Občianske združenie (OZ) Plejády oficiálne ukončilo prevádzku známeho Panoptika. Voľnočasová aktivita združenia však nekončí.
Ak by ste sa vo večerných hodinách počas víkendu vybrali do ružomberských ulíc, možnosti na kultúrne vyžitie ignorujúce mainstream by ste našli len sotva. Jednou z mála výnimiek bolo Panoptikum, ktoré ponúkalo širokú škálu kultúrnych možností pre všetky vekové kategórie. Navyše, svojou alternatívnou ponukou sa líšilo od podujatí, ktoré organizovalo mesto.
Kde je vôľa, tam je aj chuť
Panoptikum je príkladom toho, že spojenie mladých ľudí s chuťou a energiou niečo vytvoriť prináša ovocie. Do pomyselnej kroniky Panoptika sa hrubými písmenami zapísala najmä dobrovoľnícka práca ľudí, ktorí v prvých fázach zrekonštruovali priestory a do fungovania prevádzky baru a organizovania programu investovali to najcennejšie čo mali – svoj voľný čas.
„Zrekonštruované priestory najskôr päť rokov prevádzkovala partia chalanov. Potom si ich na dva roky zobral Ladislav Balážec a keď sa ich chcel vzdať, rozhodli sme sa, že si ich vezmeme my ako združenie. Vtedy sa k nám do združenia pridal aj Ladislav,“ začína vysvetľovať fungovanie kultúrneho centra v Panoptiku jedna z členiek združenia Plejády Iveta Kloptová.
OZ Plejády teda opäť priniesli do Ružomberka dávku umenia a kultúry. O fungovanie Panoptika sa starali Iveta Kloptová, Katarína Čižmáriková, Robert Klváček a donedávna aktívny člen a súčasný starosta Partizánskej Lupče Ladislav Balážec.
„Náš zámer bol pritiahnuť do Ružomberka istú časť umenia aj pre mladých. Chceli sme ponúknuť niečo súčasné, no zároveň žiadny mainstream a hlavne priniesť niečo nové, čo by ľudí zaujímalo,“ vysvetľuje Katarína Čižmáriková.
Panoptikum pod patronátom združenia pripravovalo kultúrny a umelecký program v Ružomberku dva roky. Programovú náplň tvorili početné koncerty, divadlá, workshopy, vedomostné kvízy, premietanie filmov, program pre deti či ochutnávka vín.
„Mali sme tu veľa zaujímavých hostí. Hrali tu aj ružomberskí umelci, ale aj talianska kapela či Tolstoys a Modré hory. Svoju knihu prišiel predstaviť aj Branislav Jóbus alebo Michal Hvorecký,“ vyratúva Iveta Kloptová.
Bývalý člen združenia Ladislav Balážec minulý rok dokonca organizoval v Partizánskej Ľupči Sound Garden festival. „Ako Panoptikum sme na festivale mali aj svoje pódium, svoje kapely, takže sme boli jeho súčasťou,“ hovorí o úspechu Iveta Kloptová.
Nemajú strechu nad hlavou, ale ambície
Práca v kultúrnom centre časom ukrajovala členom združenia z voľného času. „Rozhodli sme sa to ukončiť z viacerých dôvodov. Časovo sme každý vyčerpaní, už to nešlo tak ako predtým. Práca v kultúrnom centre znamená, že tam ideme každý deň po práci, vrátane víkendov a nemôžeme si plánovať čas s rodinou,“ vysvetľuje Iveta Kloptová.
Zároveň dodáva, že ak kapely prespali, bolo im potrebné zabezpečiť ubytovanie a stravu a na druhý deň ráno opäť prísť do Panoptika, aby si vzali techniku.
„Bola to dobrá práca, ale museli sme jej venovať svoj čas. Pribúdali nám pracovné povinnosti, Ladislav sa už venoval predvolebnej kampani, už to nebolo udržateľné,“ hovorí o dôvodoch ukončenia kultúrneho centra v Panoptiku ku koncu minulého roka Katarína Čižmáriková.
OZ Plejády má ambíciu aj naďalej usporadúvať kultúrne podujatia. V týchto dňoch však funguje opäť bez strechy nad hlavou, no ako tvrdia členovia združenia, o to viac sú kultúrou bližšie k hviezdam.
„V lete plánujeme robiť akciu Bioskod, teda premietanie na schodoch. Od kostola smerom dole bude na schodoch plátno a ľudia tam budú môcť stupňovito sedieť a vychutnávať si film pod holým nebom,“ hovorí o najbližších plánoch združenia Katarína Čižmáriková.
Prezradili nám, že by radi pokračovali aj v tradícii festivalu Ani nechoď. „Prvé ročníky boli pod holým nebom v Čutkove, potom sme sa presťahovali na Mariánske námestie a program vždy tvorili ružomberskí umelci, takže to bola možnosť ako tieto umelecké komunity prepojiť a uvidieť ich na jednom mieste,“ vysvetľuje Iveta Kloptová.
Titulná fotografia: Koncert Genius Locci. Zdroj: archív Panoptika