Agresívny pes usmrtil srnku

Ilustračná fotografia. Zdroj: Canva.com

Bezdomovec spiaci na toalete, nájdené srnča či konflikt psov. To je len časť prípadov, ktoré riešili v ostatnom období ružomberskí mestskí policajti.

V sobotu 13. mája preverovala Mestská polícia (MsP) v Ružomberku telefonické oznámenie, že za domami smerom na Kalváriu čierny vlčiak zadrhol srnča. „Hliadka po príchode na miesto kontaktovala oznamovateľa. Ten uviedol, že v kríkoch nad záhradami videl psa. Najskôr si myslel, že pes chytil mačku, no potom zistil, že to bola malá srnka. Pes sa pri mŕtvom srnčiatku nachádzal aj v čase príchodu hliadky, pričom začal na policajtov vrčať, bol agresívny, chránil si svoju korisť,“ informoval Roman Jankovič z MsP.

Medzitým bol na miesto privolaný aj zamestnanec mestských lesov: „Hliadka sa psa pokúsila odchytiť, no ten ušiel do blízkeho lesa a tam sa ho už nepodarilo nájsť. Policajti pomohli lesníkovi zadrhnutú srnku naložiť do vozidla a pokúsili sa zistiť majiteľa psa. Od okoloidúcich sa dozvedeli, kto má v blízkosti čierneho ovčiaka,“ uviedli ružomberskí policajti a dodali, že následne túto možnosť preverili, avšak táto informácia sa nepotvrdila, keďže daný majiteľ mal svojho psa doma.

Dôležitý oznam mestskej polície

V pondelok 15. mája bolo na mestskú políciu oznámené, že v blízkosti cesty v Bielom Potoku bolo nájdené srnčiatko. „Operačný príslušník oznamovateľa poučil, aby sa ku zvieraťu nepribližoval a vec oznámil členovi príslušného poľovníckeho združenia,“ ozrejmili z MsP.

Mestskí policajti zároveň informujú, že v tomto období nejde o opustené mláďatá, keďže ich matky nechávajú osamote, keď zháňajú potravu. Mláďa má po narodení menej intenzívny pach ako dospelá laň a vďaka sfarbeniu splýva s okolitým prostredím. „Po kontakte s človekom stráca mláďa svoj prirodzený pach a matka ho môže odvrhnúť a preto sa neodporúča, aby sa ľudia dotýkali nájdených mláďat. Krátko po narodení, keď sú mláďatá najzraniteľnejšie, matky takýmto spôsobom zmenšujú riziko, že ich nájde predátor. V takýchto prípadoch teda dochádza k nechcenej záchrane mláďat,“ objasnili mestskí policajti.

V tomto období je možné nájsť mláďa aj v blízkosti ľudských obydlí a turistických chodníkov, pretože sa tam v menšej miere vyskytujú predátori ako vo voľnej prírode: „Preto chceme aj touto cestou upozorniť majiteľov na zákaz voľného pohybu psov. Tiež na povinnosť predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí,“ ozrejmili muži zákona.

Pes napadol ženu so psom

V sobotu 13. mája v noci sa na mestskú políciu so žiadosťou o pomoc obrátila obsluha čerpacej stanice. Na toaletách sa im mal zamknúť neznámy muž, ktorý už vyše hodiny odtiaľ nevyšiel a na klopanie nereagoval. „Hliadka na mieste zistila, že ide o 33-ročného muža z Nitry, pravdepodobne bezdomovca, ktorý si chcel na toalete oddýchnuť. Tvrdil, že mu bolo zle, pomoc privolaných zdravotníckych záchranárov však odmietol,“ povedal Jankovič a doplnil, že daný muž po upozornení z čerpacej stanice odišiel.

V nedeľu 14. mája predpoludním preverovali ružomberskí policajti telefonické oznámenie, že pred kostolom v Bielom Potoku je už dlhšiu dobu priviazaný pes. „Hliadka po príchode na miesto našla psa a previezla ho na mestskú políciu. Následne policajti pomocou čítačky čipov zistili kontakt na jeho majiteľa. Ten si nakoniec prišiel psa prevziať,“ informovali mestskí policajti s tým, že za porušenie zákona bola majiteľovi psa uložená bloková pokuta.

V pondelok 15. mája v podvečerných hodinách sa na mestskú políciu dostavila pani, ktorá oznámila, že jej psa napadol iný pes. „Dotyčná pani venčila v doobedňajších hodinách svojho psa, keď z jedného z domov vybehol cez otvorenú bránu pes a napadol ich. Našťastie, k vážnejšiemu zraneniu nedošlo, pretože útočiaci pes mal nasadený náhubok,“ ozrejmili z polície a dodali, že majiteľovi psa bola uložená pokuta.

Zdroj: MsP Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.