Autá vymenili za bicykle, kolobežky aj skejty. Spoločnou jazdou upozornili, že chcú po Ružomberku jazdiť bezpečne a zdravo 

Podujatie organizovala občianska iniciatíva Ružomberkom bajkom v rámci európskeho týždňa mobility. Zúčastnilo sa ho približne 80 dolnoliptákov. 

V utorok 21. septembra podvečer prichádzajú do Hýrošovho parku desiatky cyklistov, kolobežkárov či skejterov. Z veľkého reproduktoru znie známa pieseň od kapely Queen – Bicycle race, ktorá bola inšpirovaná závodom Tour de France. Ak by sa na Ružomberok v tom čase pozeral Freddie Mercury, pravdepodobne by sa uškŕňal nad myšlienkou, že sa nakrúcanie videoklipu k piesni mohlo o štyri dekády oneskoriť. Lepších adeptov, než tých v Ružomberku, by už nezohnal. 

Chýbajú najmä cyklochodníky 

Pohľadom blúdime na tínedžerov so skejtami. Zaujmú nás aj drobci s farebnými prilbami a bicyklami väčšími, než sú oni sami. Napočítame aj zopár elektrických tátošov. Mikrofónu sa zhosťujú Miroslav Klíma a Ladislav Matej z iniciatívy Ružomberkom bajkom, ktorí za celou ,,akciou” aj stoja. 

,,Už viac ako rok sa zaoberáme témou, ktorá sa nazýva mikromobilita. Zaoberáme sa tým, že aj v meste veľkosti Ružomberka je veľmi dôležité, aby sme sa pohybovali inak ako na aute a to aj napriek tomu, že na to nemáme veľmi dobré podmienky,” začína sa prihovárať približne 80-tim dolnoliptákom Miroslav Klíma. Zdôrazňuje však, že nikto z iniciátorov podujatia a myšlienky jazdiť po meste bezpečne a zdravo nie je proti autám. 

,,Aj my máme autá, jazdíme nimi a niektorí veľmi radi. Každý dopravný prostriedok má svoje miesto v rodine. Je ale veľmi dôležité rozmýšľať, kedy a aký prostriedok využijeme. Krátke vzdialenosti, ktoré denne niekoľkokrát absolvujeme, sa dajú prejsť aj inak, než na aute” vysvetľuje Klíma a pridáva sa aj Ladislav Matej. 

,,Už nejakú chvíľu sa snažíme ako iniciatíva meniť naše mesto k tomu, aby sme mali lepšie podmienky. Mesto môže už dnes čerpať z európskych fondov 21 miliónov eur na rekonštrukciu a vybudovanie cyklotrás a bezpečnej dopravy hlavne pre cyklistov a nemotoristov,” hovorí o jednej z možnosti a pridáva aj ďalšiu. 

,,V nasledujúcom období bude môcť Ružomberok čerpať z Plánu obnovy ďalších viac ako sto miliónov eur, to znamená, že v nasledujúcom roku budeme mať príležitosť, ktorá sa neopakuje. Tu sme aj preto, aby sme vytvorili maličký tlak na mesto a spravili dobrú vec,” prihovára sa k vedeniu mesta Ladislav Matej. 

Na cykloprejazd, ktorého cieľom bolo upozorniť na to, že chcú po Ružomberku jazdiť bezpečne a zdravo, pozvali individuálne mailom aj poslancov. Z nich napokon prišli len viceprimátor Michal Lazár, poslanec za Klačno Ľubomír Kubáň, poslanec za Černovú Patrik Habo a poslanec za Roveň Juraj Burgan. 

Viceprimátor Lazár napokon otvorene priznal, že k týždňu mobility mesto nepripravilo žiadnu aktivitu. 

V meste sa zišli druhý rok 

,,Cykloprejazd sme organizovali minulý rok spoločne s mestom po prvýkrát. Tento rok nás mesto znova oslovilo, ale rozhodli sme sa, že pôjdeme svojím smerom a bez mesta. Sme však radi, že prišli aspoň niektorí zástupcovia mesta,” teší sa z podujatia Ladislav Matej a vysvetľuje aj jeho odkaz. 

,,V meste ako je Ružomberok, teda v malom mestečku, nie je nutné, aby sme vozili deti do školy, chodili na bežné nákupy a na krátke vzdialenosti autom miesto toho, aby sme sadli na bicykel alebo sa prešli.  Chceme, aby sme sa všetci mohli hýbať zdravším spôsobom, ktorý menej ubližuje našim deťom, starým rodičom a aj prírode okolo nás. A aby sme mesto, ktoré každý pozná ako zaprášené a smradľavé, zmenili na mesto, ktoré má budúcnosť,” hovorí pre naše noviny Ladislav Matej. 

Iniciátori podujatia sa podvečer zišli na troch sídliskách – Roveň, Klačno a Baničné. Početné skupinky cyklistov, skejterov či kolobežkárov sa spoločne presunuli do Hýrošovho parku, odkiaľ sa ,,demonštratívne” previezli centrom mesta až k radnici. 

,,Prišlo viac ľudí ako minulý rok. Pre nás je to dobrý signál, keď sa tak stalo aj kvôli pandémii. Ja som stál na čele skupinky na Rovni. Pri Savoji sme sa však neplánovane stretli so skupinou, ktorá šla z Banična. Bolo to príjemné, pretože aj v meste sme chceli vzbudiť aspoň trocha pozornosti.  A tak sa aj stalo. Spôsobili sme zápchu pri Koniarni, pretože sa tadiaľ chcel dostať autobus. My sme šli asi 25 cyklisti podľa predpisov za sebou v rade a vytvorili viac ako stometrový pás. Vodiči však nevedeli, ako sa s tým vysporiadať, pretože sme sa stretli všetky tri skupiny – cyklisti, autobus aj autá. Všetci sme to však zvládli,” približuje situáciu Ladislav Matej. 

Iniciátori pripomínajú aj ďalšiu aktivitu. ,,Na konci septembra začína kampaň Do školy na bicykli. Sám vidím, ako to ráno pred školami vyzerá, je to situácia, ktorá je z môjho pohľadu neakceptovateľná. Všetci, čo tam chodíme autami, porušujeme dopravné predpisy, nehovoriac o tom, aký tam panuje stres a panika, aby rodičia ,,vyhodili” svoje deti rýchlo z auta tak, aby ich nezrazilo iné,” začína vysvetľovať Miroslav Klíma. 

,,Skúste vyzvať riaditeľov či učiteľov škôl, aby sa zapojili do tejto kampane. Verím, že keď s deťmi prejdete do školy pešo alebo na bicykli či kolobežke, dokážete zmeniť veľa. Majte radosť z pohybu, pretože to je naozaj zábava,” uzatvára Klíma. 

Fotogaléria: 

Titulná fotografia: Stretnutie zorganizovala občianska iniciatíva Ružomberkom bajkom. Foto: Anna Zábojníková.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.