Aj takíto akční Liptáci žijú v Ružomberku

Medzi vlogmi na YouTube má svoje zastúpenie aj dolný Liptov. Trojica mladých Ružomberčanov oslovila za pár mesiacov tisícky divákov.

Dlhoroční kamaráti sa do natáčania pustili začiatkom roka, prvé video z otužovania v Liptovskej Mare vydali v marci. Aktuálne má skoro 20-tisíc zhliadnutí.

Odvtedy nahrali takmer dve desiatky ďalších. Tomáš Kučka (Tomi), Ján Mráz a Michal Kubík (Gabči), zatiaľ stále dvadsiatnici, zaznamenali svoj zimný výstup na Veľký Choč, vyskúšali si vynášku na Rysy, strávili noc so svojimi priaznivcami v drsnej liptovskej prírode (na fotografii dole) a mnoho iného.

„Videá sme začali natáčať, aby sme sa podelili o energiu, s akou žijeme naše životy. Tvoríme niečo, čo nám na slovensko-českom trhu chýbalo,“ zhrnie zámer projektu Liptáci Tomi.

Stíhajú prácu, rodinu aj zábavu

Síce sa natáčanie vlogov nesie vo voľnom duchu a bez scenára, diváci si okrem odľahčených monológov a dialógov, môžu vychutnať profesionálne zábery na krásy liptovského regiónu a čo-to o nich sa aj dozvedieť. Zistíte alebo sa len utvrdíte, že náš Liptov veru má čo ponúknuť.

„Chceli sme vytvoriť mierne náučný, ale zároveň oddychový obsah, ktorý si človek rád pustí v nedeľu večer namiesto telky,“ približuje opäť Tomi.

Natáčať stíhajú popri množstve každodenných povinností. V tom, pre čo sa v poslednej dobe nadchli, ich plne podporujú aj manželky.

„Vidia, že natáčanie vlogov je pre nás psychohygiena a veľmi si pri tom oddýchneme. Niektorí chlapi chodia s kamarátmi cez víkend na pivo, my chodíme do hôr. Myslím si, že aj im sa viac pozdáva táto alternatíva,“ smeje sa Jano.

Tomi sa v máji stal dokonca aj otcom, no škrt cez natáčanie mu to nespravilo. Čoskoro pribudnú rodičovské povinnosti aj Janovi.

„Mega sa z toho tešíme!“ hovorí za oboch Tomi. „Energie máme dostatok a veríme, že s drobcami to s prehľadom zvládneme. Rodičovstvo pre nás určite znamená veľa radosti a lásky.“

„Tešíme sa, že budeme môcť novým človiečikom postupne odovzdávať to, čo sme počas svojich životov nazbierali. Rodičovstvo, samozrejme, nie je len o nás, ale aj o našich úžasných ženách, ktoré nám doprajú pár hodín natáčania týždenne, za čo sme im veľmi vďační,“ prispeje do debaty aj Jano.

Tatranský paradox

Samozrejme, natáčanie vlogov prinieslo veľa príjemných aj menej príjemných okamihov. Niektoré z nich môžete postrehnúť aj priamo vo videách, ktoré chalani natáčajú s nefalšovanou spontánnosťou.

Na vtipné zážitky sa rozpomína ťažko, každý vie len to, že ich bolo veľa. S tými menej zábavnými je to však presne naopak. Aj Liptáci si jednu z mála nepríjemností veľmi rýchlo vybavia.

Vynáška na Rysy. Podmienky ako v ruskom filme. Nabalení chalani neustále zapadajú po pás do snehu, no neoblomne napredujú. „Boli sme veľmi vyčerpaní,“ spomína si na neľahké chvíle Gabči.

„Bola to asi najnepríjemnejšia skúsenosť. Ale určite nás to utužilo ešte viac a sme radi, že sme si tým prešli. Dodnes je to však paradoxne aj jedna z našich najkrajších spomienok,“ dodáva.

Motivácia pre druhých

Trojicu mladých mužov zatiaľ netrápi kritika premúdrelých hejterov. Reakcie divákov boli doteraz len pozitívne.

Napriek tomu, že sledovanosť sa zatiaľ nepriblížila k číslam, ktorými sa môžu popýšiť známejší youtuberi, zažili aj situáciu, že ich na ulici vďaka videám spoznali celkom cudzí ľudia. „Je to príjemný pocit, ale zatiaľ sa to nestáva moc často. Možno o rok-dva s tým budeme mať viac skúseností,“ usmieva sa Jano.

Pre viacerých ľudí sa chalani stali dokonca inšpiráciou. Zdravo sa stravujú, minimálne trikrát do týždňa spoločne trénujú vo fitku, každý deň sa snažia žiť naplno. Milujú prírodu a hory, najmä tie na Liptove.

Svoju stálu fanúšikovskú základňu mali vybudovanú už pred rozbehom svojej youtuberskej kariéry. Mimoriadne aktívni boli a sú na sociálnych sieťach, kde sa s ľuďmi delia o svoje zážitky a každodenné radosti.

Čo je pre nich v živote najdôležitejšie?

„Láska, zdravie, čo najviac dôvodov na úsmev, rešpekt, úcta, pokora… Jednoducho, keď sa raz na smrteľnom lôžku obzrieme za svojim životom, aby sme naň boli hrdí a aby sme tu po sebe zanechali pozitívny odkaz,“ rozrozpráva za všetkých Tomi.

A aké videá si pre vás pripravujú do budúcna?

„Nápadov máme mnoho, ale ani jeden z nich nevyslovujeme nahlas. Aby nás náhodou niekto nepredbehol,“ zabávajú sa na poslednej otázke. Prezrádzajú však, že sa je na čo tešiť.

Z vynášky na Rysy.

V niektorých videách robí chalanom spoločnosť aj Liptáčka Lenka.
Zo súťaže Spartan Race na Donovaloch.
Na Chopku.

Zdroj fotografií – Liptáci

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.