Fantastické Ružomberčanky zdolali účastníka FIBA Cupu!

Ružomberské basketbalistky zdolali v napínavom zápase Sláviu Banská Bystrica 58:50. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v nedeľu 23. októbra v rámci 5. kola Niké extraligy žien nad Sláviou Banská Bystrica 58:50. Liptáčky predviedli v súboji s favoritom výborný výkon a zaznamenali už štvrtú výhru v sezóne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v úvodných 4 zápasoch zaznamenali 3 výhry a jednu prehru, ktorú utrpeli na pôde majstrovských Piešťan. Zvyšné tri výhry si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Šamorínom, Popradom a nováčikom CBK Košice.

Pomerne slušný vstup do sezóny zažíva aj Slávia Banská Bystrica, ktorá z 3 duelov vyhrala dvakrát a jeden raz prehrala s Piešťanskými Čajkami. Napriek lepšej forme vicemajstra boli favoritom stretnutia Banskobystričanky, ktoré sa počas leta posilnili až o tri legionárky. Slávia je zároveň najväčším konkurentom Piešťan v boji o majstrovský titul. Naproti tomu Liptáčky majú v tejto sezóne mladý a neskúsený tím.

Perfektný výkon vicemajstra

Úvod stredoslovenského derby vyšiel lepšie Liptáčkam, ktoré sa ujali vedenia 9:4. Následne ale Banskobystričanky zaznamenali 9 bodov v sérii a prvýkrát a zároveň i naposledy v dueli viedli (9:13). Ružomberčanky ale na hodenú rukavicu súpera zareagovali najlepšie ako mohli a 6-bodovou šnúrou preklopili vedenie vo svoj prospech. Zásluhou toho vyhrali úvodnú periódu 15:13.

Aj v druhej 10-minútovke pokračoval vicemajster vo veľmi dobrom výkone. V tejto časti hry si vytvoril až 9-bodový náskok (24:15), ale Banskobystričanky hneď manko na súpera skresali (24:18). Potom ale Liptáčky zaznamenali 5 bodov v rade a razom viedli o 11 bodov (29:18).

Slávia sa však nezdávala a 6-bodovou šnúrou stiahla manko na rozdiel 5 bodov (29:24). Posledné slovo v prvom polčase patrilo ale Ružomberčankám, ktoré túto časť hry vyhrali 16:11 a po polčase viedli zaslúžene 31:24.

Obrovská dráma v poslednej štvrtine

Druhé dejstvo začali lepšie Ružomberčanky, ktoré si vytvorili až 13-bodový náskok (42:29). Banskobystričanky síce bojovali, ale výraznejšie nedokázali skresať manko na súpera. Najbližšie sa vicemajstrovi priblížili na 9 bodov (42:33), ale ten následne zásluhou výbornej hry znova viedol o 13 bodov (46:33). Liptáčky napokon pred záverečnou štvrtinou vyhrávali 46:36 a boli mimoriadne blízko k veľmi cennej výhre.

Úvod poslednej periódy patril opätovne vicemajstrovi, ktorý si v tejto časti hry vytvoril až 14-bodovévedenie (52:38). Od tohto momentu sa ale začala naháňacia jazda Banskobystričaniek, ktorá bola takmer úspešná. Tie totiž zaznamenali 9 bodov v rade a razom boli v hre o výhru (52:47). O pár minút bola Slávia na dostrel, keďže prehrávala len o 3 body (53:50).

Potom sa však v pravý čas prihlásili o slovo Liptáčky, ktoré 5 bodmi v sérii definitívne zlomili odpor súpera a stretnutie ovládli v pomere 58:50. Ružomberčanky zásluhou veľmi dobrého výkonu zaznamenali už štvrtú výhru v sezóne a získali skalp súpera, ktorý účinkuje v Európskom pohári FIBA (Eurocup). Banskobystričanky, naopak, nezvládli úlohu favorita a v Koniarni zaslúžene ťahali za kratší koniec.

Cenný skalp favorita

Ružomberčanky v tomto zápase bodovo potiahla hlavne Viktória Havranová, ktorá zaznamenala 17 bodov. Skvelo jej sekundovala kapitánka „Ruže“ Alexandra Buknová, autorka 16 bodov. Banskobystričanky sa mohli spoľahnúť na Iggy Allenovú, ktorá zaťažila konto súpera 27 bodmi.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol mimoriadne hrdý na svoje mužstvo: „Som veľmi hrdý na môj tím za predvedený výkon. Preskákali sme Banskú Bystricu a donútili sme ju k 28 stratám. Som pyšný na moje dievčatá. Išli sme na doraz, bola to pre nás veľká výzva. Ďakujem divákom, ktorí prišli, vytvorili výbornú atmosféru.“

Kormidelník Banskej Bystrice Miloslav Michálik bol sklamaný z prehry svojho tímu. Na druhej strane však vyzdvihol výkon súpera. „Celý zápas sme sa nedokázali vysporiadať s tvrdou, nátlakovou hrou súpera. Vedeli sme, že sa tým bude prezentovať, napriek tomu nám to robilo obrovský problém. Ďalším faktorom bolo viaznutie našej spolupráce v útoku. Hlavne, ten tlak, ktorý bol zo strany Ružomberka enormný, nám robil veľké problémy.“

Náročný program vicemajstra

Basketbalistky MBK Ružomberok majú na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď ich v októbri čaká až šesť zápasov. Najbližší duel odohrajú Liptáčky už v stredu 26. októbra o 18:00 h na pôde Young Angels Košice.

V novembri čakajú Ružomberčanky tri duely, pričom dva z nich odohrajú v Koniarni. Novembrový program otvoria Liptáčky domácim súbojom proti ŠK UMB Banská Bystrica (5. 11.). Zakrátko sa „Ruža“ predstaví v Šamoríne (12. 11.).

Kalendárny mesiac ukončia Ružomberčanky zápasom na vlastnej palubovke, keď privítajú majstrovské Piešťanské Čajky (19. 11.). Následne čaká Liptáčky dvojtýždňová reprezentačná prestávka. Po nej odohrajú vicemajsterky najbližší duel až 3. decembra v Poprade.

Niké extraliga žien – 4. kolo:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 58:50 (31:24).

Body za MBK Ružomberok: Havranová 17, Buknová 16, Štefančová 9. Hadačová 6, Uramová a Dovčíková po 5. – Slávia Banská Bystrica: Allenová 27, Striešová 9, Grígerová 7, Janštová 4, Mandićová 2, Van Dalenová 1. Trojky: 6-4. Diváci: 300. Úspešnosť streľby: 33 % – 37 %. TH: 13/8 – 24/14. Rozhodovali: Zubák, Obertová, Fanfarová. Štvrtiny: 15:13, 16:11, 15:12, 12:14.