovaním boli v klube spokojní, a tak jej zmluvu predĺžili o ďalší rok. Z juniorky do A-družstva vytiahli Petru Praženicovú a Natáliu Uramovú. S družstvom zatiaľ trénujú a budú čakať na svoju zápasovú príležitosť. Tak ako Belušová, ktorá sa jej dočkala, a nesklamala.

Z nových tvári diváci v Koniarni uvidia dlhoročnú pivotku Good Angels Košice Beátu Janoščíkovú, ale aj ešte len 18-ročnú reprezentačnú rozohrávačku Nikolu Kováčikovú, ktorá prišla na ročné hosťovanie.

Zahraničná légia

Rozohrávačkou číslo jeden bude Francúzska Melissa Diawakanová. Veselá hráčka tmavej pleti je zabávačkou kabíny. Má za sebou angažmány v Nemecku, Anglicku, aj vo Francúzsku.

Na krídle bude mať Oľgu Jackovecovú z Ukrajiny. Trénera Juraja Suju zaujala v lete na Majstrovstvách Európy B-kategórie hráčok do 20 rokov, kde ako tréner skončil so slovenskou reprezentáciou na 2. mieste a tak naše dievčatá postúpili do Á-čka.

Kanaďanka Taijah Cambellová obliekala dres Ružomberka aj vlani. V klube boli s jej výkonmi spokojní, aj preto zostáva na ďalšiu sezónu. Foto – mbkruzomberok.sk

Druhou zahraničnou posilou na krídle je Cassandra Brownová, Kanaďanka, ktorá si odkrútila v Európe dva roky. Po Poľsku a Grécku vyskúša teraz slovenskú ligu. Jej hlavnou podmienkou pri hľadaní angažmánu bola európska súťaž, čo Ružomberok splnil.

Pod kôš klub pôvodne počítal so Srbkou Nevenou Markovičovou, ktorá s Ružomberčankami aj začala trénovať. V prípravnom zápase sa však zranila. Roztrhnutý väz v kolene jej prekazil sezónu a s MBK sa dohodla na rozviazaní zmluvy. Nahradila ju 28-ročná Maďarka Bettina Bozókiová. Inak, najstaršia hráčka v tíme. Päticu legionárok dopĺňa spomínaná Kanaďanka Cambellová.

Tréner Suja je s takto zloženým kádrom stotožnený. „So skladaním tímu sme začali trošičku neskoro, kým sa v klube utriasli nejaké veci, ale si myslím, že na tú pokročilú dobu sa nám podarilo postaviť solídne družstvo. Chceli sme ho potiahnuť najmä do výšky a chceli sme charakterovo vhodných ľudí, aby boli motivovaní a ochotní pracovať,“ hodnotí ružomberský tréner.

„Tie dôvody nie sú len navýšený rozpočet a účasť v Eurocupe, ale museli sme brať do úvahy aj kvality slovenských hráčok na trhu. Matematika je v tomto momente dosť neúprosná. Odišli nám tri slovenské hráčky (pozn. Lázárová, Kmeťová, A. Baburová) a nahradiť ich inými, domácimi, v zodpovedajúcej kvalite, je dosť náročné. Aj iné tímy v rámci slovenskej ligy sa chcú posilniť o kvalitné slovenské hráčky,“ reagoval manažér MBK Radoslav Popelka na otázku, že po ambíciách mať slovenský káder prichádza zrazu enkláva zahraničných akvizícií.

Vážne zranenia

Legionárok bude päť, no bolo by ich menej, keby pred sezónou nevypadli Lucia Kelčíková a reprezentantka do 20 rokov Radka Stašová (prichádza z Banskej Bystrice). „Lucia Kelčíková sa dostala na veľmi slušnú a požadovanú úroveň, mala konštantnú výkonnosť, bude nám chýbať. Jedná sa o reoperáciu predného krížneho väzu v kolene, lebo pred dvoma rokmi, keď mala prvý úraz, jej to zrejme nespravili tak, ako mali a počas sezóny začala mať opätovné problémy,“ vysvetľuje tréner Suja absenciu šikovného krídla. Kelčíkovú operovali v auguste, pri optimistickom variante by play-off mohla stihnúť.

Novickou v tíme je mladá reprezentantka Radka Stašová. „Zranila sa v reprezentácii na ME dvadsaťročných. Dosť nešťastne, v kontaktnej situácii dostala náraz do kolena, čo nevydržal predný krížny väz. Tieto dve hráčky nám budú chýbať, ale napriek tomu sa nám ich, aspoň tomu verím, podarilo nahradiť,“ vysvetľuje trampoty so zložením kádra Juraj Suja. Stašovú operovali v júli. Teoreticky by mohla byť k dispozícií po pol roku. Zdraviu však človek nerozkáže.

Slovenský basketbalový talent, len 18-ročná reprezentantka Nikola Kováčiková. Tréneri s ňou počítajú na post druhej rozohrávačky. Foto – fibaeurope.com

Po poškodení väzív v členku začala až na konci augusta s prípravou Nikola Kováčiková. V tomto roku maturujúca reprezentantka sa rovnako ako Stašová zranila na ME 20-ročných v Izraeli. „Už je v poriadku a počítame s ňou od prvého zápasu,“ informoval Suja tento týždeň.

Až štyri hráčky skolila týždeň pred začiatkom ligy viróza. Klub kvôli tomu zrušil dva prípravné zápasy. Všetky by však už mali byť v poriadku. „Alica Moravčíková ešte brala nejaké antibiotiká, ale ostatné sme už v pohode,“ poskytla aktuálny pohľad do šatne Miroslava Mištinová.

Tréner Suja: Ja som kapitán

Keď sa novinári na predsezónnej tlačovej konferencii pýtali, kto bude kapitánom družstva, tréner Suja neváhal: „Vždy bude niekto kapitán. Niekoho určite do zápisu napíšeme. Ja som kapitán. Celé je to prežitok. Nechcem, aby sa niekto vyvyšoval. Sme jeden tím, na jednej vlne, tak chceme pôsobiť a tak budeme pracovať,“ zdôvodnil tréner fakt, že káder nebude mať stabilnú kapitánku.

„Netreba kapitána. Každý v šatni niečo povie. Myslím, že to bude fungovať,“ doplnila za hráčky Miroslava Mištinová.

Pre Ružomberok ide už o 26. sezónu v najvyššej slovenskej súťaži. Jedenásťkrát z toho sa radoval zo zisku titulu, medailu získal v každom roku. Ak k tomu prirátame dva tituly v Európskej lige, ide stále o najúspešnejší športový klubový tím na Slovensku.

Týmto, hoci príjemným konštatovaním, sa však hladkať nedá a už vôbec na to nepamätajú súperi. V extralige, ani v európskom pohári.

Zoznam domácich zápasov do konca októbra

30. 9., sobota, extraliga, 17:00, MBK Ružomberok – BAM Poprad

7. 10., sobota, extraliga, 17:00, MBK Ružomberok – Good Angels Košice

11. 10., streda, FIBA Cup, 17:00, MBK Ružomberok – Enisey Krasnojarsk (RUS)

14. 10., sobota, extraliga, 15:00, MBK Ružomberok – BKM Junior UKF Nitra

18. 10., streda, FIBA Cup, 17:00, MBK Ružomberok – Mersin (TUR)

28. 10., sobota, extraliga, 15:00, MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín

Titulná fotografia – mbkruzomberok.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.