AKTUÁLNE: Krízový štáb mesta Ružomberok vyhlásil mimoriadnu situáciu v celom meste aj mestských častiach

Husté sneženie momentálne spôsobuje mnoho škodových udalostí, dopravných nehôd aj niekoľkohodinové čakanie v kolónach. Ružomberská samospráva odporúča vodičom, aby radšej necestovali a cesty uvoľnili pre mechanizmy zimnej údržby.

V súvislosti s aktuálnym počasím Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) vyhlásila v celom Žilinskom kraji mimoriadnu situáciu, ktorá platí aj pre Ružomberok, jeho centrum a okolité obce.

,,Silné sneženie komplikuje zjazdnosť ciest, snehová pokrývka dosahuje v niektorých úsekoch viac ako 10 cm. Odporúčame vodičom, aby obmedzili jazdu vozidlom iba na nevyhnutné účely,” upozorňuje Eva Lacová, krajská hovorkyňa ŽSK.

Priebeh zimnej údržby je možné sledovať aj online TU.

V Ružomberku zasadal krízový štáb

V piatok 3. februára o 17:00 hod. zasadal krízový štáb na Mestskom úrade v Ružomberku, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu na celom území mesta a mestských častí, ktorá potrvá do odvolania.

,,Prioritou je v tejto chvíli zabezpečenie zjazdnosti hlavných komunikácií a frekventovaných chodníkov. Prosíme vodičov, aby v prípade, ak to nie je nevyhnutné, nevyužívali motorové vozidlá a cesty uvoľnili pre mechanizmy zimnej údržby. Pri parkovaní dbajte na to, aby mali mechanizmy dostatok miesta na prácu,” upozorňuje mesto Ružomberok na sociálnej sieti s tým, že ide o extrémnu situáciu v súvislosti so snežením, ktorá spôsobuje množstvo problémov na celom území severného Slovenska.

V Ružomberku sú všetky mechanizmy Technických služieb

V teréne sú aktuálne nasadené všetky mechanizmy Technických služieb Ružomberok, ktoré vykonávajú zimnú údržbu.

,,Zabezpečovanie zjazdnosti ciest a chodníkov v meste sa deje na základe poradia ich dôležitosti, prednosť majú najmä frekventované a dôležité úseky. Zimná údržba sa v Ružomberku týka 86 kilometrov ciest, 62 kilometrov chodníkov, viac ako 23-tisíc štvorcových metrov parkovacích plôch a viac ako 3-tisíc metrov štvorcových schodov a lavičiek,” informuje mesto Ružomberok v príspevku na sociálnej sieti.

Technické služby Ružomberok sú zmluvným partnerom mesta v zabezpečovaní zimnej údržby. Na úprave ciest pracujú od dnešného popoludnia v treťom stupni pohotovosti, čo znamená, že nasadili všetku dostupnú techniku a ľudí, ktorí sú k dispozícii. Okrem toho v spolupráci s mestom posilnili ďalšiu techniku z Poľnohospodárskeho Družstva Ludrová a Povodia Váhu.

,,Všetci v tejto chvíli robia, čo môžu. Ďakujeme za vaše správy, v ktorých nás upozorňujete na snehovú situáciu. Mechanizmy zimnej údržby sa dostanú všade tam, kde je to potrebné. Prosíme, dávajte si pozor a jazdite opatrne!” dodávajú z ružomberskej radnice.

Mimoriadnu situáciu vyhlásili aj okolité obce z okresu Ružomberok.

Zdroj: ŽSK, FB/Mesto Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.