4 rady, ako si vybrať správne bežecké vybavenie, ak ste začiatoční

Zdroj: pexels.com
Možno si myslíte, že dobré športové vybavenie nemá až taký vplyv na váš výkon. No mýlite sa, pretože aj ono zvyšuje šance na úspešné zlepšenie. Takisto si beh určite viac užijete. Nemusíte sa báť, že by vás nákup tohto vybavenia finančne zruinoval. Na to, aby ste sa zlepšovali, nepotrebujete najdrahšie kúsky. Inšpirujte sa tipmi, ktoré vám pomôžu vybrať si pre vás to pravé.

Noste oblečenie určené na beh

Dôležitou súčasťou bežeckého vybavenia je aj bežecké oblečenie. Väčšina začínajúcich bežcov robí v úvode chybu. Namiesto funkčného trička si zoberú na beh bavlnené. Tento materiál však zadržuje pot a potom nepríjemne chladí. Takisto sa nehodí jedno funkčné tričko do každého ročného obdobia. Určite však nemusíte do oblečenia veľa investovať. Najdrahšie kúsky totiž nemusia byť vždy najlepšie.

Na letný beh si vyberajte tenké materiály, ktoré odvádzajú pot. V zime sa zase zamerajte na hrubšie vlákna. Veľkosť oblečenia je tiež dôležitá. Ak je vám totiž väčšie, nedokáže správne odvádzať pot. Preto si ho vždy radšej vyskúšajte.

Pri chladnejšom počasí nezabúdajte na termoprádlo. Najideálnejšie je, ak si na seba dáte viac vrstiev, najčastejšie sú tri a každá plní inú funkciu. Prvá má za úlohu odvádzať prebytočnú vlhkosť. Druhá izoluje teplotu tela a odvádza vlhkosť do tretej vrstvy. Tá je zase určená na ochranu.

Zdroj: pexels.com

Ženy by zase nemali zabúdať na športovú podprsenku. Mala by vám správne sedieť a nemala by byť voľná. Pri výbere sa okrem materiálu zamerajte aj na vlastnosti. Napríklad či má oblečenie dostatok vreciek, pretože pri behu potrebujete doplniť tekutiny či energiu. Väčšina tričiek má navrhnuté špeciálne vrecká na kľúče či mobilný telefón.

Nepodceňujte výber topánok

Investícia do dobrého páru bežeckých topánok vám umožní pohodlnejšie behanie. Najskôr sa zamyslite nad povrchom, po ktorom budete najčastejšie športovať. Pre začiatočníkov sú najvhodnejšie topánky, ktoré sú určené na tlmenie dopadu. Síce sú ťažšie, ale vaše kĺby menej trpia.

Ak plánujete behať skoro ráno alebo večer, vyberajte obuv s reflexnými prvkami. Ľahšie vás spozorujú napríklad cyklisti či autá. Bežecké topánky využijete naplno vtedy, ak v nich budete nosiť ponožky určené na beh. Aj pri bavlnených ponožkách platí to, že budú udržiavať vlhkosť. Tým si môžete privodiť vznik nepríjemných pľuzgierov.

Zadovážte si športové hodinky

Bežecké hodinky sú skvelé na zisťovanie aktuálneho tempa či zdravotných údajov. Ponúkajú takmer presné údaje o tepovej frekvencii, kadencii a tempa na jeden kilometer. Vďaka týmto údajom viete zistiť, či sa zlepšujete. Takisto majú zabudované GPS, takže si viete pozrieť vašu trasu, čo vám pomôže, ak sa náhodou stratíte.

Počúvajte hudbu

Počúvanie hudby počas behu nám pomáha ľahšie udržať dobré tempo či lepšie sa sústrediť. Správny výber pesničiek vám dokonca môže pomôcť prekonávať svoje limity. Na trhu nájdete viacero druhov slúchadiel vhodných nielen pre bežcov. Neodporúčame vám však slúchadlá, ktoré aktívne potláčajú hluk, pretože to môže byť nebezpečné.

Zdroj: Basta Digital – komerčný obsah

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.