Aj Ružomberčania bežia od Tatier k Dunaju

V sobotu ráno začal najdlhší organizovaný beh na Slovensku. Na 345 kilometrovej trati z Jasnej do Bratislavy sú aj tri ružomberské družstvá.

Nárast popularity behu v ostatných rokoch akcelerujú aj rôzne porovnávacie aplikácie a najmä rozmáhajúce sa preteky, ktoré nútia bežcov posúvať osobný, dobrý pocit z pohybu aj do konfrontačnej, výkonnostnej roviny.

Pred šiestimi rokmi prišiel do ponuky pretekov ultramaratón Od Tatier k Dunaju a pre súčasnú spoločnosť, čoraz väčšmi túžiacu po prekonávaní osobných cieľov, ale aj zdolávaní výkonov druhých, to bola jedna z najväčších bežeckých výziev u nás.

Ružomberok ide do toho

Patrik Lupták, spoluorganizátor spoločného behu Ružomberčanov Od Tatier k Dunaju.

Keď sa vlani rodila myšlienka o Ružomberskej bežeckej lige (RBL) a združení Ružomberok v pohybe, ktoré ju bude organizovať, prišiel aj nápad zapojiť sa do najdlhšieho behu, ktorý je možné absolvovať štafetovo. Napokon, tak to robia skoro všetci.

„Akákoľvek radosť je väčšia, keď sa o ňu môžete podeliť. A tento beh je presne o tom. Musíte vytvoriť dobrú partiu, ktorá má z toho všetkého radosť, jej členovia sa vzájomne podporia a zdieľajú svoju radosť z pohybu,“ vysvetľuje pohnútky organizovaného zapojenia sa Ružomberčanov jeden zo strojcov myšlienky Patrik Lupták.

Aktuálne prebiehajúci prvý ročník Ružomberskej bežeckej ligy mal od začiatku slúžiť okrem pritiahnutia detí a mládeže k športu aj na to, aby našiel vo verejnosti dostatok kvalitných bežcov so záujmom o účasť na týchto pretekoch.

„Päť kôl, ktoré sa doteraz bežali, malo slúžiť ako istá forma kvalifikácie. K tomu sme ešte pridali špeciálne výkonnostné testovanie, aby sme čo najobjektívnejšie vybrali z tých, ktorí chcú, takých, ktorí na to aj majú. Nečakali sme, že bežcov nájdeme toľko, že dokážeme vyskladať dva tímy,“ vraví Lupták.

Od Tatier k Dunaju bežia tento víkend dve družstvá označené ako Ružomberok v pohybe. Do prvého tímu sa dostali tí najlepší z ligy. Do družstva označeného ako „B“ zase tí, ktorí im výkonnostne chcú šliapať na päty.

„Robíme to pre športový zážitok nás všetkých, pre lokálpatriotizmus a našu hrdosť na to, že sme Ružomberčania a aby sme mesto, región a komunitu takouto formou vyzdvihli,“ zdôvodňuje zapojenie sa do tohtoročného pelotónu 223 prihlásených tímov Patrik Lupták.

Deň, noc a deň. Do kopca aj v daždi

Ružomberčania vyskladali dva tímy, každý po dvanásť bežcov. Sú medzi nimi Tomáš Gazdarica, Matúš Vlčko, Ľuboslav Palguta, Róbert Bíreš, Samuel a Dalibor Dvorštiakovci, Michal Kudlička, Vanda Hošeková… Mená, ktoré sú v športovej komunite mesta už dobre známe.

„Na poslednú chvíľu nám vypadol Slávo Dobák. Má problémy s kolenom, je to škoda, určite by patril k lídrom a ťahúňom A – tímu,“ zvestoval tri dni pred štartom ďalší z organizátorov RBL Ľuboslav Palguta.

Práve Dobák prebehol celú 345 kilometrovú trať pred dvomi rokmi sám. Ultramaratónsky výkon zvládol za niečo vyše 64 hodín, čo je doteraz rekord podujatia. Jeho skúsenosti a rady mali byť na trati, ale aj v aute pri presunoch tými najcennejšími.

„To nie je len o fyzickej sile, ale aj o tom, ako to máte usporiadané v hlave, o mentálne výbave. Slávo pred dvomi rokmi dokázal niečo neuveriteľné a z toho mohol teraz ťažiť celý tím,“ hovorí o výpadku dôležitého bežca z partie Lupták.

Trať Od Tatier k Dunaju je rozdelená na 36 úsekov, dlhých od 7 do 12 kilometrov. Tímy môžu byť šesť, deväť, ale aj dvanásťčlenné. Musia sa striedať na presne stanovených úsekoch. Tí, čo práve nebežia, idú v aute a čakajú, kým sa na nich dostane rad. Pri dvanásťčlennom družstve si každý odbehne tri úseky.

Rekord podujatia v štafetách je 22 hodín 20 minút a 56 sekúnd. To znamená minimálne deň a noc v bežeckých tretrách. Väčšina však beží ešte aj podstatnú časť nedele.

„Máme silné družstvo, ktoré by sa mohlo dostať do desiatky najlepších, čo by bolo podľa mňa fantastické. No tým, že nás dali na štarte ako posledných, vlastne povedali, že sme favoriti, lebo nami nahlásené časy jednotlivcov patria k najlepším,“ prezradil Lupták.

Matúš Vlčko (vľavo), Samuel Dvorštiak (druhý zľava) a ďalší bežci pred štartom pretekov.

Treba si to užiť a potom môže prísť aj dobrý výsledok

Priemerný vek ružomberských bežcov je 35 rokov. Možno tak hovoriť o bežecky zrelom a skúsenom výbere. A hoci najskúsenejší, nielen vekom, vypadol, pripravení sú ďalší.

„Vlani som bežal tieto preteky za jeden banskobystrický tím a dobehli sme štvrtý. Pekný úspech, no teraz si myslím, že som v ešte lepšom družstve,“ hodnotil ešte pred štartom Matúš Vlčko, ktorí behá RBL za družstvo Moji ľudia Černová.

„Je to zážitkový beh. Dôležitá je dobrá nálada, pohoda v aute, fandenie jeden druhému. Všetky individuality sa musia spojiť pre výsledok družstva,“ zamýšľal sa nad receptom na úspech Černovčan Vlčko.

Kapitánom B-tímu je Michal Kudlička. Aj on preteky dôverne pozná. Síce ich nebežal, ale pred dvomi rokmi sprevádzal Róberta Bíreša na jeho neúspešnej sólo ceste do Bratislavy.

„Išli sme s ním autom, behom alebo na bicykli, takže sme si to v podstate prešli. Plus mínus viem, o čom to bude. Výkonnostne problém mať nebudeme, ale musíme si postrážiť organizáciu, logistiku, taktiku, aby autá boli všade včas, každý poznal svoj itinerár a robil to čo práve má. Popritom, najlepšie, bez ponorkovej choroby a s dobrou náladou. Keď si to všetci užijú, môže prísť aj dobrý výsledok, hoci to nie je priorita,“ ponúkol svoj pohľad na rozhodujúce faktory behu Kudlička.

Ružomberok v pohybe štartuje z Jasnej ako posledný, v sobotu o 14. hodine. Ružomberok v pohybe B pôjde na trať tiež medzi poslednými, ale už o 12.30.

Okrem nich sa behu zúčastňujú aj Ružomberské strely, ktoré sa na trať vydali už ráno o 8.10. Výkony všetkých môžete sledovať online.

 

Team A pobeží so štartovým číslom 16.

 

Tím B bude mať číslo 206.

Zloženie ružomberských tímov

Ružomberok v pohybe: Tomáš Gazdarica, Róbert Bíreš, Roman Maslo, Dalibor Dvorštiak, Samuel Dvorštiak, Jozef Bednárik, Matúš Vlčko, Linda Hanulová, Danka Hanulová, Dušan Strelka, Dominik Pavlíček, Ľuboslav Palguta.

Ružomberok v pohybe B: Vanda Hošeková, Michal Kudlička, Kristián Chlepko, Ivan Chlepko, Tomáš Worobel, Erik Gajdoš, Richard Makovický, Michal Olos, Pavol Hanula, Ľubo Ďaďo, Roman Piechocak, Mária Kubová.

Ružomberské strely: Janka Klačková, Jakub Kováč, Ladislav Pudiš, Miroslav Piecka, Nikol Chylová, Alena Pudišová, Peter Laco, Zuzana Michalcová, Ingrid Matúšová, Soňa Fajtová, Alžbeta Danová, Barbora Mrvišová.

Titulná fotografia – Tímy Ružomberok v pohybe pred štartom pretekov. Foto – autor. 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.