Anna Hulejová o nasledovníkoch vo folklórnom súbore: Obdivujem ich, koľko vydržia

Folklórny súbor (FS) Liptov si uctil životné jubileá dvoch dosiaľ azda najslávnejších členov: zakladateľa Vojtecha Littvu a Annu Hulejovú.

Obaja bratranci začínali ešte v detskom súbore Bronislavy Kubánkovej vo Vyšných Sliačoch. Odtiaľ prešli do hudobno-speváckeho súboru závodu Supra, z ktorého neskôr vznikol pod vedením Vojtecha Littvu FS Liptov. Súboru, sliačanskému a liptovskému folklóru, venovali nasledujúce desaťročia.

„Dlhodobo reprezentovali sliačanský spev a tanec. Oni tvorili liptovský folklór. Všetci, ktorí skúšali spievať alebo tancovať dolnoliptovsky, tak mali vzory práve v nich,“ opisuje neodmysliteľnú dvojicu dnes viac ako 70-ročného FS Liptov súčasný umelecký vedúci Igor Littva.

Igor Littva. V pozadí zobrazení ešte mladí Anna Hulejová a Vojtech Littva.

Narodeninoví oslávenci

Práve on prevzal vedenie súboru po otcovi a symbolickú ukážku splatenia metaforického tretieho groša, z rozprávky O troch grošoch, mohli Liptáci sledovať vo štvrtok, 13. februára vo vypredanej Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku.

„K tomuto koncertu a vystúpeniu nás inšpirovali životné jubileá. Anna Hulejová sa dožila v decembri 80 rokov. Otec bude mať 80 rokov v júli. Chceli sme si ich pripomenúť a vzdať im úctu,“ vysvetlil pozadie programu Balady a cifry alebo o Hanke Kolárovie a Bélkovi Matulovie Igor Littva.

Ako autor programu mal ťažkú úlohu. Skĺbiť do jedného vystúpenia spomienky a najlepšie vystúpenia oboch v podstate sólistov súboru. Jedného v speve, druhého v tanci.

„Keby sme mali pripraviť komplexný program o ich osobnostiach, museli by sme každého spracovať zvlášť. Museli sme vyberať, čo do programu dať, a aj tak sme dosiahli 100 minútové vystúpenie. Ale snažil som sa upozorniť na styčné body: Liptovské Sliače, Bronislavu Kubánkovú, rodinu, detský súbor vo Vyšnom Sliači, FS Liptov a potom, že sa obaja dokázali presadiť nielen v rámci Liptova, ale v rámci celého Slovenska – vrátane filmu,“ priblížil nateraz posledné vystúpenie súboru jeho autor Igor Littva.

FS Liptáčik.

Diváci v sále tak tlieskali speváckym a tanečným kúskom, ktoré kedysi preslávili „Hanku” a „Vojtíka”, no dnes ich zastúpili mladší nasledovníci. Súčasťou boli aj ukážky z filmov Katera, Krutá ľúbosť, Rok na dedine, ale aj ďalšie, kde si obaja hlavní protagonisti večera v časoch aktívnej činnosti zahrali.

Folkloristi vyšli na pódium so Sliačanskou svadbou, Cifrovačkou, Cigánskym tancom a Belanskou bursou, ktorá bola presne podľa originálu rozdelená na dve časti: vyháňanie bursovníkov a potom aj ich návrat. Členovia FS Liptov sa tak počas večera až päťkrát prezliekali.

Anna Hulejová a Vojtech Littva počas vystúpenia vo Veľkej dvorane.

Vydarená oslava

„V prvom rade som bol veľmi rád, že podujatie vyšlo a v takomto rozsahu. Otec, keď prišiel domov, bol pookriaty. Veľmi ho potešilo, keď videl taký záujem, a že na nich ľudia nezabudli. Hanka Hulejová tu mala celú rodinu, ktorá sa s ňou prišla potešiť. Ďaleko radšej ako koncert, som však mal radosť, že sa oni cítili dobre,“ vyznal sa po skončení úspešného programu Igor Littva.

Bolo to veľmi pekné, som spokojný. Zakladal som tento súbor a teší ma, že dnes pracuje na tom, aby učil detičky už od mala folklóru. Máme školu, a myslím si, že potom je to celkom iná, ľahšia robota, dostať ľudí do súboru, ako kedysi,“ vravel po vystúpení čoskoro 80-ročný Vojtech Littva.

„Kto sa chytí, sa chytí. Kto nie, tak odskočí. Ale nech skúsia. Veľmi dobre tancujú,“ odvetil na otázku o kvalitách svojich nasledovníkov.

Veľký úspech mal u publika Cigánsky tanec.

„Som unesená. Len pred pár minútami to celé skončilo a ja mám hlavu stále v oblakoch. Točí ma a točí. Bolo to úžasné. Folklór je v nás, už navždy,“ odpovedala s typickou emóciou Anna Hulejová.

„Obdivujem ich, koľko vydržia. Som nadšená. A to všetko vďaka Igorovi. Musí to všetko zvládnuť. Ale vie to, lebo sme rodina,“ pochváli a upozorní na fakt, že za slobodna nebola Anna Hulejová, ale Littvová.

V jej stopách dnes kráčajú obe vnučky, Natália a Simona, na čo je patrične hrdá. „Dokonca aj syn Mirko mi nedávno na koncerte zahral. To sú moje radosti z folklóru, že to zostalo v rodine a má pokračovateľov,“ teší sa nestor dolnoliptovského, najmä speváckeho folklóru, Anna Hulejová.

FS Liptáčik

Z generácie na generáciu

Koncert zorganizovala Základná umelecká škola ľudového tanca a hudby pri FS Liptov. Najviac priestoru ale dostal práve hlavný súbor spolu s detským FS Liptáčik.

Spoza hudobného a svetelného mixážneho pultu, odkiaľ zvykne Igor Littva všetky vystúpenia sledovať, vybehol raz na pódium za veľkých ovácii publika aj on. Volal ho tam počas tanca jeho syn Radko.

„Voľakedy, pred necelými desiatimi rokmi, bola táto choreografia urobená vo Východnej a vtedy medzi nich vyšiel zatancovať otec. Ja som bol teraz v pozícii toho otca. Malo to byť prekvapenie pre divákov, aby ma syn pozval na javisko. Cieľom bolo upozorniť, že folklór podávame z generácie na generáciu. Jeho cifry som tancoval ja a pred desiatimi rokmi volal otec na pódium mňa. Teraz ich tancuje môj syn Radko. No a už ich učíme aj detičky v Liptáčiku,“ vysvetlil jednu z dojímavých scén vo vystúpení Igor Littva.

Nakrátko si pri záverečnom ďakovaní zakrepčil aj Vojtech Littva. Anna Hulejová zase spustila spevácku zvolávačku – ujúkanie. Obaja oslávenci tak nezapreli, že hoci vek skryť nemožno, folklór im vrásky určite nepridal.

Viac ako na politických mítingoch. Zaplnená Veľká dvorana počas vystúpenia FS Liptov.
Ľudová hudba FS Liptov.
Cigánsky tanec.
Cigánsky tanec.

 

FS Liptov.
FS Liptov.
FS Liptov.